Szatmárnémeti

„Továbbra is aktív RMDSZ-tag maradok”

2012.09.27 - 08:58

Csehi Árpád Szabolcs, az RMDSZ Szatmár megyei elnöke a helyhatósági választásokon elszenvedett vereség okairól, az RMDSZ holtponton való túljutásáról, valamint személyes döntésének okáról és további szerepvállalásáról nyilatkozott.

 

— Több mint három hónap telt el a helyhatósági választások óta. Mennyire sikerült kiheverni a kudarcot, és mennyire körvonalazódott a „hogyan tovább”?

Azzal kezdeném, hogy az elmúlt huszonkét évben arról volt híres a magyarság — és ezt vette most át a román politikum —, hogy össze tudott fogni, egységben tudott cselekedni, értem ezen a választásokon való részvételt is, s ennek következtében az RMDSZ sikeresen szerepelt a választásokon. A magyarság politikai öntudattal, egyfajta felelősségtudattal rendelkezett, ami az ország sorsát és irányítását illeti. Ezáltal volt egy erős érdekképviselet, ami sok esetben meghaladta a lakosság etnikai számarányát. Az idei választások arról szóltak, hogy a román politikumnak egy jelentős része — gondolok itt az USL-re — országos szinten összefogott, ami azt eredményezte, hogy helyi szinteken is sokkal jobban koncentrálódtak a román szavazatok. Ennek oka, hogy a tavasz folyamán egy erős váltó folyamat jelentkezett, ami kormányváltáshoz vezetett, ez a hullám, ez a hangulat kivetült a helyhatósági választásokra is. Mindez magas választói részvételt eredményezett, azt is mondhatnám, hogy soha nem látott jelenlét volt tapasztalható. Manapság már olyan modern technikákat is bevetnek kampány idején, mint a telefonrobot, az SMS-es mozgósítások, és egyéb eszközök. Vitatható azonban az, hogy szabálysértés-e, ha kampánycsend idején egy telefonos robot küldi az embereket szavazni, annyi azonban tény, hogy eredményes. Ez volt tapasztalható a helyhatósági választások és a referendum során is. Őszre előrevetítve az várható, hogy a magyarság részvételi aránya továbbra is meg fog maradni. A román oldal Băsescu ellen, illetve mellett fog felsorakozni, és van még egy réteg, amelyik Dan Diaconescuban látja az országmegmentőt. Előreláthatóan nagyon magas részvétel várható a parlamenti választásokon.

 

Hasonló képviselet

 

— Hamarosan elkezdődik a parlamenti választások kampánya. Elemezte már a szervezet a helyhatósági választások hibáit, sikerült-e felkészülni az újabb megmérettetésre?

— Ahhoz, hogy a magyarság akárcsak a százalékos arányoknak megfelelő képviselettel rendelkezhessen Bukarestben, továbbra is ugyanolyan magas jelenlétre lesz szükség, ezért nagyon fontos lesz a részvétel, mindenkinek el kell mennie szavazni. Számítani kell arra is, hogy több magyarlakta megyében a másik két magyar szervezet is állít jelölteket, azt mondhatom, hogy nulla eséllyel, hiszen ahhoz, hogy egy szervezet a parlamentbe kerüljön, öt százalékot kell teljesítenie országos szinten. A helyhatósági választásokon a két párt együtt sem érte el az egy százalékot. A másik ok az, hogy három szenátori és hat képviselői körzetben kell ötven százalék felett teljesítenie egy pártnak ahhoz, hogy bejusson a parlamentbe. Ez is kizárt a két másik magyar párt esetében. Indulásuknak csakis egy eredménye lehet: a romániai magyarság gyengébb képviselettel fog rendelkezni Bukarestben, ezáltal megnehezedik az érdekképviseleti tevékenység.

 

Személyes döntés

 

— Mindenki számára meglepetést okozott ama bejelentése, hogy visszavonul a politikai életből, azaz a jövőben nem vállal semmilyen vezető szerepet…

Azért, mert nem jelöltettem magam a belső választásokon, az RMDSZ élete folytatódik. Júniusban, amikor elveszítettük a megyei tanács elnöki székét, valamint Szatmárnémeti és Tasnád polgármesteri székét, eléggé furcsa helyzet alakult ki, hiszen az RMDSZ több szavazatot kapott, mint 2008-ban. Akkor — mint az RMDSZ megyei szervezetének elnöke — kértem egy bizalmi szavazást, hiszen ilyenkor mindig felvetődik az egyéni felelősségvállalás kérdése is. A szervezet bizalmat szavazott, és felkért arra, hogy vállaljam el a megyei tanács alelnöki tisztségét. Akkor azt mondtam, őszig vállalom. Abban a pillanatban, amikor úgy éreztük, hogy az RMDSZ mélyponton van — itt inkább morális mélypontra gondolok —, nem tehettem meg azt, hogy egyik napról a másikra félreálljak. A közösségi érdekek miatt félretettem a személyes sérelmeket, és elkezdtem építeni a kiutat. Ma már úgy érzem, hogy a szervezet túljutott a holtponton.

— Hogyan készül az RMDSZ az őszi választásokra?

— Ami az őszi választásokat illeti, van három jó jelöltünk az esélyes helyekre, de azok is, akik az előválasztásokon alulmaradtak, méltóképpen tudnák képviselni a megyét és a magyarságot. Nincs hiány a humán erőforrásban, lesznek jelöltjeink a többi választói körzetekben is. Én úgy döntöttem, hogy ősztől a civil szférában, a magánszektorban fogom folytatni a pályafutásomat, de továbbra is aktív RMDSZ-tag maradok. Ma ül össze az Állandó Bizottság, amikor eldöntjük, hogy kit jelölünk a Megyei Tanács alelnöki székébe, és meddig leszek az RMDSZ megyei szervezetének elnöke. Az RMDSZ-elnöki mandátumom jövő májusig tart, az ÁB dönti el, hogy mikor választ a helyemre más személyt.

Elek György