Szatmárnémeti

Történelmi alapkutatások a középkorról

2019.03.30 - 10:30

Hazai és magyarországi középkorkutatók számoltak be a Szatmár megyével kapcsolatos legújabb kutatásaik eredményeiről, majd kerekasztal-beszélgetéseken vitatták meg az elhangzottakat.

A Szent István Kör, a Szatmár Megyei Múzeum és az Identitas Alapítvány támogatásával csütörtökön konferenciát és kerekasztal-beszélgetést rendeztek a Szatmárnémeti Református Gimnázium dísztermében a történeti alapkutatások hasznosulásáról a helytörténetben témakörben. Dr. Szőcs Péter Levente, a Szent István Kör és az Identitas Alapítvány elnöke, a konferencia és kerekasztal-beszélgetés szervezője elmondta, hogy a konferencián a középkor kutatásának a szatmári vonatkozásai kerültek terítékre. Régi terv, hogy a helytörténeti kutatásokat a friss kutatások fényében tekintsék át. A konferencián olyan kutatók vettek részt, akik Szatmár vármegye középkori történetével foglalkoznak, úgy is mint az itt birtokló családok történetével, ilyenek a Drágfiak, a Bátoriak, a Szapolyaiak; vagy olyan témákkal, amelyek érintik a vármegye történetét. Szőcs kiemelte, hogy Szatmár büszke lehet arra, hogy a középkort kutatók színe-java foglalkozik térségünkkel, aminek számos oka lehet. Az is felmerülhet, hogy a Mátyás király udvarában jelentős szerepet játszó személyiségek egy része kötődött Szatmár vármegyéhez: ilyen volt Drágfi Bertalan, Báthory István, a Szapolyaiak; ezek a személyek jelentős szerepet játszottak a Jagellók korában is. Az, hogy Szatmárban hasznosult ezeknek a kutatásoknak az eredménye, nagy mértékben köszönhető Németh Péternek, a nyíregyházi Jósa András Múzeum nyugalmazott igazgatójának, aki annak idején arra ösztönözte a pályakezdő kutatókat, hogy Szatmár felé irányítsák munkáikat.

Az előadásokból kiderült, hogy a középkori Szatmár megye története összefonódott a Bátoriakkal és a Drágfiakkal, később pedig a Szapolyaiakkal. Több forráskiadvány is megjelent Szatmár megye középkori történetét tekintve a Magyar Tudományos Akadémia kutatóinak a jóvoltából. Az előadásokban szó esett a Bátori család okleveleiről, a vármegye által kibocsátott oklevelekről, illetve a Drágfiak oklevéltáráról, ami a Drágfiak kihaltát követően szétszóródott, és egy részlete Nagyszombatban, a mai Szlovákiában került elő. Ezek a dokumentumok nagyon fontosak Szatmár vármegye történetének megismerésében.

Az elhangzott előadások számtalan új ismerettel gazdagították a hallgatókat. Horváth Richárd PhD (MTA BTK TTI, tud. főmunkatárs), Neumann Tibor (PhD (MTA BTK TTI, tud. főmunkatárs), C. Tóth Norbert DSc (MTA Magyar Medievisztikai Kutatócsoport, tud. főmunkatárs), Pálosfalvi Tamás PhD (MTA BTK TTI, tud. főmunkatárs), Nógrády Árpád PhD (MTA BTK TTI, tud. főmunkatárs) legujabb tudományos kutatómunkáik eredményeit mutatták be, az előadások végén a hallgatók kérdéseket tettek fel.

 

 

Elek György