Szatmárnémeti

Törekvők: csak azon tudunk segíteni, aki ezt igényli és erre igényt tart

2022.11.27 - 16:25
Tízéves múlttal büszkélkedhet a szatmárnémeti Törekvők, a Bonus Pastor Alapítvány utógondozói csoportja – ennek kapcsán beszélgettünk dr. Puskás Csaba csoportvezetővel.

Alkoholizmus, nikotinfüggőség, játékszenvedély, drogozás – mind olyan szenvedélybetegségek, amelyek nem csak az ezektől függő ember testi – lelki életét keserítik meg, teszik tönkre, hanem a környezetükét is. Legyen szó bármilyen szenvedélyről, a függőség nagyon könnyen és nagyon gyorsan kialakul — sokkal hosszabb folyamat az illető (és gyakran családja) részéről annak beismerése, hogy ő függő, és még hosszabb folyamat a függőségből való kilábalás.

A Bonus Pastor Alapítvány több mint 25 éve foglalkozik a szenvedélybetegség különböző formáival küzdők és családtagjaik megsegítésével. Három fő tevékenységi területe a prevenció, a terápia és az utógondozás, és mindhárom területen többféle programot működtet, amelyek célja a szenvedélybetegség gyógyítása mellett a szerhasználat miatt eltorzult személyiség újraépítése és a társadalomba való visszaépülés segítése. 
A szatmárnémetiben működő Törekvők a Bonus Pastor Alapítvány utógondozói csoportja, amely nemrég tízéves születésnapját ünnepelte. Annak érdekében, hogy többet tudjunk meg a csoport évtizedes múltjáról, megkerestük dr. Puskás Csabát, a szatmárnémeti Törekvők csoport vezetőjét, aki szívesen számolt be a csoport működéséről.

Mint kiderült, a szatmári Törekvők csoportja a 13. utógondozó csoport Erdélyben, amely jelenleg is várja azokat a szenvedélybetegeket — és nem csak —, akik terápiára jártak, hiszen a csoport az egyik feladata, hogy továbbra is biztassák az embereket a kitartásra, hogy azok ne essenek vissza függőségükbe.
Dr. Puskás Csaba arról is beszámolt, hogy hogyan lett ő a csoport vezetője. Mint mondta, a történet a szatmárnémeti születésű Gombola András vívóedzővel kezdődött, aki fiatal korában országos bajnok is volt, ám élete során nagyon mély pontra került, aminek követketében 2012-ben megjárta a magyarózdi Terápiás Otthont (ott működik a  Bonus Pastor Alapítvány), ahonnan hazatérve úgy érezte, feltétlenül szüksége van egy csoportra, különben visszaesik –  ez volt az Új Remény Egyesület indítója, amelyen keresztül dr. Puskás Csaba, az egyesület elnöke, Békéssy Erzsébet segítségével csoportot indítottak a Kossuth-kerti Zöld Házban. Értelemszerűen Gombola András is el kezdett járni a csoportba, amelynek aztán ő lett az első csoportvezetője, ám miután  nyolc évvel ezelőtt elköltözött Magyarországra edzősködni – tíz éve szermentesen él – , Puskás Csabára maradt a csoport vezetése.

Kevés ember látja be, hogy baj van

Visszatekintve a csoport tízéves múltjára, a kezdeti nehézségeket leszámítva, a csoportvezető szerint főleg azzal van probléma, hogy nagyon kevés ember látja be:  szüksége van segítségre. A legtöbb alkoholista azt hiszi, hogy bármikor fel tud hagyni az ivással, erre azonban nem képes egyedül, segítségre van szüksége. — de „csak azon tudunk segíteni, aki ezt igényli és erre igényt tart”, hangsúlyozza Puskás, hozzátéve: erre a segítségre való a csoport.
Természetesen amikor már rászánta magát a beteg, hogy elmenjen terápiára, vagy akár csak a csoporttalálkozóra, könnyebben következhet be a javulás. Kiderült, hogy a tagok közül vannak olyanok, akiknek csupán a csoportlátogatás segített kigyógyulni szenvedélybetegségéből, nem volt szükség terápiára is.
Dr. Puskás Csaba arról is beszámolt, hogy bár tíz év alatt gyarapodott a létszám, mindig van üres hely. Hasonló a helyzet a magyarózdi otthonban is, hiszen ott sem volt soha túljelentkezés. Ott egyébként kétfajta terápiára várják a szenvedélybetegeket: van rövid – 12 nap –  és hosszú terápia – 6-9 hónap – ahonnan hazatérve a csoport igyekszik megerősíteni a megállást, a kitartást a tiszta, szenvedélymentes életmód mellett.     

hirek/2022/november/tor-2-1.jpg

Hozzátartozókat is várnak

A csoportvezető azt is kihangsúlyozta, hogy nem csak azokat várják a csoportos gyűlésekre, akik terápián vettek részt, hanem azokat is, akik úgy érzik problémájuk van, illetve a betegek hozzátartozóit is szívesen látják ezeken a gyűléseken. A hozzátartozók részvétele azért fontos, mert minden függő kitermeli a maga társfüggőjét, aki tudtán kívül is fenntartja a függőséget, ezért nekik is gyökeres szemléletmód változásra van szükség, ahhoz hogy változást idézhessen elő a függő betegben.
A csoportba való eljutást illetően egyébként leginkább az a tendencia, hogy miután már a szenvedélyfüggő a családját és környezetét teljesen tönkretette, akkor kérnek segítséget a beteg nevében, ám az illető így sem minden esetben hajlandó megjelenni a gyűléseken — azonban a terápia csak akkor eredményes, ha a beteg önmagáért szeretne változást hozni.

Nem tanácsot adnak, jó útra terelnek

Kétségtelen, mindkét oldallal nehéz elfogadtatni, hogy beteg az illető, hiszen a család sokszor rossz irányból közelíti meg a beteget, a beteg pedig egyedül nem képes kimászni a mélyből. Éppen ezért a gyűléseken igyekeznek nem tanácsot adni, hanem a beteget vezetni rá saját kérdéseinek megválaszolására. Bár többféle függőség létezik –  alkohol, drog, dohányzás, játékszenvedély –  a mechanizmusuk ugyanaz, éppen ezért a leszoktatási módszer is ugyanaz marad. “Gyógyszeres terápia nincs rá, csak a lelki megváltozás, a szemléletmód megváltoztatás, a rábeszélés és az akarat, ami együttesen tudja kihúzni az embert erről a mélypontról.” – magyarázta Puskás Csaba.

Az első gyűlés a legnehezebb

Érthető módon a gyűlések legnehezebb része az első találkozás, amikor a beteg először mondja el társai előtt, hogy miért is jelent meg a beszélgetésen, először teszi magát igazán sebezhetővé idegenek előtt.
A gyűléseken be szoktak mutatkozni az emberek és elmondják miért jöttek el a csoportos beszélgetésre — ahogy azt tapasztalják, hogy sorsuk, átélt érzéseik hasonlóak, egyből könnyebben tudnak nyitni egymás felé és általában kevésbé borongós lelkiállapotban, felszabadultan távoznak.
Ezeken a találkozásokon általában napi és heti történeteiket osztják meg egymással a résztvevők, sikereiket és kudarcaikat egyaránt őszintén vallva meg a többieknek, legyen az bármilyen banális dolog (bement-e a kocsmába, vagy sem, ivott, vagy sem).

Bár hagyományosan Puskás Csaba a csoportvezető, de akik már legalább egy éve tiszták, azok is vezethetnek csoportot. Mint kiderült, nincs recept arra, hogy mennyit kell járni ezekre a találkozókra: van aki egy – két évet járt, azóta nem kereste őket, de tudnak róla és jól van; van aki évek óta tiszta, de továbbra is visszajár a gyűlésekre, de sajnos vannak olyanok is, akik hamar lemorzsolódtak és feladták a szenvedélyükkel folytatott harcot. 
Mivel a leszoktatási módszer nem változik a szenvedély típusának függvényében, nincsenek kategóriák, sem külön korosztályok, csak egy befogadó közösség, ahol egy cipőben járnak az emberek, ezért nagyon jól megértik egymást és jól érzik magukat együtt.

hirek/2022/november/tor-3a.jpg

Ahogy fentebb említődött, a gyűléseken a hozzátartozók is részt vehetnek, és Puskás doktor tapasztalatai szerint azok élnek is a lehetőséggel, ugyanis támogatják őket, főleg az elején, s ha aztán úgy érzik, hogy feszélyezik a beszélgetéseket, hagyják őket egyedül menni.

Sok esetben kiút a csoport

A gyógyulás egyébként sok esetben garantált, hiszen aki komolyan gondolja és bevállalja a változást, azok jó eredményeket érnek el. Egy olyan közösség, ahol szeretettel fogadják egymás döntéseit, ahol folyamatos megértésben és megerősítésben részesülnek az emberek, sőt, a többiek sikere is motiválja őket, biztos ponttá és támasszá válik életükben és segít kimászni a “gödörből”, ami aztán még több pozitív tapasztalatot von maga után: ha a beteg megváltozik, nem csak az ő, hanem környezetének élete is egyenesbe jön (visszakapja családját, barátait).
A csoportban való részvétel ingyenes, „csak” az időt kell rááldozni. Jelenleg 15-16 ember jár el ezekre a gyűlésekre, amelyből öt-hat alaptag, a többi pedig váltakozva bővíti a közösséget. Dicséretes eredmények is születtek a Törekvőknél, hiszen vannak akik egy, három, de a legrégebbi tag már kilenc éve nem fogyaszt alkoholt, és terápiára sem járt, csupán csoport munkájának hatására él boldog életet.

Dr. Puskás Csaba legalább ilyen intenzitással szeretné folytatni a csoportos munkát az elkövetkezendő tíz évben is, hogy minél nagyobb számban töltsék meg a termet és minél több embert térítsenek a jó, helyes útra – vissza önmagukhoz.

A munka folytatódik, a csoport minden hétfőn délután 18 órától, a Kossuth-kerti Zöld Házban találkozik — szenvedélybetegeket és hozzátartozókat egyaránt várnak.

Szabó Beatrix