Belföld

Üdülési jegyek — megjelent az útmutató

2015.09.26 - 12:00

Igényelhetőek az üdülési jegyek, melyekkel a belföldi turisztikai csomagokat vásárolhatják majd meg a dolgozók, maximum 6 minimálbér értékben.

Megjelent az üdülési jegyek kapcsán a gyakorlatba ültetési módszertan, melyről tegnap a szociális párbeszéd bizottság ülésének keretében Darius Filip, a Szatmár Megyei Adó- és Pénzügyi Igazgatóság osztályvezetője számolt be. Az üdülési jegyekről tudni érdemes, hogy a közintézmények vezetői, magánvállalkozók és az állami vállalatok irányítói adhatnak üdülési csekket munkatársaiknak, alkalmazottaiknak. Az üdülési jegyeket a kibocsájtástól számított egy éven belül kell a haszonélvezők felhasználják valamelyik, az Országos Turisztikai Hatóság engedélyével rendelkező belföldi turisztikai egységnél, utazási ügynökségnél.

Érdemes tudni, hogy az üdülési utalvány nem átruházható, pénzre nem váltható, s visszajáró sem jár abban az esetben, ha olcsóbb szolgáltatást vettünk igénybe mint a csekk értéke, hívta fel a figyelmet Filip. A júniusban elfogadott törvény a korábbi, papír alapú rendszer megőrzése mellett lehetővé teszi, hogy a munkáltatók elektronikus utalványkártyákkal biztosítsanak béren kívüli üdülési juttatást alkalmazottaiknak. Az üdülési utalvány értéke évente legfeljebb a minimálbér hatszorosa lehet, és az összegben a munkaadók és az alkalmazottakat képviselő érdekképviselet, szakszervezet vezetői közösen állapodnak meg.

Az üdülési utalványok értékét a munkaadó kiadásként leírhatja a nyereségadó-alapból — tájékoztatott a gazdasági szakember, így a munkaadónak nem kerül plusz pénzébe ezen csekkek kiadása. A haszonélvező az üdülési csekket szállás-, utazási-, kezelési költségekre fordíthatja, s nagyon fontos, hogy másnak nem adhatja el a pihenőjegyét. Hazánkban egyelőre még képlékeny az üdülési jegyek rendszere, azonban — a magyarországi példából okulva —, akár működőképessé is válhat.