Szatmárnémeti

Tömegközlekedési mini-etikett I.: a fel- és leszállás

Így néz ki egy tökéletesre önszerveződött felszállás: sokan a középső ajtónál, néhányan hátul, senki elöl. Nem mindig jön ki a lépés így, de erre kell törekedni. (Fotó: SZFÚ/archív)
2023.12.15 - 13:15
Szabályokkal történik a tömegközlekedés is, s vannak íratlan szabályok, amelyek az utasokra vonatkoznak. A buszozás a járműre való felszállással kezdődik és a leszállással ér véget — Szatmárnémetiben így lehet ezeket a lépéseket civilizáltan megtenni.

A buszozásnak vannak írott és hivatalos szabályai, de ezek főleg a buszsofőrökre vonatkoznak. Az utasokra vonatkozóan azon kívül hogy nem rongálunk és nem szemetelünk, gyakorlatilag csak íratlan szabályai vannak,  és ezeket jó tudni és betartani, mert gyorsabbá és kellemesebbé teszik az utazást. A szatmárnémeti Transurban egyik munkatársa beszélt részletesebben is arról, az optimális tömegközlekedés érdekében mit hogy kell(ene) csinálni.

Első, középső, hátsó

Az íratlan tömegközlekedési szabályok településekként, vagy busztársaságokként változnak, Szatmárnémetiben például úgy alakult, hogy az az elvárt, hogy lehetőleg a jármű középső ajtaján történjen a felszállás, a leszállás pedig az elsőn és a hátsón. Az új buszok úgy vannak kialakítva, hogy a középső ajtón van csak hely gyerekkocsival, összecsukott rollerrel, vagy tolószékkel felszállni, hátul egy kézben fogott táskával még fel lehet, de elől már annyival sem. Ezért is tett ki egy kérést közösségi oldalára a Transurban, hogy az utasok a buszokon az első ajtót csak leszállásra használják, mert ennek csak egy szárnya nyílik az utastér felé, emiatt szűkös a hely, az első ajtó másik szárnya a vezetőfülkébe vezet.

Előbb le, aztán fel

Az utazást könnyíti és bosszúságtól mentesít az is, ha az utasok betartják a le- és felszállás sorrendjére vonatkozó másik íratlan szabályt. Amikor nyílnak az ajtók, előbb a leszállásoknak kell megtörténniük, mert a buszon kívül több a hely mint a járművön fent, hogy legyen hely a buszon a felszállók számára. Felszállás után nem jó lecövekelni az ajtóban, kivéve ha utolsó felszálló az illető, pár lépéssel beljebb kell lépni a buszban, legyen hely másoknak is.

Leszállásjelzés

Leszállási szándék esetén – főleg a kevésbé zsúfolt órákban –, érdemes használni a leszállásjelzőt ha valaki le akar szállni, hogy a buszvezető tudja, hogy nem csak elbambult valaki az ajtó előtt kapaszkodva, hanem tényleg véget ért számára az utazás és meg kell állni a következő megállóban akkor is, ha ott nincs felszálló utas. Van aki viccesnek találja jelezni akkor is ha nem akar leszállni, de ajtót feleslegesen kitárni sem a téli hidegben, sem a nyári melegben nem tesz jót az utastéri hőmérsékletnek.

Princz Csaba

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 
 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Busz koccantott Passatot — szűk a Sugárút

Megtudtuk, hogy mi volt az oka a csütörtök déli, Sugárúti buszos incidensnek.
Szatmárnémeti

Nemsokára érkezik az első négy e-busz

Megkezdődött annak a 17 elektromos busznak a gyártása, amelyeket a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében vásárolt.
Szatmárnémeti

Transurbanos csalás terjed a Facebookon

Transport public felhasználónéven próbálkoznak a csalók.