Szatmárnémeti

Tűzijáték — az állatok legnagyobb rémálma

Fotó: stevedalepetworld.com
2021.01.06 - 16:02
Dr. Elena Bonea állatorvos számolt be lapunknak arról, hogy milyen negatív hatásaik vannak a tűzijátékoknak, illetve más pirotechnikai eszközöknek mind a házi-, mind a vadon élő állatokra. Az állatorvos arról is beszélt, miképpen segíthetünk rajtuk.

Bizonyára sokan várták már, hogy a hátuk mögött hagyják a megpróbáltatásokkal, kihívásokkal és nehézségekkel teli 2020-as esztendőt. Bár a szilveszter sem úgy zajlott, ahogyan azt eddig megszoktuk, mégis reményekkel telve vágtunk bele az új évbe. Szatmárnémetiben a koronavírus-járvány miatt bevezetett óvintézkedések következtében most nem volt nagyszabású tűzijáték, aminek számos háziállatot tartó gazdi rendkívül örült. Egyesek azonban nem tudtak ellenállni a késztetésnek, így petárdákkal és más pirotechnikai eszközökkel búcsúztatták a 2020-as esztendőt. Bár a látvány nekünk, embereknek szemet gyönyörködtető, olykor tátott szájjal figyeljük a színesebbnél színesebb képződményeket az égen — még ha össze is rezzenünk a robbanások hangjának erősségén —, házi kedvenceink udvarunkon vagy jobb esetben lakásunkban valósággal a poklok poklát élik meg, nem tudva, mi történik körülöttük. Január első napjaiban tucatjával terjengtek a közösségi oldalakon a tűzijátékok miatt elmenekült házi kedvencek képei, akiket kétségbeesve kerestek a gazdáik.

A tűzijátékokat egyre több eseményen használják, esküvőkön, születésnapokon, fesztiválokon. Mivel ezeket egyre több eseményen alkalmazzák, fontos tudni, hogy milyen hatást gyakorolnak az állatokra. E témakörben kértük ki dr. Elena Bonea állatorvos véleményét, aki elmondta, hogy az állatoknak, legyen szó háziállatokról vagy vadon élőkről, egyik legrosszabb rémálmuk a tűzijáték, illetve a különböző petárdák. Az állatorvos kihangsúlyozta, hogy a legnagyobb problémát a robbanásokat kísérő hatalmas zaj jelenti. „Mint azt jól tudjuk, a kutyák, a macskák hallása sokkal fejlettebb, mint az emberé. Ők ösztönszerűen félnek az erős zajoktól, ezt akár egy erősebb vihar alatt is megfigyelhettük már, vagy éppen a szilveszteri tűzijátékok ideje alatt. Az állatokon ilyenkor eluralkodik a félelem, és rendkívüli módon összezavarodnak. Ennek következtében azok a kutyák, amelyek kint tartózkodnak, elszakíthatják láncaikat, és amennyiben lehetőségük van rá, átugorják a kerítéseket, ajtóknak, illetve ablakoknak ütközhetnek. Mindezt azért teszik, hogy minél távolabb kerüljenek a zaj forrásától. Az ilyen esetek gyakran tragikus kimenetelűek. Az elszabadult kutyusok összezavarodottságukban autók elé szaladhatnak, hatalmas trauma érheti őket, megsebesülhetnek, sőt, a várandós kutyák akár el is vetélhetnek a félelem miatt. A leggyakoribb esetek, amelyekkel én személyesen találkoztam, azok a láncelszakítási kísérletek okozta nyak- és más jellegű sérülések, de előfordult már, hogy a nagy zaj epilepsziás rohamot váltott ki a kutyáknál. Az őket érő ingerek miatt előfordulhat, hogy a kutyák agresszívak lesznek, összeverekedhetnek egymás között, sőt, agresszíven lépnek fel akár gazdájukkal szemben is” — hívta fel a figyelmet az állatorvos.

A tűzijátékok okozta negatív hatások a vadonban élő állatokra is veszélyt jelenthetnek. A szakember elmondása szerint a pirotechnikai eszközök által kibocsátott zaj és fény miatt a madarak koordinációs készsége rendkívül megromlik, eltévednek, és könnyedén áldozatai lehetnek a robbanásoknak, akárcsak a denevérek, amelyek a hanghullámok segítségével tájékozódnak. Ezek az állatok ilyenkor nagy eséllyel ütközhetnek ablakoknak, épületfalaknak.

Az állatorvos pár hasznos tanáccsal is szolgált annak érdekében, hogyan tudunk segíteni az állatokon a tűzijátékok ideje alatt. „Ami a legfontosabb, hogy amikor tűzijátékot használnak, próbáljunk meg egy olyan környezetet kialakítani házi kedvenceinknek akár a lakásunkban, ami nyugodt és zavartalan számukra. Számukra fontos a lelki támogatás is, így próbáljunk meg velük maradni a tűzijátékok ideje alatt, nyugtassuk meg őket! Egy másik módszer, amit ajánlani tudok, azok a növényi alapú nyugtató tabletták. Ezek a termékek nem okoznak függőséget, és nagymértékben segíthetik a házi kedvencünket abban, hogy átvészelje a hangzavart. Nagyon fontos tudni, hogy az állatok nem tudnak hozzászokni ezekhez a körülményekhez, ők ugyanúgy félni fognak jövőre is a tűzijátékoktól” — mutatott rá dr. Elena Bonea állatorvos.
Mint láttuk, a tűzijáték, bár valóban szép és látványos, rengeteg negatívummal is jár, főképpen az állatokra nézve. A hang- és fényzavar okozta hatások olykor visszafordíthatatlan károkat okozhatnak az állatoknak mind testi, mind lelki szempontból. Próbáljuk meg az elkövetkező időszakban kicsit az állatok, illetve az állattartók szemszögéből is megvizsgálni a helyzetet, mielőtt petárdázni vagy tűzijátékozni szeretnénk. Amíg mi robbantgatunk és gyönyörködünk abban a pár másodpercnyi fénycsóvában, lehetséges, hogy éppen emiatt valamelyik szomszédunk, barátunk, ismerősünk házi kedvence elmenekült, megsérült, vagy ami még rosszabb, elpusztult. Valóban megéri?

hirek/2021/januar/06/tuzijatekallatok2.jpg
Dr. Elena Bonea állatorvos

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

A nagy melegben az állatokra is figyeljünk oda!

A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) felhívja a figyelmet arra, hogy a kánikulai hőség káros hatással lehet az állatok egészségére és közérzetére is.
Szatmárnémeti

Ködbe burkolózott tűzijáték

Szatmárnémetiben a ködös időjárás közepette is megtartották az óévbúcsúztató, újévköszöntő tűzijátékot, melyet sokan vártak már, hiszen tavaly a pandémia miatt elmaradt a színes durrogtatás.
Belföld

A köd miatt elmarad a szilveszteri tűzijáték Kolozsváron

A kolozsvári polgármesteri hivatal pénteki tájékoztatása értelmében a kedvezőtlen időjárási körülmények — köd, rossz látási viszonyok — miatt mind a négy tervezett helyszínen elmarad a szilveszteri tűzijáték.