Szatmárnémeti

Túlélési költségvetés 2015-re

2015.02.10 - 10:41

Reális, átlátható és fenntartható városi költségvetésre van szükség, amely biztosítja a közszolgáltatások, valamint a polgármesteri hivatal zavartalan működését Szatmárnémetiben.

 

Szatmárnémeti Városi Tanácsa február 12-i ülésén dönt majd a megyeközpont költségvetéséről — tegnap Magyar Lóránd és Maskulik Csaba városi tanácsok Kereskényi Gábor képviselővel közösen bemutatták az RMDSZ-frakció módosító javaslatait Szatmárnémeti 2015-ös költségvetési tervezetéhez. „A tervezet alapos áttanulmányozását követően kijelentjük: ez egy túlélési költségvetés, amely megpróbálja ugyan betartani a kampányban ígérteket, de csak a polgármesteri hivatalnak alárendelt intézmények fennmaradását tudja nehézkesen biztosítani. Vagy még azt sem, hiszen például a színház személyzeti költségeire csak 1 700 000 lej van tervezve (ez éppen a fele a tavalyinak), s ebből az összegből csak június-júliusig futná a fizetésekre. Ráadásul 2015 kardinális pont: az EU-s pénzek megpályázhatóságának nulladik éve! Ennek a szellemében kell gondolkodni, számos megvalósíthatósági tanulmány és stratégia szükséges, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a 2014–2020-as EU-s költségvetési időszakban Szatmárnémeti városa sikerrel tudjon nagyobb összeghez jutni európai finanszírozás révén, és tudjon majd fejlődni … Látványosabb beruházásokra kormánytámogatás kellene, de hiányoznak a Ponta-kormány által ígért pénzek, mind az oly sokszor beharangozott körgyűrűre, a harmadik vagy éppen negyedik Szamos-hídra, a szociális lakásokra, a sportcsarnokra és uszodára. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ésszel tervezzünk és költsük a pénzt, amiből nagyon-nagyon kevés van” — hangzott el a sajtótájékoztatón.

2014-es évet a fejlesztési részen egy több mint 5 000 000 lejes hiánnyal zárta a város, a pénzt pedig olyan munkálatokra (út- és járdaaszfaltozás stb.) költötték el, amelyeknek tervezete nem volt megvitatva a tanács tagjaival. Ebből kiindulva, határozottan felszólították a város vezetését és a városmenedzsert, mutasson be egy részletes és tételes jelentést: pontosan milyen munkálatokra költöttek el, milyen cégeknek fizettek ki 5 millió eurót olyan felújítási és kialakítási munkálatokért, amelyeket a tanács nem hagyott jóvá és a kivitelezés minősége ugyancsak bőségesen hagy kívánnivalót maga után. Ez a kérés egyébként szinte valamennyi tanácsülésen elhangzott — igaz, Dan Băbuţ városmenedzser ritkán szokott tanácsülésre járni.

A városi tömegközlekedést kiszolgáló Transurban Rt.-nek a költségvetési tervezetben 4,5 millió lej támogatás szerepel, annak ellenére, hogy az elmúlt két évben a társaság semmilyen lépést nem tett szolgáltatása hatékonyabbá és minőségibbé tétele érdekében. „Ezért azt javasoljuk, legyen 3,5 millió lej a támogatás, a fennmaradó 1 millió lejből pedig vásároljanak új és modern autóbuszokat” — mondta Magyar. Majd rámutatott a Kultúra és Sport fejezetben szereplő lehetetlen összegekre. Az Északi Színházzal kapcsolatban személyzeti költségeknél 1,7 millió (tavaly 3,4 volt), az anyagi költségeknél 400 000 lej szerepel (a szükséges 1,2 millió helyett), a Dinu Lipatti Filharmónia esetében pedig 100 00 lej hiányzik ahhoz, hogy a zenészek fizetésével ne legyenek fennakadások. „Nem akarunk oda jutni, mint tavaly, amikor nem volt miből fedezni a művészek és alkalmazottak béreit. E két kulturális intézmény gond nélküli működéséhez szükséges összeget most kell belefoglalni a költségvetésbe és nem majd valamikor a költségvetés-kiigazításnál. Azt sem szabad elfelejteni, a Szatmár Megyei Tanács 2014-ben »elfelejtette« átutalni a városnak e két intézmény működéséhez szükséges, ráeső részt” — fogalmazott a frakcióvezető, hozzátéve: a Városi Sportklubnál sokkal súlyosabb a helyzet, mint a színház esetében. „A VSK tavaly 3 millió lejt kapott — a legtöbbet, amióta létezik! —, és még így sem kapták meg háromhavi fizetésüket az ott dolgozók. A klub jelenlegi vezetőségének sikerült teljesen tönkretennie a versenysportot; mindenféle új szakokat indítottak, amelyeknek sem hagyományai, sem arra való sportolói nincsenek. Idén 2 780 000 lejt akarnak a VSK-nak adni, de ebből kell kifizetniük a tavalyról elmaradt bérhátralékokat is, ami azt jelenti: legfeljebb az év közepéig lesz elég a pénz. Ráadásul a városvezetés 1 millió lejt akar az Olimpia Labdarúgó-egyesületnek adni — és a stadiont is felújítani! Figyelembe véve a focicsapat eredményeit, túlzó ez az összeg. Véleményünk szerint a maximális összeg, amit kapnia kellene: 250 000 lej (ennyi szerepel a város és az Olimpia közötti szerződésben is, amit a gyermekek felkészítésére kell/kellene fordítani). Természetesen ha a Szatmár Megyei Tanács kifizeti/kifizetné a kulturális intézmények működéséhez szükséges önrészét és azt nem nekünk, a városi tanácsnak kellene előteremtenünk, több pénz jutna az Olinak is” — fejtette ki Magyar. A zöldövezetek karbantartására tervezett 2,75 millió lejt pedig „csak abban az esetben fogadjuk el, ha Szatmárnémeti parkjai-zöldövezetei annyira rendben lesznek, mint 2011-ben, amikor a »virágok városának« nevezték a települést”.

Akárcsak tavaly és azelőtt, az RMDSZ idén is jelentősebb összeget (200 000 lejt) különítene el — a költségvetést tervezetben szereplő 1000 lej helyett — Szatmárnémeti történelmi központjának rehabilitálása érdekében, és javasolja egy többéves felújítási program kidolgozását, a „lerobbant” történelmi épületeket tartalmazó leltár elkészítését (erre egyébként törvény is kötelezi az önkormányzatokat), a fontossági sorrendet meghatározó szabályzat kidolgozását.

 

Szabó Kinga Mária