Szatmárnémeti

Tömegpszichózis az üzemanyagár miatt

Szatmárnémetiben is hatalmas sorok voltak szerdán az üzemanyagtöltő állomásoknál (Fotó: Magánarchívum)
2022.03.11 - 16:30
Bukarestben tanácskoztak az érintettek, miután futótűzként terjedt az álhír, miszerint az üzemanyagok literenkénti ára túl fogja lépni a 10 lejt. Ennek hatására a lakosság megrohamozta a töltőállomásokat, a hatóságok pedig állítják: nincs gond a készlettel.

Szinte pillanatok alatt eluralkodott a pánik Romániában szerda este attól a hírtől, hogy az üzemanyag ára 11–12 lejes magasságba szökik, illetve a mezőgazdászok körében az volt a rémhír, hogy nem kapnak megfelelő mennyiséget, így nem fogják tudni megművelni a földeket. S hogy a rémhírek némi valóságalapot kapjanak, az országban, sőt, megyénkben is volt egy-két olyan üzemanyagtöltő állomás, ahol jelentősen megemelték a gázolaj és a benzin literenkénti árát — így olyan hangulat uralkodott el Szatmár megyében is, melyet a kommunizmus óta nem igazán tapasztalhattunk: hosszú kocsisorok kígyóztak a benzinkutaknál, s már nem is számított az ár, csak az, hogy mindenki tankolni tudjon. Hogy milyen dühöt váltott ki az a látvány, mikor a mezőgazdaságban tevékenykedők több száz liter gázolajat tankoltak, a legkülönfélébb és biztonságosnak nemigen nevezhető eszközökbe, már csak részletkérdés. Hiába nyilatkozta már a szerda esti órákban a kormányfő és az energiaügyi miniszter, hogy nem kell ilyen mértékű áremeléssel számolni, és van elegendő mennyiségű üzemanyag raktáron, a pszichózist nem lehetett megállítani, késő éjszakáig álltak sorba a szatmáriak is, hogy nyugodtan feküdhessenek le, megtankolták autóikat, s közben reggel meglepetten vehették tudomásul, hogy nem következett be, amire számítottak, néhány banis drágulás történt. 

Ellenőrzések

Ellenőrzések kezdődtek a Romániában működő olajtársaságoknál. Nicolae Ciucă miniszterelnök tegnap bejelentette, hogy az Adóhatóság, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság és a Versenytanács már elkezdte az ellenőrzéseket, és a törvényszegők „drasztikus” szankciókra számíthatnak. „A román állam kötelessége megvédeni állampolgárait és gazdaságát, különösen az ukrajnai orosz katonai invázió miatt bonyolult időszakban. Nem fogom megengedni, hogy bárki kihasználja ezt a helyzetet, hogy kapzsiságból vagy bármilyen más indítékkal megpróbálja destabilizálni az ország gazdaságát és polgárainak életét. Az illetékes intézmények szigorú ellenőrzésekbe kezdenek, és drasztikus szankciókkal sújtják azokat, akik megszegik a törvényt” —jelentette ki a miniszterelnök a Victoria-palotában.
Korábban Ciucă kormányfő megbeszélést tartott Virgil Popescu energiaügyi miniszterrel, Florin Spătaru gazdasági miniszterrel, Horia Miron Constantinescuval, a Fogyasztóvédelmi Hatóság vezetőjével, Mirela Călugăreanuval, az Adóhatóság elnökével és Bogdan Chiriţoiuval, a Versenytanács elnökével. 
Virgil Popescu energiaügyi miniszter nyugalomra intette a lakosságot. Facebook-bejegyzésében Virgil Popescu arról számolt be, hogy szerda délután tárgyalt a Rompetrol és az OMV Petrom képviselőivel, akik arról biztosították, hogy elegendő üzemanyagkészletük van, és el tudják látni az ügyfeleiket. „Azt üzenem a romániaiaknak, hogy ne essenek pánikba, és ne rohamozzák meg a töltőállomásokat” — írta a miniszter.

A maximális büntetést róják ki a szabálysértőkre

A hatóságok nem tűrik a piaci visszaéléseket, ezért a maximális büntetéseket fogják kiróni a szabálysértőkre — írta csütörtökön a Facebook-oldalán az üzemanyagok drágulásáról a pénzügyminiszter. Bejegyzésében Adrian Câciu kifejezte felháborodását amiatt, hogy a nyersolaj világpiaci árának csökkenése ellenére szerdán a hazai töltőállomások egy része növelte az árait. Emlékeztetett arra, hogy az adóhatóság, a fogyasztóvédelem és Versenytanács csütörtökön átfogó ellenőrzésekbe kezdett az üzemanyagok piacán. Csütörtök reggel 7,43 lej és 9,59 lej között változott az üzemanyagok ára a bukaresti töltőállomásokon. Szerdán az autósok megrohamozták a benzinkutakat, mert elterjedt a hír, hogy csütörtökre virradóra az üzemanyagok ára meg fogja haladni a 10 lejt. A közösségi oldalakon közzétett fotók szerint a gépkocsi-tulajdonosok egy része demizsonokkal, tartályokkal és hordókkal jelent meg a töltőállomásokon.

Kivizsgálják a helyzetet

A Versenytanács figyelemmel kíséri az üzemanyagpiacot, és kivizsgálja azokat a helyzeteket, amikor az árak indokolatlanul, meredeken emelkednek — olvasható a hatóság csütörtöki közleményében.
A dokumentum leszögezi, hogy a versenytörvénybe ütközhet az, ha egy vállalat az általa alkalmazni tervezett árat előre bejelenti a piacon. A vállalatoknak önállóan, saját stratégiájuknak és költségeiknek megfelelően kell kialakítaniuk árpolitikájukat, a piaci magatartással kapcsolatos megállapodásokat és/vagy összehangolt lépéseket a törvény bünteti, írja az Agerpres. 
Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke úgy nyilatkozott, hogy az üzemanyagpiacon kialakult „nehéz és ingatag nemzetközi helyzetet” elsősorban az ukrajnai orosz agresszió miatt hozott gazdasági intézkedések idézték elő. „Mi ügyelünk arra, hogy egyes vállalatok ne használják ki ezt a helyzetet, egy esetleges indokolatlan áremelés ugyanis szankciókat vonhat maga után” — mondta.

Az Árkövető (Monitorul Preţurilor) webes alkalmazás adatai alapján az ország nyugati részén egyetlen benzinkútláncnál és néhány független töltőállomásnál regisztráltak nagymértékű üzemanyagár-emelkedést. Ez azzal magyarázható, hogy Magyarországon az üzemanyagárak maximálva vannak, ami hiányhoz vezetett.
Másrészt a MOL-csoport azt jelentette be, hogy Magyarország kőolajellátása nem szenved fennakadást, és a vállalat tartalékai és finomítói kapacitásai elegendők az ország szükségleteinek fedezésére. A vállalat hozzátette, hogy a növekvő kereslet ellenére képes kiszolgálni a magyar fogyasztókat, mert teljes kapacitással termeli az üzemanyagot. Romániában a Monitorul Preţurilor alkalmazás segítségével lehet követni az egyes töltőállomások által alkalmazott árakat.
A Versenytanács több szankciót is kiszabott a romániai üzemanyagpiac szereplőire. Évekkel ezelőtt például hat üzemanyag-forgalmazó vállalatot (OMV Petrom Rt., OMV Petrom Marketing, Rompetrol Downstream Kft., MOL Romania Petroleum Products Kft., ENI Romania Kft. és Lukoil Romania Kft.) 205 millió euróra büntetett kartellezés miatt. A szankciót a bíróság 2016-ban megerősítette. S.B.