Rendhagyó tanácsülés helyszíne volt tegnap délben a Károlyi-kastély: Orosháza és Nagykároly városának tanácsosai közös gyűlést tartottak. Az ok: 25 éve lett testvérvárossá a két település.
„Azért gyűltünk itt ma össze, hogy közösen ünnepeljük annak az örömteli évfordulóját, hogy Nagykároly és Orosháza testvérvárosi együttműködésre lépett. Ennek kapcsán is szeretettel köszöntöm városunkban orosházi vendégeinket, Dávid Zoltán polgármestert, az alpolgármestert, a város jegyzőjét, tanácsosait és nem utolsósorban Németh Bélát, aki korábban maga is tagja volt annak a küldöttségnek, akik aláírták ezt a szerződést” — mondta üdvözlőjében Kovács Jenő.
Dávid Zoltán orosházi polgármester szintén örömét fejezte ki amiatt, hogy ez a közös tanácsülés létrejött. Mint fogalmazott: reméli, ez a mostani szerződésfrissítés és találkozó egy újabb lendületet ad a két város közötti együttműködésnek és a jövőbeli közös projekteknek.
Örömmel vegyes nosztalgiával idézte fel a testvérvárosi kapcsolat 25 évvel ezelőtti létrejöttének körülményeit Németh Béla. Az orosházi politikus hálás szívvel és szeretettel beszélt a nagykárolyi Fülöp Béláról, aki későbbi orosházi lakosként mozgatórugója volt a két város közötti együttműködés létrejöttének.
Németh beszélt a 25 évvel ezelőtti nagykárolyi élményeiről is. Mint mondta, Fülöp Béla közbenjárására az orosházi csapatot a nagykárolyiak által ma is csak „a párt szőlőjeként” ismert épületben szállásolták el. Itt azonban sem víz, sem pedig áram nem volt, így az orosháziak irigykedve gondoltak Fülöp Bélára, aki testvére nagykárolyi otthonában éjszakázott. A következő napon Fülöp is kissé letörten mesélte orosházi barátainak, hogy testvérénél hasonló körülmények fogadták, mint a vendégeket a szőlősben, így nincs okuk az irigységre.
Az Orosháza-Nagykároly együttműködés egyik ma is aktív eredménye az iskolai szintű kapcsolattartás, míg egy másik komoly eredmény a Petőfi-szobor elkészítése volt. Németh Béla elmondta, 1994. március 14-én, a Petőfi-szobor felavatásán az akkori püspökök mellett mintegy tízezer nagykárolyi is jelen volt. „Történelmünk is összeköt minket, hiszen mind a Károlyi grófi család, mind pedig Petőfi Júliájának édesapja kapcsán vannak olyan látványosságaink, melyek több évszázados múltra tekintenek vissza” — fejtette ki Németh Béla, aki egyúttal gratulált Nagykároly vezetőinek azokhoz a nagyszerű eredményekhez, melyeket a város arculatának alakításával kapcsolatban elértek.
A beszédeket követően a két polgármester megerősítette a két város további együttműködési törekvését, majd előbb az orosháziak, később a nagykárolyiak tanácsülésére került sor. Az ünnepi alkalmat közös ebéd zárta, de előtte az orosházi küldöttség tagjai ajándékcsomagokkal lepték meg nagykárolyi kollégáikat.
Tőtős Tímea