Nagykároly

Tudományos előadással egybekötött lelkészértekezlet volt Nagykárolyban

Mindennapi problémák és lelki egészség is szerepelt a lelkészértekezleten megbeszéltek sorában Fotó: nkre.ro
2022.07.05 - 19:00
Első alkalommal tartottak lelkészértekezletet a nagykárolyi új esperesi hivatalban. Áhítatot Bencze-Kádár Bertold domahidai lelkész, pszichológiai szakelőadást pedig Máthé Róbert vetési lelkész tartott.

Bencze-Kádár Bertold a 2Krón 12, 1–8 igeszakasz alapján szólt lelkipásztortársaihoz. Elmondta: egyrészt arra figyelmeztet ez az ige, hogy vizsgáljuk meg, mennyire van összhangban a beszédünk a cselekedetünkkel, ugyanakkor bátorít is minket, hogy ha letévedtünk volna az Isten útjáról, akkor vissza tudunk találni őhozzá, mert ő visszafogad minket. Van visszatérési lehetőség. Ez az, ami örömmel tölthet el minket. „Az a feladatunk, hogy hitelesen tárjuk fel Isten igéjét a gyülekezeteinkben, és nekünk is szükségünk van arra, hogy éhezzük és szomjúhozzuk Istennek az igéjét életünk utolsó percéig, azért, hogy minél több embert odavezessünk az Úrhoz” — összegezte gondolatait az igehirdető.

Máthé Róbert a stresszről tartott tudományos előadást. Beszélt a stressz meghatározásáról, gyors felmérést végzett a lelkészek stressz-szintjéről. Támpontokat adott annak kezelésére. Kiemelte a szociális támasz fontosságát, amit egy gyülekezet is alkothat, ha az támogató közösség tud lenni. Több olyan tényezőt is felsorolt, ami sajátosan a lelkipásztoroknak jelent stresszfaktort. Elmondta: a munkapszichológia megvizsgálja, hogy ki milyen környezethez illik. Az erőfeszítésnek és a jutalmazásnak arányban kell lennie egymással, jó körülmények között pedig jobb a teljesítés. Olyan kérdéseket osztott meg többek között a lelkészekkel, mint: „Stresszfaktor-e a munkahely és az otthon egybemosódása? Szociális támasz-e a lelkészi közösség? Tapasztaltuk-e, hogy az ima segít a stresszkezelésben?” A stresszállapot egyik következménye a kiégés. A belső kontroll és a külső támasz mellett fontos védőfal a hála. Éppen ezért kiemelte ennek mindennapi gyakorlását. 
Az előadás sokakban ébresztett kérdéseket, melyeket fel is tehettek, megbeszélhették azokat az előadást követően a lelkipásztor-pszichológussal, vagy éppen hazavihették magukkal, hogy elgondolkodjanak rajtuk. SZFÚ