II. Okos-agrár konferencia: Környezetet és költségvetést kímél a precíziós mezőgazdaság, kisebb területen nagyobb hozam érhető el, a költséghatékonyság ma létszükséglet.
Második kiadását tartották csütörtökön a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. szatmárnémeti regionális képviselete és a Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület által szervezett Okos agráripari megoldások és technológiák konferenciának.
A szatmárnémeti Megmaradás Házában megtartott rendezvényen Magyar Lóránd RMDSZ-es képviselő, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának elnöke kifejtette, nem csak a gazdálkodóknak kell korszerűsítéseket elvégezniük, naprakészre kell hozni a romániai törvénykezést is, amit kieszközölni az RMDSZ-nek és politikusainak feltett szándéka. „Védeni és előnyt adni, helyzetbe hozni is kell a romániai és szatmári gazdákat.” — tette hozzá.
Hosszú volt a reakcióidő az orosz – ukrán háború okozta ágazatkárosító jelenség idején is, nem működött jól az állami kárenyhítés a madárinfluenza, vagy a sertéspestis csúcsidőszakában sem, emlékeztetett Magyar. Mint mondta, minden az RMDSZ kezdeményezésére mutat: egy, a mezőgazdaság tényleges igényeihez szabott, készenléti mezőgazdasági alapra van szükség.
Szatmári viszonyok
A konferencia előadói között volt Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője is, aki a szatmári viszonyokról értekezett. Az ágazatban nélkülözhetetlen digitalizálás hasznáról és a precíziós mezőgazdaság előnyeiről szólva egy Nagykároly környéki példát hozott fel. Egy hatszáz kocát és azok malacait nevelő disznófarmon tíz ember dolgozik, ez töredéke annak, ahány emberre 20 – 30 évvel ezelőtt egy ilyen méretű farm fenntartásához szükség volt.
Harmadik fél
Külső tényezőkre is szükség van a mezőgazdaság sikeres „okosodásához”, szögezte le Kovács. Képzésre és tudásmegosztásra van szükségük a gazdáknak és az agráriumban használatos okos eszközöknek hozzáférhetőnek kell lenniük a kisgazdák számára is.
Aki a korszerűsödésből kimarad, az lemarad, hiszen környezetet és költségvetést kímél a precíziós mezőgazdaság kisebb területen nagyobb hozam érhető el okosan gazdálkodva, az optimalizált emberi erőforrás felhasználás és a költséghatékonyság ma létszükséglet.
Princz Csaba
(A nyitóképen Magyar Lóránd beszél arról az RMDSZ mit szándékozik tenni annak érdekében, hogy európai szinten is versenyképes lehesen a romániai mezőgazdaság. A szerző felvételei)