Szatmárnémeti

„Toronydaru 90 méteren, a leszállást megszakítom!”

Repüléstechnikai megoldásra van szüksége a Strabagnak, hogy használhassa a toronydarukat a hídépítésben. (A szerző felvétele)
2023.10.04 - 12:34
Zavarja-e a repülőket egy kilencven méteres toronydaru? „Hajlítható-e” egy légi folyosó, vagy nyílegyesen kell vezetnie? Lehet-e szólni a Szatmárnémetiben leszállni készülő pilótáknak, hogy kerüljön ki egy toronydarut?

Mint ismert, a román polgári légügyi hatóság (AACR) nem adott engedélyt arra, hogy a szatmárnémeti, Ştrandului utcai hídépítés toronydaruit a hídpillér-betonozás folytatásához szükséges kilencven méteres magasságig emelje az építő.

Az elutasító döntés, nem kevesebb mint négy hónap alatt meghozott indoka: a kilencven méteres magasságba emelt daru miatt nem tudnak biztonságban leszállni az utasszállító repülőgépek a szatmárnémeti repülőtéren. Az információ nyomán szerkesztőségünk megkereste azt, aki talán leginkább ért a repüléshez és el tudja magyarázni, hogyan néz ki a gyakorlatban a felmerült helyzet. Mihai Pătraşcu, a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér vezérigazgatója, s nem mellesleg pilóta, készséggel állt rendelkezésünkre.

Második próbálkozás

Elmondásából kiderült, hogy nem is a leszállással van a probléma, hanem egy elrontott leszállás után megkezdett második leszállási próbálkozásnál. Ha ugyanis egy pilóta elvéti a landolást elsőre, újra felemeli a gépet és félkört leírva másodjára is próbálkozik — ilyet biztos mindenki látott már filmekben.
Nos, ezeknél a második próbálkozásoknál lehet baj a 90 méter magasan ágaskodó toronydaruk miatt, mert másodleszállásnál már az eredeti magasságnál alacsonyabbról kezdi meg a manővert a pilóta, ilyenkor 82 méteren van a biztonsági zóna alsó határa. És ha levegőben lévő pályáról is beszélünk, figyelmeztet a szakember, a légifolyosóban nem lehet kanyarogni, egy bizonyos távolságról és bizonyos magasságról már nyílegyenesen kell a leszállópálya felé haladnia a pilótának a géppel.

Túloldalról nem megy

Pătraşcu azt is elmagyarázta: nem megoldás az, hogy az irányítótorony a repülőtér másik oldaláról, Erdőd felől kezdesse meg a pilótával a leszállást, mert akármilyen modernek is már a mai gépek, a fizika szabályait nem tudják áthágni.
Mindig szembeszélben tudnak csak biztonságosan le- és felszállni a repülőgépek, ami a szegényes és szinte folytonos irányú szatmárnémeti légmozgások miatt csak a Szamos felől képzelhető el a szatmárnémeti reptér esetében. Akadályozza a pilóták és repülésirányítás mozgásterét, hogy dolgoznak a reptér felújításán is, időnként meg is van tiltva a reptér másik oldaláról való leszállás.

Princz Csaba

SZÓLJON  HOZZÁ FACEBOOKON!