Krakennek hívják a 2019-es koronavírus legújabb variánsát, amely két előző variáns kódjainak összeolvadásából származik. Az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban vetette fel a fejét az omikronnak ez az új variánsa, és felmerült a kérdés, hogy kell-e aggódnunk miatta. A Kraken ügyesebben kerüli meg az immunrendszert, mint a korábbi variánsok, és 96 százalékkal gyorsabban fertőz azoknál.
XBB 1.5
A variáns hivatalos elnevezése XBB.1.5, és mivel két előző variánsból való, ezért ez egy rekombináns alvariánsnak számít. A magyar Euronews azt írja, hogy Sheena Cruickshank, a Manchesteri Egyetem Immunológiai Intézetének professzora szerint a Kraken az XBB és az XBB.1 leszármazottja. „Olyan, mintha az XBB unokája lenne, amely önmagában a BA.2 két különböző változatából származik" – magyarázta.
A Krakent eddig az Egyesült Államokból, Európából, Ausztráliából és Délkelet-Ázsia egyes részeiről jelentették. Cruickshank a Euronews-nal elmondta: az Egyesült Királyságban a Kraken felelhet megbetegedések 4 százalékáért, de úgy látják, hogy „az esetek száma gyorsan duplázódik.”
Veszélyesebb, mint a régiek?
Cruickshank szerint ezt még korai lenne megmondani, de hozzátette: nincs még olyan adat, ami erre utalna. A kutató szerint mivel a lakosság nagy része be van oltva, az új fertőzéseknek kevésbé kell súlyosnak lennie, mint a régieknek.
Tarol a Kraken
A járványügyi szakemberek és szakértők közül viszont egyesek aggódnak. Dr. Maria Van Kerkhove, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) munkatársa egy hét eleji sajtótájékoztatón elmondta, hogy az új variáns aggodalomra ad okot, és az USA-val példálózott, ahol a Kraken felváltotta az eddig terjedő változatokat.
Cruickshank szerint „ébernek kell lenni" a Kraken miatt, mivel „gyorsan mutálódik, így a vakcinákból és a korábbi fertőzésekből származó immunitásunk nem elég hatékony ellene. A vírusoknak alapvetően van egy immun-elkerülő mechanizmusa, és sokszor pont ezért nem tudnak bejutni a sejtjeinkbe. A Kraken viszont ügyes ebben is, így lehet fertőzőbb. Ezzel magyarázható, hogy emelkedik a fertőzések száma.”
Új „játékos”: Flurona
„Az enyhe tél és a párás idő miatt az influenza A és az omikron együttes fertőzése (társfertőzés) egyre gyakrabban esik meg, mivel mindkét vírus gyakran előfordul a környezetben. Fontos, hogy beoltassuk magunkat, mert ha influenza és Covid ellen is oltva vagyunk, akkor a lefolyás nagyon enyhe lesz, tünetmentes és - diagnosztizálatlan. Ha viszont valaki nem oltatja be magát, akkor a folyamat jóval hosszabb lehet, kimenetele pedig bizonytalan” – mondta el az Euronews-nak María del Mar Tomás mikrobiológus, a spanyolországi A Coruna-i kórház kutatóorvosa.
Princz Csaba