Ebben az évben nem biztos, hogy aranyat fog érni a májusi eső — legalábbis így látja ebben a pillanatban dr. Czier Tibor, a tasnádszántói mezőgazdasági társulás vezetője. Már jelen pillanatban is túl sok a csapadék, sikerült felszántani a földeket, de nem lehet vetni, mert áll a víz a szántáson. A következő napokra is csapadékot jeleznek a meteorológusok, és a hőmérséklet is alacsony. Az elmúlt évben is rosszul indult a mezőgazdasági év, később viszont jól alakult. A természet képes bepótolni önmagát, ebben reménykednek most is a mezőgazdászok. Az idei év sokkal nagyobb hátrányokkal indul, mint a tavalyi, az elmúlt évben ebben az időszakban a vetés hatvan százaléka be volt fejezve, idén viszont sokkal nagyobb a lemaradás, és nem sok esély van rá, hogy május közepéig befejezzék a tavaszi munkálatokat. Czier Tibort évek óta a remény élteti, mindig reméli, hogy jövőre majd jobb lesz, de a bizonytalanság továbbra is megmarad.
Késett a rügyfakadás
Az időjárás nem kedvez a szőlőknek sem. Bencze Zoltán kertészmérnök elmondta, hogy a szőlőtermesztők már túl vannak az első lemosó permetezésen, a metszésen és a kapáláson. A legjobb téli lemosó permetezés rézzel történik. Most kezdenek el duzzadni a rügyek, szükség lenne a napsütésre. A rügyfakadás minimum két hetet késett, ami nem túl nagy baj, hiszen a tavaszi időjárás mindig tartogat meglepetéseket. Tíz-tizenöt nap múlva a rügyek már gyapjas formában lesznek, elkezdenek nyílni, ekkor lesz szükség egy újabb lemosó permetezésre. Egy réz- és kéntartalmú olajos szerrel történő permetezés rátapad a szárakra, és kivédi a lisztharmat terjedését. Az elmúlt évben jelentős volt a lisztharmatfertőzés, és más betegségek is kárt tettek a szőlőkben, ezek a betegségek könnyen átvészelik a telet a talajban, a tőke elhalt részein stb. Ha a talaj nincs felkapálva, az eső felveri a fertőző anyagokat. A megelőző permetezésektől függ a szőlő további léte. Az elmúlt évben az időjárás miatt nagyon sok szőlő megbetegedett, kevés volt a termés, alig van már tavalyi bor. Keresik a jó bort, érdemes odafigyelni arra, hogy idén jó termés legyen. Érdekes viszont, hogy az ár nem emelkedett, kevés borász tudja jobb áron értékesíteni a borát.
A palántákat sem lehet még kiültetni
Bencze Zoltán arról is beszélt, hogy a zöldségtermesztők is el vannak maradva a tavaszi munkálatokkal. Eddig csak a fóliasátrakban termesztett zöldségek kerültek a piacra, elsősorban azok, amelyeket fűtött fóliákban termesztettek. A szabadba még nem lehet palántákat kiültetni, mert hideg a föld és a hőmérséklet is alacsony. A piacokon keresik a hazai termékeket, de csak olyan zöldségek találhatók, melyeket fóliaházakban termesztenek. Az élelmiszerpiacokon többnyire importált termékek találhatók; mire megjelennek a helyi zöldségek, addigra az árak alacsonyabbak lesznek, mint amennyit a termesztő befektet.
Elek György