Az Alvás Világnapja minden évben a tavaszi napéjegyenlőséget megelőző péntekre, ami idén március 18-ára esik.
A World Sleep Day nevű esemény célja, hogy felhívja a figyelmet a pihentető alvás fontosságára. 2008 óta a világ több pontján rendeznek ehhez kapcsolódó eseményeket. A föld lakosságának egyharmada szenved valamilyen alvászavarban vagy alvásbeteg – hívja fel a figyelmet a 2016. évi Alvás Világnapja alkalmából a World Association of Sleep Medicine, az Alvásorvosok Világszövetsége.
Az egészség alapja a jó alvás, ennek hiánya csökkenti az életminőséget és számos betegség előidézője lehet. Az évente sorra kerülő Alvás Világnapján, idén március 18-án számos országban hívják fel a figyelmet a pihentető alvás fontosságára és hangsúlyozzák: a legtöbb alvászavar, alvásbetegség megelőzhető és kezelhető.
A közel 120 féle regisztrált alvásbetegség ma már globális járványnak tekinthető, áll a WSD jelentésében, és a minőségi alvás kialakításában mindenkinek fontos feladata van. A minőségi alvás legfontosabb kritériumai a szakemberek szerint: a megfelelő idejű, pihentető alvás, amely során az alvási ciklusok folyamatosak, kihagyás nélküliek, miközben elég mélyek is ahhoz, hogy az éjszakai hormonális és fiziológiai folyamatok a testben felkészítsenek az alvás utáni, nappali tevékenységre.
Fontos a megelőzés
Az Alvás Világnapján a szakemberek felhívják a figyelmet és kérik: legyen az alváskultúra a mindennapok része, ne csak a betegségekre figyeljünk, hanem előzzük meg az alvászavarokat és állítsuk helyre azt a megbomlott egyensúlyt, amely a civilizált életmód a nappalok meghosszabbításával az éjszakai nélkülözhetetlen alvás rovására felborult.
Az alvási körülmények, például a fény- és zaj körülmények, az alvóhely kényelme és a nyugalom elengedhetetlen feltételei a jó alvásnak. Ne nyugodjunk bele, ha magunk vagy az alvótársunk nehezen kap levegőt alvás közben, esetleg horkol – ezek fontos jelzései lehetnek egy súlyos alvásbetegségnek, az alvási apnoénak.
A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás hiánya az életkilátásokat is jelentősen rontja: egy külföldi vizsgálat adatai szerint a 6 óránál kevesebbet alvók halálozási aránya 70%-kal volt magasabb az ennél többet alvó kontrollcsoport tagjainál rögzített értékeknél.