Belföld

Ügyészség vizsgálja a romániai fertőtlenítőszer-botrány gyanúsítottjának halálos közúti balesetét

2016.05.23 - 11:47

Közúti balesetben meghalt Bukarest közelében vasárnap este Dan Condrea üzletember, annak a Hexi Pharma cégnek a főrészvényese, amely ellen kórházi fertőtlenítőszerek hígítása miatt indult bűnvádi eljárás: a média által gyanúsnak tartott baleset körülményeinek tisztázása végett indított vizsgálatot a legfőbb ügyészség vette át - közölte hétfőn Augustin Lazar, a vádhatóság vezetője.

Hetek óta gyűrűzik a fertőtlenítőszer-botrány, miután egy oknyomozó újságíró kiderítette, hogy a piacvezető Hexi Pharma többszörösen hígított fertőtlenítőszereket szállított a romániai kórházaknak, a páciensek tízezreinek életét sodorva veszélybe.

A Hexi Pharma cég ellen ügyészségi eljárás indult, a román média szerint pedig a legfőbb ügyészség arra készült, hogy hétfőn a csalással gyanúsított főrészvényes előzetes letartóztatását kérje a bíróságtól. Erre azonban nem került sor, mert vasárnap este Condrea egy egyenes országúton nagy sebességgel, fékezés nélkül az útszéli fáknak vezette cége egyik autóját, amelyben egyedül ült, és szörnyethalt. Mivel arca felismerhetetlenné vált, ruhája és a helyszínen talált iratok alapján azonosították.

A rendőrség a műszaki hiba, az öngyilkosság, sőt a gyilkosság lehetőségét is vizsgálja, mint ahogy azt sem zárja ki, hogy a gépkocsivezető elaludt, vagy rosszul lett. A román média azonban nem hisz a véletlenekben és összeesküvés-elméletekkel próbál magyarázatot találni arra, hogy a sok befolyásos embert érintő botrány főszereplője miért éppen most szenvedett halálos közúti balesetet.

A történteket a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tevékenységét felügyelő parlamenti bizottság két tagja is gyanúsnak találta, és a testület összehívását szorgalmazta. Sebastian Ghita parlamenti képviselő azt sugallta, hogy a szolgálat többet tudhat a baleset körülményeiről, hiszen szerinte kizárt, hogy a cégvezetőt ne tartották volna megfigyelés alatt.

A fertőtlenítőszer-botrány nyomán a Hexi Pharma néhány napja a bíróságtól kérte fizetésképtelenné nyilvánítását, ezt azonban a korrupcióellenes ügyészség ellenkezése miatt nem hagyták jóvá.

A kórházi fertőzésekkel és hígított fertőtlenítőszerekkel kapcsolatos botrányok két hete a korábbi egészségügyi miniszter lemondásához vezettek.