A környezetvédelmi őrség, a vízügyi hatóság és az önkormányzatok is rá vannak állítva az ügyre: nyilvántartásba kell venni a házak udvarán, cégek telephelyén lévő emésztőgödröket és ki kell deríteni, hová kerül az emésztőgödörbe ürített használtvíz.
Könnyelműen
Azt mondják, az a jobbik eset, ha van emésztőgödör az olyan házak, vagy cégek udvarán, amelyek nincsenek rákötve az Apaserv Rt. szennyvízelvezető rendszerére. Sajnos gyanítható, hogy sok olyan háztartás van, amelynek a használtvize egyszerűen csak úgy „kikerül a természetbe”, egyszerűen csak az árokba, vagy kert végébe van ürítve.
Hová megy a tartálykocsi?
Fokozott a probléma ott, ahol vezetékes vize van a háztartásnak, vagy a cégnek, de „kanális”-csatlakozása nincs, mert ilyen esetekben nagyobb a használtvíz-termelés, még komolyabb lehet a környezetszennyezés. Ha emésztőgödör, majd szippantós kocsi tartálya a használtvíz útja, a hatóságok azt is tudni akarják, hogy milyen autó viszi el a pöcegödör tartalmát és hol szabadul meg ettől, a létrejött szennyvíz teljes útját fel akarják a mostani kampány során térképezni.
Emésztőgödör-jelenség
Az a baja a hatóságoknak, hogy a nem a szennyvízelvezető rendszerbe ürülő használtvíz szennyezi a talajt és nem szűnik az emésztőgödör-jelenség olyan arányban, mint amilyen arányban bővül a szennyvízelvezető-rendszer.
Magánterületen előállított szennyvízről van szó, amely magánterületen lévő szennygödörbe kerül — ennek ellenére a hatóságok mégsem fogadják el az a kifogást, miszerint magánügyről lenne szó, mert a talajba szivárgó víz a magánterületen kívülre is eljut, a kerítésen túl is szennyez. Szomszéd talaját, vagy közterületét.
Kevesebbe kerül
Vannak kivételek, amikor nincs csatornahálózat a gazdaság, lakás, vagy telephely előtt, ilyen, vagy olyan megfontolásból, de a használtvíz-mentesítés teljes menetéről ilyen esetekben is tudni akarnak az illetékes hatóságok. Ha van működő szennyvízvezeték a cím előtt, akkor arra kötelező rácsatlakozni, ha nem is a törvényi előírások miatt, de praktikussági okokból. Például nem kell a szippantós kocsira várni és kevesebbe is kerül a folyamatosan rendelkezésre álló csatorna-szolgáltatással járó szennyvízelvezetési díjat fizetni, mint a tartálykocsit.
Víz igen, csatorna nem
Hihetetlen ugyan, de még mindig sokan vannak Szatmár megyében, akik a házba bevezetett csapvízzel és csatornacsővel a ház előtt nem „fordulnak rá” a szennyvízelvezető rendszerre, hanem továbbra is az emésztőgödröt használják.
Princz Csaba