Tizenöt vadonatúj busz beszerzéséről szól a közszállítási vállalat által készített megvalósíthatósági tanulmány, amiről mai ülésén foglal állást a szatmárnémeti városi testület. Pénze a városnak nincs a járművekre, lehet, hogy lízingelni fogják azokat.
A kiöregedett autópark az egyik legnagyobb mindennapi gondja a Transurbannak, új buszokra van szükség már évek óta, frissen felmerült gondja pedig, hogy milyen finanszírozásból teremtse elő a pénzt újak beszerzésére. A városvezetés buszvásárlásra vonatkozó kezdeményezése nyomán összeírta a vállalat technikai igazgatója, vezérigazgatója és közgazdásza, hogyan tartják lehetségesnek a buszhoz jutást, előterjesztésüket pedig ma vitatja meg a cég ügyeiben dönteni hivatott városi testület. A tanulmányban felvetett legfontosabb kérdés, hogy milyen forrásokból lehetne előteremteni a buszok árát. A cég szakemberei munkájukban azt sugallják, hogy operatív lízing alapján, mintegy bérbevétel által használt buszokban látja a megoldást.
Most valóban új, nulla kilométert futott buszokról van szó, ezt korábban már a polgármester is hangsúlyozta, euró 6-os besorolásúakra és áram-gázolaj vegyes meghajtásúakra gondolt a Transurban. Ötvenhat busza van most a közlekedési vállalatnak, tíz ezekből be sem gyúl, harminc túl van a szakma által elfogadhatónak tartott tizenkét éves koron, nem beszélve a kormány által megszabott legtöbb nyolcéves üzemben tarthatósági időn. Az utóbbi időben tizenöt évvel ezelőtt gyártott buszokból vett a cég tizenötöt, de ezek kibocsátás terén sem a legkorszerűbbek, és már több mint hétszázezer kilométert futottak, ennek okán olyan alkatrészek kopására számítanak a szerelők, amelyek pótlása többe kerülne az észszerűnél.
A tanulmányból úgy tűnik, sem a városnak, sem a Transurbannak nincs pénze kifizetni a buszokat, és bevételek terén sem állnak úgy, hogy saját zsebből fizessék a részleteket, adminisztratív problémák miatt pedig banki kölcsönből sem lehetne megoldani a finanszírozást. Gondot jelentene, hogy csak ez év decemberéig érvényes a Transurbannak a Szatmárnémeti területén történő közszállítás ellátására vonatkozó megbízatási szerződése; továbbá előre ki kellene fizetni a buszok árára kivetett forgalmi adót, és a költségvetés megterhelése gátolná egyéb pénzügyi manőverek elvégzését a városháza részéről. Nemcsak emiatt tartják jó ötletnek a Transurbannál az operatív lízing általi buszbeszerzést, hanem azért is, mert így bérlőként használhatnák a buszokat, a járművekre érvényes adminisztratív feladatok, karbantartási feladatok és egyebek megoldása a másik félre hárulna.
Három fontos kérdés merül fel a buszbeszerzéssel kapcsolatban: hogy mennyire reálisak a Transurban által vázolt lehetőségek, melyik lesz végül a finanszírozási forma, és hogyan oldja meg a város azt, hogy a buszvásárlás mintegy kétszázezer lejes költsége ne hozzon jegyáremelést.