Belföld

Üdvözölte Klaus Iohannis a Görögország és Törökország közötti, tájékozódási célú tárgyalások elkezdését

2020.10.03 - 09:39


Az uniós vezetők külügyi kérdésekről, valamint az EU gazdasági bázisáról tárgyaltak csütörtökön és pénteken Brüsszelben. Megvitatták a Földközi-tenger keleti térségében kialakult helyzetet, foglalkoztak a Kínával fennálló kapcsolattal, a fehérorosz helyzettel és az Alekszej Navalnij elleni mérgezéses támadással, valamint a hegyi-karabahi konfliktussal.

"Klaus Iohannis államfő méltányolta az Európai Tanács elnöke, valamint az Európai Unió Tanácsának német elnöksége által a Földközi-tenger keleti térségében kialakult feszültségek enyhítésére tett erőfeszítéseket, amelyek ígéretes előzetes eredményekkel jártak a felek közötti párbeszédet illetően. Románia elnöke ugyanakkor szolidaritását fejezte ki Görögországgal és Ciprussal, és üdvözölte a Görögország és Törökország közötti tájékozódási célú tárgyalások elkezdését, hangsúlyozva a párbeszéd útján történő megoldáskeresés fontosságát. Iohannis elnök ugyanakkor kiemelte az EU és Törökország közötti kapcsolat kiegyensúlyozott és konstruktív kezelésének fontosságát" - tájékoztat közleményében az Államelnöki Hivatal.

A fehéroroszországi helyzettel kapcsolatban Iohannis elnök "mélységes aggodalmát fejezte ki a békés tüntetőkkel szembeni aránytalan erőszak alkalmazásával, az alapvető jogok korlátozásával és a törvénytelen fogva tartásokkal kapcsolatban", hangsúlyozta a civil társadalom és a független sajtó támogatásának szükségességét, és kifejtette, támogatja a Minszk elleni szankciók bevezetését.

Az Európai Tanács elítélte az Alekszej Navalnij ellen katonai idegméreggel elkövetett gyilkossági kísérletet, ugyanakkor felszólította az Oroszországi Föderációt, hogy a pártatlan nemzetközi vizsgálat biztosítása érdekében maradéktalanul működjön együtt a Vegyifegyvertilalmi Szervezettel (OPCW).

Az erről folytatott tárgyalások során Klaus Iohannis rámutatott, Alekszej Navalnij megmérgezése a nemzetközi jog súlyos megsértésének minősül, és az Oroszországi Föderációnak haladéktalanul kezdeményeznie kell egy pártatlan és átlátható vizsgálatot, és bíróság elé kell állítania a felelősöket.

A hegyi-karabahi konfliktus kapcsán az Európai Tanács "az összetűzések haladéktalan beszüntetésére szólított fel, és sürgette a feleket, hogy ismételten kötelezzék el magukat a tartós tűzszünet és a konfliktus békés rendezése mellett". Az EU vezetői leszögezték, Azerbajdzsánnak és Örményországnak érdemi tárgyalásokat kell kezdenie, előfeltételek nélkül. Az Európai Tanács támogatásáról biztosította az EBESZ minszki csoportjának társelnökeit, és arra kérte a főképviselőt, hogy vizsgálja meg a rendezési folyamathoz nyújtandó további uniós támogatás kérdését.

Klaus Iohannis államfő szintén felhívást intézett a konfliktus rendezésére és a politikai párbeszéd újrakezdésére a békés megoldások megtalálása érdekében. A román elnök támogatásáról biztosította a minszki csoport tevékenységét, hangsúlyozva, hogy az Európai Uniónak aktívabb szerepet kell vállalnia a válság megoldásában - derül még ki az Államelnöki Hivatal közleményéből.

A csütörtöki és pénteki rendkívüli ülésen az Európai Tanács mélyreható megbeszélést folytatott a COVID-19-világjárvány kezeléséről, a hatékony koordináció fontosságáról az egészségügyi intézkedések, a gyógyszerekhez való hozzáférés, valamint az oltóanyag mielőbbi kifejlesztése kapcsán.

Az egységes piacot érintő tárgyalások során Klaus Iohannis rámutatott, hogy a megerősített egységes piac fokozza az EU stratégiai autonómiáját és csökkenti a harmadik országoktól való függőséget.

A Kínával fennálló kapcsolatot illetően az EU vezetői hangsúlyozták a gazdasági kapcsolatok egyensúlya helyreállításának szükségességét, és emlékeztettek arra a célkitűzésre, hogy ez év végéig le kell zárni a tárgyalásokat az EU és Kína közötti átfogó beruházási megállapodásról, "amely megszünteti a piacra jutás jelenlegi aszimmetriáit, hozzájárul az egyenlő versenyfeltételek biztosításához, és érdemi kötelezettségvállalásokat ír elő a fenntartható fejlődéssel kapcsolatban".

"Az Európai Tanács továbbá felszólította Kínát, hogy teljesítse korábbi vállalásait a piacra jutás előtt álló akadályok felszámolása terén, érjen el előrehaladást a kapacitásfelesleggel kapcsolatban, és kezdjen tárgyalásokat az ipari támogatásokról a Kereskedelmi Világszervezetben" - áll még a közleményben.

AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Brüsszelben van Marcel Ciolacu

Pénzért és tisztségért kilincsel a belgiumi fővárosban a miniszterelnök.
Belföld

Kihirdették a kvótákat, vadászható a barnamedve

2024-re és 2025-re 426 egyedre szóló megelőzési és 55 egyedre vonatkozó beavatkozási arányt hagy jóvá.
Külföld

Manipulatív trükkjei miatt panaszt tettek a Temu ellen

A BEUC fogyasztóvédelmi szervezet azzal vádolja a kínai webáruház-óriást, hogy nem védi a vásárlókat és „olyan manipulatív gyakorlatot alkalmaz, amely az uniós jogszabályok szerint illegális.”