Szatmár megye

Túl sok a magyar az ATOP-ban

2025.03.31 - 18:16
A területi közrendészeti hatóság 16 fős testületében az 5 taggal „túlreprezentált” a magyarság, amely a megye lakosságának 40%-át sem éri el — jelentette ki a nemzeti liberális megyei tanácsos.

Délutánba nyúlt a megyei grémium „alig” több mint háromórás ülése hétfőn, amelynek legfontosabb napirendi pontja Szatmár megye 2025-ös költségvetésének megszavazása volt — ám a nemzeti liberális tanácsosok számára mégsem ez volt a legfontosabb.

hirek/2025/03-marcius/mt1-1.jpg

Hozzászólásában Alexandru Horvat hosszasan sorolta mindazon utakat/útszakaszokat, amelyeket fel kellene újítani — nagyvonalúan figyelmen kívül hagyva, hogy a megye idei költségvetése 25 millió lejjel kevesebb, mint tavaly, s nagyon sok mindenre nem úgy futja majd, mint ahogy szeretnék. De még hosszasabban nehezményezte, hogy a költségvetés-tervezetet pénteken délben kapták meg, s frakciójának nem volt ideje módosító javaslatok alapos kidolgozására, s többek között ezért is a nemzeti liberális frakció tartózkodik a szavazástól.
Hasonló indokkal tartózkodott a szavazástól a Románok Egyesüléséért Szövetség háromfős frakciója is, nyomatékosan hangsúlyozva: magával a költségvetés-tervezettel „semmi bajuk” nincs. Végül a megye büdzséjét 21 igen és kilenc tartózkodás mellett elfogadták. 

„Túlreprezentált” a magyarság

A megyei tanács fennhatósága alá tartozó Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér költségvetése körül nem volt semmiféle purparlé — hogy aztán annál vehemensebben csapjanak fel az indulatok és a kerek-perec kimondott, nyílt nemzetiségi támadások a Szatmár Megyei Területi Közrendészeti Hatóság (ATOP) összetétele kapcsán. Ugyanis a 16 fős testület 5 tagja magyar (egészen pontosan: négyen a magyarságot, egy pedig a sváb kisebbséget képviseli) és ez a liberális Mircea-Gabriel Marghitaş szerint nincs rendjén.

Annál is kevésbé van rendjén — mint ahogy zavaros körmondatokban fejtegette —, mivel a megye lakosságának több mint 60%-a román nemzetiségű, és így a 40%-ot sem elérő magyarság ezzel az öt fővel „túlreprezentált” az ATOP-ban.

hirek/2025/03-marcius/mt3.jpg

Az okfejtés és kijelentés annyira abszurd és hihetetlen volt, hogy Pataki Csaba tanácselnök rá is kérdezett: azt akarja-e mondani, túl sok a magyar az ATOP-ban?  Marghitaş határozott igennel válaszolt. 
Megyei tanácsülésen az elmúlt három és fél évtizedben nemigen hangzott még el ilyen kijelentés.
A közrendészeti hatóság tagságát egyébként a megyei rendvédelmi szervek (rendőrség, csendőrség, katasztrófavédelem, stb) főparancsnokai, három úgynevezett közösségi képviselő (civil lakosok) és megyei tanács politikai frakcióinak tagjai alkotják.

56 millió lejbe kerül a teljes útrendbetétel

Nem mellesleg a maratoni tanácsülés azon krasznaszentmiklósi lakosok részvételével zajlott, akik a nagyon rossz állapotban lévő 195-ös megyei út rendbetételét jöttek ismét kérni, ez ugyanis az egyetlen összeköttetés a kis település és a községközpont Kismajtény között. „Az elkeseredettség jogos, ugyanakkor most is mélyen felháborítóak a tavalyi kampányigéretek. Azok, akik aszfaltutat ígértek a krasznaszentmiklósiaknak nagy választási lázukban, nem tudták mit beszélnek. Amióta a megyei tanács elnöke vagyok annak a pár kilométeres útszakasznak a karbantartására több mint 4,5 millió lejt fordítottunk. Ott erős mezőgazdasági tevékenység zajlik, nagy gépekkel — az útnak pedig nincs alapja! A teljes rendbetétel, pontosabban egy új út építése 56 millió lej, ÁFA nélkül. Betettük az Anghel Saligny programba, de számít az érintett lakosság száma is (itt körülbelül 500 – 600 fő), nem kapott finanszírozást. Sajnos amikor kevés a pénz, racionalizálni kell. Amint az időjárás engedi megkezdődnek ott is az útjavítások. A megyei utak karbantartására amúgy idén is ugyanakkora összeget tudunk fordítani, mint tavaly, 16 millió lejt.” — részletezte portálunknak Pataki Csaba.

Szabó Kinga Mária

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!