Első helyen van Románia a recept nélkül megvásárolt antibiotikumok fogyasztása terén Európában. Ennek következtében azonban sokak szervezete immunissá válik a hatóanyagra.
A hivatalos adatok szerint Romániában tavaly naponta átlagosan 600 000 ember vett be antibiotikumot. Ezeket a készítményeket viszont csak bakteriális fertőzések esetében kell használni, vírusos megbetegedések esetében nem indokolt, annál is inkább, mert a káros baktériumflóra legyőzése közben a hasznos flóra is pusztul. A felelőtlen, túlzott antibiotikum-szedés ráadásul az ellenálló baktériumok terjedésének fő oka.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint olyan szuperbaktériumok fenyegetik az emberek egészségét, amelyekre nincs, vagy alig akad gyógyszer. Ezek a baktériumok ellenállnak az antibiotikumoknak és ellehetetleníthetnek olyan fontos orvosi beavatkozásokat, mint például a rákos betegek kezelése vagy a szervátültetések. Sőt, könnyen előfordulhat, hogy néhány év múlva egy egyszerű tüdőgyulladásra sem lesz megfelelő gyógyszer. Az úgynevezett antibiotikum rezisztencia ellen a lakosság is sokat tehet azzal, hogy felelősségteljesen alkalmazza az antibiotikumokat, pontosan betartva az orvos utasításait.
Az ellenálló baktériumok kialakulása természetes jelenség, de az antibiotikumok helytelen használata felgyorsítja ezt a folyamatot. Az úgynevezett multirezisztens, több gyógyszerrel szemben ellenálló baktériumok a fertőzések számtalan formáját okozhatják: húgyúti fertőzés, tüdőgyulladás, bőrfertőzés, hasmenés, véráramfertőzés. Az ellenálló baktériumok miatt a gyakran alkalmazott gyógyszerek sokszor már hatástalanok. Hatékony antibiotikumok nélkül az olyan életmentő orvosi kezelések, mint például a sebészeti beavatkozások vagy a kemoterápia nem lehetségesek.
A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság szakemberei évről-évre felhívják a lakosság figyelmét az öngyógyszerezés veszélyeire, de megkeresésünkre dr. Láng László családorvos is több ízben kifejtette már, hogy milyen hátrányokkal járhat az indokolatlan antibiotikum-szedés.
Nem szabad elfelejteni, hogy az antibiotikumok nem gyógyítják a vírus okozta betegségeket, így a náthát és az influenzát sem. Csak akkor szedjünk antibiotikumokat, ha azt orvos írta fel, mindig fejezzük be a teljes kúrát, akkor is, ha már jobban érezzük magunkat és soha ne tegyük félre vagy adjuk oda a számunkra felírt antibiotikumokat másnak. A fertőzések megelőzésében ugyanakkor a rendszeres kézmosásnak és személyes higiénének is kiemelkedő szerepe van.
Bumbuluţ Krisztina