Minden harmadik romániai azt tervezi, hogy jövőre saját házat vagy lakást vesz, a vásárlók több mint fele (57 százaléka) pedig személyes megtakarításaiból kívánja kifizetni az ingatlant, illetve közel ugyanennyien a megtakarításaikat használják fel nagyobb előlegként — derül ki az ING Bank most közzétett tanulmányából, melyet az IPSOS közvélemény-kutató végzett. A vásárlásra készülő lakosság 70 százaléka ugyanakkor úgy véli, hogy az ingatlanok jelenlegi árai túl magasak, míg több mint háromnegyedük (77 százalék) arra számít, hogy az árak 2022-ben tovább fognak növekedni.
A kutatás szerint azoknak a lakosoknak a 65 százaléka, akik saját otthonra kívánnak szert tenni, egy partnerrel vágna bele, 54 százalékuk jelzálogkölcsön igénybevételével szeretné megtenni ezt a lépést. 22 százalékuk azért vásárolna lakást, hogy javítson az életkörülményein, 19 százalékuk a partnerével szeretne összeköltözni, 14 százalékuk azért vásárol, hogy ne albérletre költse a pénzét, 8 százalékuk pedig üzleti célból, hogy kiadhassa bérbe az ingatlant.
Lakásvásárláskor elsődleges szempont a megkérdezettek számára az ingatlan ára, másodsorban pedig a ház vagy lakás elhelyezkedése, csak ezután következik az ingatlan mérete, illetve az építés éve. A vásárlók számára ugyanakkor fontos az is, hogy az új otthon rendelkezzen jó internet-hozzáféréssel, klímaberendezéssel, valamint az is, hogy mekkora a távolság a település központjához és a munkahelyhez képest.
Háromból két romániai szerint az ingatlanvásárlás általánosságban véve jó befektetés, ami biztonságot nyújt majd a nyugdíjas években. Azoknak az 58 százaléka, akik már saját otthonban élnek, elégedett a korábban meghozott döntésével, amely biztosítja a megfelelő helyet és kényelmet számukra, akár az otthoni munkavégzéshez is.
Többnyire hitelre vásárolnak
Szatmárnémetiben is nagyon magasak az ingatlanárak, főként, ha a fizetésekhez viszonyítjuk őket — magyarázta lapunk érdeklődésére Szántai Imre, az egyik megyeközponti ingatlanközvetítő cég vezetője. A megyeszékhelyen jelenleg a tömbházlakások a legkeresettebbek, főként a fiatal párok és családok szeretnének vásárolni, a zömük hitelre. A probléma viszont az, hogy a magánszektorban dolgozók nagy részének csak a minimálbér van bevallva, az alapfizetéssel pedig nem tudnak hitelt felvenni — tette hozzá.
„Többnyire a fiatalok próbálnak lakást vásárolni a jobbnak tartott lakónegyedekben, a legtöbbjük felső kerete pedig 50 ezer euró körül mozog. Sokaknak még ezt az összeget sem ítéli meg a bank, mivel nem felelnek meg a hitelfelvételi kritériumoknak. A tapasztalataim szerint nagyjából 30 százalék azoknak az aránya, akiknek megítélik a kért kölcsönt, és megvásárolhatják a kiszemelt ingatlant. Sokat változott a helyzet az elmúlt tíz évben: korábban jóval magasabb volt ez az arány, jelenleg nagyon eladósodottak a lakosok, a bankok pedig a biztonságra játszanak” — tudtuk meg a szakembertől.
Jelenleg tehát a lakótelepi ingatlanokat lehet a legkönnyebben eladni, de csak a „jó” emeleten elhelyezkedőket, a földszinti és a tető alatti, negyedik emeleti ingatlanokat inkább kerülik a vásárlók. Sokaknak meglepőnek tűnhet, de a 140–150 ezer eurós házaknak is van piacuk Szatmárnémetiben. Ezeket inkább a középkorúak keresik, akiknek vannak megtakarításaik. „Magasnak tűnhet az ár, de nem kevesen vannak olyanok, akik jó környéken lévő házat keresnek, amelyért 120–140 ezer euró feletti árat kérnek. A drágább házakra azoknak a középkorú szatmáriaknak van igényük, akik már rendelkeznek például egy 70–80 ezer euró értékű tömbházlakással és megtakarítással is, hiszen a lakást eladva, a megtakarításokkal együtt már megengedhetik maguknak, hogy megvegyék ezeket” — magyarázta az ingatlanos szakember.
Bumbuluţ Krisztina