Vidék

Új egyesület alakult Kaplonyban

Békési Nóra, a Szivárvány Egyesület egyik alapítója / Fotó: Magánarchívum
2021.04.23 - 19:30

— Nagykároly és vidékének miért van szüksége egy újabb nonprofit szervezetre? — kérdeztük Békési Nóra alapítót az egyesület létrehozásának okairól, távlati terveikről.

— A célunk nem az volt konkrétan, hogy egy újabb nonprofit szervezetet hozzunk létre, hanem hogy egy olyan szervezeti keretben tudjunk dolgozni, amelyben lehetőségünk nyílik országos és európai szintű pályázati támogatottság révén működni. Az egyik alapelvünk az, hogy minden gyermek ugyanolyan eséllyel vehessen részt a tevékenységeinken, biztosítsuk mi a fejlődéshez szükséges eszközöket, körülményeket, lehetőségeket. Ezért alapítottunk egyesületet, és igenis bízunk benne, hogy Nagykárolynak és vidékének szüksége van ránk (is).

— Tehetséggondozás, tehetségápolás stb. Mindezekre miért van szükség? Ott az oktatási intézmények sora, a különféle sportegyesületek, az egyházi közösségek, az irodalmi, történelmi, illetőleg egyéb körök garmadája… Ez mind nem elég?

— A Szivárvány Egyesület az említettek egyikét sem fogja helyettesíteni vagy „felváltani”, hanem egy speciálisabb tevékenységi körrel egészíti ki azokat. A tehetséggondozás egy részét képezi a munkánknak, ami egy komplex program, melyben nemcsak a tehetség felismerésére és annak kibontakoztatására törekszünk, hanem a tehetséggel együtt járó szociális vagy kognitív lemaradások fejlesztésére is. A legtöbb esetben ugyanis, ha valaki egy bizonyos területen kiemelkedően tehetséges, akkor vannak olyan területei is, amelyekben az átlagnál gyengébben teljesít. Például lehet, hogy valaki egy matekzseni, de képtelen barátkozni, szociális kapcsolatokat létesíteni. A mi feladatunk ebben az esetben az, hogy olyan lehetőségeket biztosítsunk a gyermek számára, amelyek hozzásegítik ahhoz, hogy a lehető legtöbbet hozza ki magából matematika terén, viszont ezzel együtt fejlesszük azokat a készségeit, amelyek szükségesek a barátkozáshoz, a beilleszkedéshez, alkalmazkodáshoz. Éppen ezért minden gyermek esetén személyre szabott fejlesztési terv alapján fogunk dolgozni. És ez csak a tehetséggondozó programunk volt, emellett számos más területet is épp olyan fontosnak tartunk. A kérdésedre válaszolva az ideális az lenne, ha a felsorolt intézményekkel közreműködve tudnánk dolgozni, egymást kiegészítve.

— Min múlik az, hogy egy gyermek miben tehetséges? Ha annyit gyakoroltam volna, mint XY, én is lehettem volna jó labdarúgó? Netán pilóta? Vagy ez „csak” veleszületett, ez csak adottság kérdése?

— Az, hogy ki miben tehetséges, részben adottság kérdése, részben a környezet hatásának is tulajdonítható. Ha valaki valamiben kiemelkedően tehetséges (amit pszichológiai eszközökkel mérni tudunk), akkor ott nagyobb jelentőséget tulajdonítunk a veleszületett tényezőknek. A gyakorlás, a motiváció és elszántság nagyon fontos, ha gyerekkorodtól kezdve nagyon sokat gyakoroltál volna, megfelelő, segítő környezetben, akkor jó eséllyel lehetnél most tehetséges focista, de kiemelkedően tehetséges nem, mert egyszerűen az adottságaid, a személyiséged, a kognitív működésed teljesen más erősségeket rejt magában. Ugyanakkor valaki hiába születik tehetséges focistának, ha a környezetében senki sem focizik, nem ismerkedik meg ezzel a sportággal, nem gyakorol, az adottságai ellenére sem lesz tehetséges a labdarúgásban.

— Melyek lesznek a tevékenységeitek?

— Néhány gondolatban összefoglalva az alábbiak tartoznak majd a tevékenységeink közé: tehetséggondozás (a tehetség felismerése, a tehetség kibontakozásának elősegítése, anyagi támogatása); prevenciós programok (drog- és alkoholfogyasztás, dohányzás, virtuális „túladagolás”, tanulási zavar prevenciója); kisgyermekkori fejlesztés (beszédfejlesztés, viselkedésbeli és emocionális zavarok megelőzésére irányuló foglalkozások, készségfejlesztések, érzelmi intelligencia fejlesztése mesékkel, drámapedagógiai elemekkel stb.); csoportos készségfejlesztés iskoláskorúaknak (indulatkezelés, agresszivitáscsökkentés, bullyingellenes norma kialakítása, problémamegoldó, konfliktuskezelési technikák elsajátítása, önismereti foglalkozások stb.); szakkörök (képzőművészet, zenei fejlesztés stb.), after school programok; tanulmányi kirándulások, fejlesztő táborok szervezése; ismeretterjesztő és fejlesztő célú előadások, rendezvények, kiállítások szervezése; Vakáció másként programok.

— Mikor ismerhetünk meg benneteket?

— Április 30-án, pénteken délután 5 órától a kaplonyi kultúrotthonban (amennyiben a vírushelyzet engedi) tartunk egy személyes találkozót, amelynek keretén belül igyekszünk bemutatni az egyesület működési elveit, céljait, a benne rejlő lehetőségeket. A találkozót pedig megkoronázzuk egy kolozsvári vendégelőadó, Kalóz János György pszichológiai jellegű előadásával, ami garantáltan nagy élményt nyújt majd a megjelenőknek. Szeretettel várunk minden érdeklődőt! A vírushelyzetre való tekintettel a részt venni vágyókat arra kérjük, hogy valamilyen formában értesítsenek minket a részvételi szándékukról, mert a létszám függvényében változhat a találkozó helyszíne (elérhetőségeink: Facebookon Szivárvány Egyesület, e-mailben [email protected]).

Megyeri Tamás Róbert

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Hobbi és kis haszonállatok kiállítás lesz hétvégén

Nyulak, baromfik, galambok és díszmadarak várják az érdeklődőket.
Vidék

Búzaszentelés lesz Kaplonyban

Pénteken Kaplonyban tartják a Magyarok Kenyere program Kárpát-medencei búzaszentelő ünnepségét.
Vidék

Kaplonyban és Börvelyben is elszállítják a kerti hulladékot

A Börvelyi és a Kaplonyi Polgármesteri Hivatal munkatársai egyaránt igyekeznek a lakosok segítségére sietni, így értesítésük szerint idén is elszállítják az őszi kerti munkákból származó hulladékot.