A fuvarozók nem értik a „helyi specifikumot”: miért kell több tíz órát a petei vámnál rostokolniuk, és miért halad gyorsabban a sor a sokkal nagyobb teherforgalmat bonyolító Borsnál? Úgy látják, itt nem dolgoznak elég operatívan és több magyar rendőrre lenne szükség — segítséget kértek.
Nem csak maguk a kamionsofőrök, de a fuvarozók is türelmük legvégére értek — küldöttségük tegnap délelőtt előbb a petei határátkelő parancsnokával, illetve a magyarországi rendőrség egyik szóvivőjével tárgyalt, majd Darius Filip kormánymegbízottnak és Altfatter Tamás alprefektusnak tolmácsolták panaszaikat, segítségüket kérve. A petei átkelőnél most már hetek óta krónikusan összetorlódó kamionoknak átlagosan 400 – 500 percet kell várniuk, hogy kiléphessenek az országból és a több órás, idegtépő kényszervárakozásnak komoly negatív következményei (és nem csak anyagi szempontból) vannak a fuvarozók számára. Véleményük szerint csak az lenne hatékony és hosszú távú megoldás, ha a Pete–Csengersima határátkelőnél még egy sávot alakítanának ki a kamionok számára — ám ennek esetleges megvalósulásáig az ellenőrző szervek operatívabb munkavégzése is sokat segítene.
Számtalanszor beszámoltunk már a Petén és Pusztadarócon átkígyózó, tömött kamionsorokról, amelyek nem csak a településen lakók életét keserítik meg, de biztonságukat — pontosabban minden arra közlekedő — biztonságát is veszélyeztetik. A jelenség nem ismeretlen a megye elöljárói, a területi és országos határrendészeti felügyelőség vezetői és a belügyminiszter előtt sem — hatékony megoldás azonban eddig még született. Ráadásul a helyzet specifikuma, hogy bár a román–magyar határszakasz többi kamionos átkelője szintén nem mentes a torlódásoktól, ott valahogy mégis „gyorsabban halad a sor.” „Tegnap (április 21–én, csütörtökön) minden áruszállító kamionunkat Borsa irányítottunk át, ott négy kilométeres volt a kocsisor, de 3 óra alatt átmentek — itt Peténél tíz órát kell várakozzanak. Tarthatatlan már a helyzet és szinte–szinte törvénysértésekre kényszerít ez a rendszer, hiszen ha egyszer végre átért, akkor a sofőr már nem nagyon tudja betartani a vezetés közbeni kötelező pihenőidőket, hanem rohanni fog a célállomás felé.” – mondja az egyik vállalkozó, aki Szatmár és Máramaros megyei fuvarozótársaival közösen „kezükbe vették sorsukat” tegnap délelőtt és előbb a Pete – Csengersima határátkelő parancsnokával beszélgettek, majd Darius Filip kormánymegbízottnak és Altfatter Tamás alprefektusnak tolmácsolták panaszaikat, segítségüket kérve.
„Megoldások lennének, csak több jóindulat kellene, mert az, hogy csak egy mérleg van, az nem feltétlenül akadály. Működhetne két sávon is az ellenőrzés, ha lenne elég magyar rendőr-határőr. Ők azt mondták, igyekezni fognak — mi úgy látjuk, nem dolgoznak elég operatívan. Persze, a törvényeket be kell tartani, nem is azt vitatom, de ha át akar „bogarászni” egy kamiont, azt ne tartsa a mérleg előtt, hanem húzza félre, amíg a tüzetes átvizsgálás tart, közben meg a sor haladhat! Érthetetlen ez a petei-csengersimai helyzet, Borsnál például sokkal nagyobb a teherforgalom, mégis gyorsabb az ellenőrzési-átjutási idő, itt pedig öt-hat órákat kell várni, hogy másfél kilométert araszoljon előre a kocsi …Oda jutottunk, hogy 600-700 kilométeres távokra három nap a szállítási idő, meg a 70 km–re lévő magyarországi gyárba 30 (!) órával hamarabb indítom útra a kamiont az áruért. ” – sorolja megkeresésünkre a Fodortrans szállítási céget verető Fodor Ferenc. „A kárt — és nem csak kimondottan az anyagira értem — ki sem lehet már számítani. Veszteség az idő, a gázolaj, a jó hírünk és a hitelünk. A kliensnek magyarázhatod, hogy miért várja hiába az árut vagy épp nem tud többet termelni, mert nincs hol raktározza, mert mi nem érünk oda idejében felpakolni — egyszer, kétszer, háromszor megérti, de aztán?! Teljes a káosz.” – teszi még hozzá keserűen.
A fuvarozók küldöttsége a kormánymegbízotti hivatalban azon véleményének adott hangot, hogy a hosszú távú megoldás mindenképp az lenne, ha a Pete–Csengersima határátkelőnél még egy sávot alakítanának ki a kamionok számára — ám ennek esetleges megvalósulásáig az ellenőrző szervek operatívabb munkavégzése is sokat segítene. „A találkozót követően a fuvarozók panaszait azonnal továbbítottuk a belügyminiszternek és a többi érintett szervnek, a határrendészeti felügyelőség parancsnokai pedig szinte on-line vettek részt a megbeszélésben.” – mondta a már hetek óta tartó állapotokkal nagyon is tisztában lévő Altfatter Tamás alprefektus. A határátkelők zsúfoltságával kapcsolatban egyébként Magyar Lóránd képviselő pár nappal ezelőtt már rákérdezett a belügyminiszternél: hogyan tervezik csökkenteni a megnövekedett várakozási időt? — s talán a több irányból érkező jelzés- és elégedetlenségi lavina megoldást hoz hamarosan a tarthatatlan állapotokra.
Szabó Kinga Mária