Aláírta Magyarország és Románia a gázszolidaritási megállapodást, amely tovább erősítette a kétoldalú energetikai együttműködést – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
A tárcavezető arról számolt be a román energiaügyi miniszterrel, Sebastian Ioan Burdujával lefolytatott tárgyalása után, hogy történelmi jelentőségű megállapodást írtak alá, amelynek nyomán Magyarország és Románia energetikai együttműködése minden korábbinál szorosabb lesz a jelenlegi, válságokkal teli, bizonytalan időszakban, amikor is egyértelműen felértékelődött az ellátásbiztonság fontossága. Ez kölcsönös védettséget biztosít méltányos feltételek mellett a magyar és a román fogyasztók számára egyaránt. Ráadásul az együttműködésnek kiemelt jelentőséget ad, hogy néhány év múlva Románia lesz a régió egyetlen nettó földgázexportőre és egyben az Európai Unió legnagyobb kitermelője.
Szijjártó leszögezte, hogy az együttműködésnek jó alapot ad, hogy mindkét ország fizikai, gyakorlati kérdésként tekint az energiaellátásra az ideológiai megközelítések helyett, ahogy egyetértés van a földgáz jövőbeli szerepét illetően is. "Jó alapot adott az együttműködéshez az is, hogy eddig is már volt egy kifejezetten aktív, dinamikus és eredményes energiaügyi együttműködés a két ország között" - fűzte hozzá.
Szijjártó Péter a közös sajtótájékoztatón rámutatott, hogy Románia jelentős kitermelési kapacitásokkal rendelkezik, amelyek a jövőben még bővülni is fognak, emellett pedig regionális összevetésben is nagy tárolási kapacitása van a szomszédos országnak, amely ráadásul alternatív forrásokhoz is hozzáfér.
"Magyarországnak így fontos érdeke fűződött ahhoz, hogy a szomszédok közül Romániával minél előbb alá tudja írni ezt a gázszolidaritási megállapodást" - fogalmazott. Kitért arra is, hogy a két ország már összekötötte a földgázvezeték-hálózatát, s a közelmúltban az interkonnektor kapacitását is megemelték, így jelenleg évi 2,6 milliárd köbméternyi földgáz szállítására van lehetőség. "A tavalyi évben összesen 1,8 milliárd köbméter forgalmazására került sor, amivel hozzájárultunk a két ország energiaellátásának biztonságához" - mondta.
A miniszter rámutatott, hogy az utóbbi évek eseményei nyomán hazánk földgázellátásában a déli irány vált dominánssá, a mostani megállapodással pedig ez még meghatározóbbá válik. "Magyarország földgázellátása a jövőben is alapvetően déli irányból történik majd" - jelentette ki.
A tárcavezető úgy vélekedett, hogy Románia hatalmas lehetőség előtt áll azzal, hogy egy nagy tengeri mezőnek köszönhetően nettó földgázexportőrré fog válni.
"Ez lesz az egyetlen olyan új gázlelőhely vagy gázforrás-lehetőség, amelyik itt a régióban a diverzifikáció célját tudja szolgálni. Így természetesen érdekeltek vagyunk abban, hogy a Romániával való földgázügyi együttműködésünket kiterjesszük, és az ehhez szükséges kereskedelmi tárgyalásokat a vállalataink már folytatják is" -fogalmazott, hozzátéve: "És reméljük, hogy olyan kereskedelmi megállapodást tudnak kötni, amely mind üzleti, mind pénzügyi, mind energiabiztonsági szempontból mindkét ország számára előrelépést fog tudni jelenteni"
Zárszavában még egyszer hangsúlyozta: „ ez a történelmi jelentőségű gázszolidaritási megállapodás Magyarország és Románia között hozzájárul Magyarország energiaellátásának biztonságához és ahhoz, hogy a rezsicsökkentés eredményeit fenn tudjuk tartani"
Hírszerkesztő