Szatmárnémeti

Toronydaru-botrány: a pillér jöhet, a daru nem?!

Egyelőre a megengedett szintre emelve rostokolnak a hídépítéshez hozott toronydaruk a Ştrandului utcai építkezésnél. (A szerző felvétele)
2023.10.04 - 12:32
A szakhatóság is tudta, hogy darura lesz szükség a hídpillér betonozásához, mégsem szólt jó előre, hogy nem lesz rendben a kilencven méterre emelt daru. Kereskényi polgármester gyanúsnak tartja, hogy 4 hónapba telt ezt kiókumulálniuk.

Mióta fejlesztések történnek Szatmárnémetiben, meghonosult egy jelenség, ami beruházási botránynak nevezhető. Van és volt ilyenből kisebb beruházási botrány, meg nagyobb beruházási botrány. Most épp egy nagyobb beruházási botrány zajlik: a harmadik hídnál dolgozó toronydaruk magassága és a probléma, amit ez okoz a repülőgépek le -s felszállási manővereiben.

Keddi negatív

Bizonyos szintnél magasabban zajló munka esetén a repülésügyi hatóság engedélye is kell a munkavégzéshez — ezt a szakhatósági engedélyt nem kapta meg a 77 méter magas hídpillérek mellett álló két toronydaru tervezett magassága miatt a hidat építő Strabag. A negatív véleményezést kedden közölte ki az Országos Polgári Repülésügyi Hatóság (AACR), az esetről a City Rádió szerda reggeli, VárosInfó című adásában beszélt Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester.
Kereskényi több dolgot is nehezményezett az AACR elutasító magatartását illetően. Egyrészt, hogy a híd 77 méter magas pilléreivel nem volt gond, viszont a 90 méter magas darukkal – amelyek ebből a magasságból tudnák megönteni a pillért –, már igen.

hirek/2023/oktober/kereskenyi-gabor-city-radio-varosinfo-1.jpg
Kereskényi Gábor polgármester, a City Rádió stúdiójában. (Fotó: Youtube képernyőkép)
Miért négy hónap?

„Én úgy gondolom, mindenki tisztában van azzal, hogy nem vagyunk Egyiptomban, ahol a piramisokat lentről felfelé építették, hanem darukra van szükség a magasban építkezéshez. Ezt mindenki tudta, most pedig egy helyben toporgunk úgy, hogy a beruházás 75 százalékban kész van, a befejezésre vár.” – részletezte a polgármester.
„Továbbá: ha a dokumentáció amit letett a Strabag hiányos volt, vagy nem felelt meg bizonyos kritériumoknak, miért kellett négy hónapot várni arra, hogy kiadjanak egy negatív szakhatósági engedélyt?” – tette fel a kérdést Kereskényi, hozzáfűzve: „engedtessék meg nekem, hogy ilyen körülmények között a város fejlődését gáncsoló hátsó szándékot feltételezhessek.”

Szünet, de nem stop

De ha ilyen körülmények között kell dolgozni, akkor mi ilyen körülmények között fogunk dolgozni — jelentette ki a polgármester. „A hídépítés nem lesz sokáig szüneteltetve, mert senki nem akarhatja, hogy egy ekkora beruházás ne valósuljon meg, az akadály el lesz hárítva az építkezés útjából.” – mondta.
A megoldás egy szaktanulmány lesz, ugyanis az AACR indoklásának utolsó bekezdésében az áll: ha a kivitelező bizonyítani tudja, hogy a kilencven méteres darumagasság ellenére is megoldható lesz a leszállás a szatmárnémeti repülőtéren, akkor átgondolják a döntésüket.
„Lesz tehát egy jó sok pénzbe kerülő tanulmány — zárta mondandóját a polgármester –, mert ha egy állami hatóságnak ez kell, akkor ezt fogja kapni. Ami ha megvan (és ami sajnos nem lesz meg egy – két nap alatt), akkor a repülésügyi hatóságnak már nem lesz indoka elutasítani az engedély kiadását és folytatódhat a híd építése.”

Princz Csaba

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!