Ha lassan is — és hosszabb „befagyasztást” követően —, de mégis mozgásba lendül a gépezet, és elhárulnak az akadályok a szatmárnémeti körgyűrű finanszírozása, azaz megtervezése és megépítése elől.
Már hosszú évek óta hallott és soha véget nem érő történet a szatmárnémeti körgyűrű „meséje”, amelynek finanszírozására sokan és nagyon sokszor ígértek pénzt, aztán valami mindig közbejött, és mégsem kezdődtek meg az átutalások. Tavaly novemberben azonban úgy tűnt, mégiscsak lesz a megyeközpontot elkerülő útból valami, ugyanis az Országos Közút- és Autópálya-kezelő Társaság (CNADNR) igazgatója és a munkát elnyerő, három cégből álló konzorcium vezetője aláírta a megtervezésről és kivitelezésről szóló szerződést.
Az elkerülőút közel 20 kilométer hosszúságú lesz, ebből 5,2 kilométer két-, 13,94 kilométer pedig négysávos úttest lesz; a repülőtér közelében található nagy kanyartól indul, majd Szőkemocsárt, a Szatmárzsadány felé vezető utat és a Szatmárnémeti–Nagyvárad utat keresztezve halad Lázári irányába, és a Gorunului utcát is keresztezve vezet el Batiz bejáratának a közeléig. A 20 kilométernyi szakaszon összesen négy kisebb és nagyobb híd és hat felüljáró épül — közöttük ama bizonyos, Szamoson átvezető is, amely a Károlyi úti Dana szálló közelében lesz kialakítva.
A novemberi öröm azonban hiábavalónak bizonyult, ugyanis közben nem csak az idő telt, a politikai paletta is változott, kormányváltás volt, költségvetések módosultak, a körgyűrű munkálatainak finanszírozása pedig ködös ügy maradt — hol a nagyberuházások csoportjában szerepelt, hol külön tételként került be a költségvetésbe, amelyet majd európai uniós források bevonásával valósítanak meg —, ezért a kivitelező konzorcium nem kezdte el a tervezést sem.
Csütörtökön Andreea Paul Szatmár megyei képviselőnő sajtóközlemény útján jelentette be, hogy „sikerült mozgásba lendítenie a gépezetet és feloldania a körgyűrű finanszírozásának blokkolását.”
„Nagyon szép dolog, hogy a képviselőasszony is kilincselt a körgyűrű érdekében — mint ahogy tettük azt mindannyian, akik Szatmár megyét képviseltük Bukarestben —, de nem jelentheti ki, hogy a folyamat újraindulása egyedül neki köszönhető. Július elején, már tanácselnökként végigjártam újra én is a szállításügyi minisztériumot a szatmárnémeti és a nagykárolyi kerülőút miatt. Mivel az előbbi finanszírozása módosult, értelemszerűen módosítani kell az úgynevezett masterplant is, előkészület alatt áll a vonatkozó kormányrendelet, amely valószínűleg szeptember elején fog megjelenni. Pár hét van még addig — ne kiabáljunk el semmit, főleg ne azt kiabáljuk, kinek köszönhető a siker. Várjuk meg, amíg ez megjelenik a Hivatalos Közlönyben, ami azt is jelenti, hogy eldördül a kivitelezés startja, és attól kezdve a finanszírozás biztosítása már a CNADNR dolga, feladata. A szerződés értelmében a kivitelezőnek öt hónap áll a rendelkezésére, hogy elkészítse a terveket, 18 hónap alatt kell megépítenie az utat, és 24 hónap jótállást kell vállalnia az elvégzett munkára” — magyarázza Pataki Csaba tanácselnök, hozzátéve azt is: augusztus végén Bud kormánymegbízottal közösen utaznak Bukarestbe, hogy a nagykárolyi kerülőút ügyét kimozdítsák a holtpontról. „A 80%-ban kész kivitelezés pár technikai probléma miatt feneklett meg, ezeket kell sürgősen megoldani” — mondja.