Szatmárnémeti

Továbbra is gondok vannak az egészségügyi kártyákkal

2015.06.03 - 09:00

Még mindig gyakori, hogy teljesen vagy részelegesen nem működik, esetleg lassú az elektronikus egészségügyi kártyák informatikai rendszere. A páciensek és orvosok egyaránt elégedetlenek a helyzettel.

Egy hónappal ezelőtt lépett életbe az elektronikus egészségügyi kártyák kötelező használata, de még mindig sokan, mintegy 350 ezren nem kapták meg ezeket. Az Országos Egészségbiztosító Pénztár éppen ezért közölte, hogy augusztus elsejéig az elektronikus egészségügyi kártya nélkül is részesülhetnek orvosi ellátásban és vásárolhatnak ártámogatott gyógyszereket a biztosítóval szerződésben álló betegek. A kártyák nyomtatása viszont folyamatos, így akik ezután töltik be a 18. életévüket, illetve állnak alkalmazásba, fizetik az egészségügyi járulékot, azok számára is elkészítik a kártyákat, amelyeket a megyei egészségbiztosítók közvetítésével a postai alkalmazottak kézbesítenek.

„A biztosító adatai szerint a legutóbbi egy hónapban jegyzett, összesen 10,3 millió orvosi szolgáltatás 70 százalékának esetében használták a betegek az elektronikus eszközt. A fennmaradó 30 százalékba, azok mellett, akiknek még nem készült el a kártyájuk, bele tartoznak a gyerekek is, akiknek viszont nincs kártyájuk” — nyilatkozta a Friss Újságnak Pop Georgeta, a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője. Az igazgató szerint a kötelező kártyahasználatot kezdi megszokni a lakosság, az alkalmazása pedig egyre zökkenőmentesebb.

Bár a szaktárca adatai szerint napról napra több beteg vesz igénybe olyan szolgáltatásokat, amelyekhez az egészségügyi kártya használata szükséges, a családorvosok még mindig a rendszerrel kapcsolatos hiányosságokra panaszkodnak.

Még mindig sokszor adódnak ugyanis technikai problémák: egy héten legalább három nap is megtörténik, hogy átmenetileg teljesen vagy részlegesen nem működnek bizonyos funkciók — tudtuk meg dr. Láng László háziorvostól, a szatmári családorvosi szövetség alelnökétől.

„Az aktiválással nem lenne gond, hiszen ez mindössze 20–30 másodpercet vesz igénybe, ráadásul a családorvosok mellett bármilyen egészségügyi szolgáltatónál — például kórházban, laboratóriumban, szakorvosi rendelőben — iktatni lehet a rendszerbe. Az informatikai rendszerben viszont gyakran vannak fennakadások, így az orvosnak és a páciensnek sokszor fél-egy órát is várakozni kell ahhoz, hogy egy küldőpapírt vagy receptet kiállítsunk” — magyarázta a szakember.

Láng doktor arra is felhívta a figyelmet, hogy a páciensek nem kötelesek kártya-aktiválásért orvosnál jelentkezni, ha nem szorulnak ellátásra, a kártya később, bármikor aktiválható konzultáción, vagy az esetleges sürgősségi ellátásnál, beavatkozásnál.

Ellenőrizhető

Azt egyébként, hogy egy lakosnak elkészült-e már a kártyája, könnyedén ellenőrizni lehet. Ehhez a megyei egészségbiztosító internetes honlapját kell felkeresni — http://www.casan.ro/cassam/ —, ahol a „Verificare asigurat” menüpont (jobb oldal) kiválasztásával és a személyi szám megadásával kiderül, hogy elkészült-e az adott személy kártyája. A kártyákkal kapcsolatban a 0800-800-950-es telefonszámon érdeklődhetnek, hétköznapokon reggel nyolc és este nyolc között.

Bumbuluţ Krisztina