Minden egyes román állampolgár adóssága újabb 150 euróval nő év végéig — többek között erről beszélt csütörtöki „országértékelő” sajtótájékoztatóján Victor Ponta miniszterelnök.
Nem sok jó hírrel szolgált a kormányfő csütörtökön „a nemzet állapotáról” szóló jelentésében, amikor is arról beszélt, hogy 2013-ban mire futja majd az államkasszából, milyen adósságokat halmoztunk fel az elmúlt években, és milyen projektek valósulhatnak meg az elkövetkezendő négy évben, ugyanis „idén többet fogunk költeni, mint amennyit termelünk”, így év végére „mindegyikünk adóssága újabb 150 euróval nő”.
Számokban
A kormány 140 milliárd eurós nemzeti össztermékkel és 4,5 lej/euró árfolyammal számol, a költségvetési deficitet pedig 2,15%-ban állapították meg, derül ki az idei évi költségvetés-tervezetből, mely a konszolidált költségvetési bevételt 46 milliárd euróra, míg a kiadásokat 49 milliárd euróra becsüli. A 3 milliárd eurós költségvetési hiányt fele-fele arányban hazai és külföldi forrásból tervezik finanszírozni. A kormány 17,5 milliárd eurót fordít idén társadalombiztosításra és -védelemre, 6,2 milliárdot egészségügyre, 4,9 milliárdot közlekedésre, 4,4 milliárdot oktatásra és kutatásra, 3,8 milliárdot mezőgazdaságra és vidékfejlesztésre, 2,7 milliárdot köz- és nemzetbiztonságra, 2 milliárdot központi és helyi közigazgatásra, 1,5 milliárdot lakásokra, szolgáltatásokra és állami fejlesztésekre, 1 milliárdot honvédelemre, 1 milliárdot környezetvédelemre, míg 5 milliárdot más költségvetési területekre, köztartozások fedezésére különítettek el.
A nyugdíjak folyósításához idén 11,1 milliárd euróra lesz szükség, a fizetésalapra pedig 10,2 milliárd eurót különítettek el. A beruházásokra 7,8 milliárd euró marad, ebből 2,5 milliárd euró az EU-s finanszírozás. Az ország adóssága 51 milliárd euró, idén egy 14,4 milliárd eurós és egy 1,2 milliárd eurós tartozást kell az IMF és az Európai Unió irányába törlesztenünk. Szintén az idei költségvetést terheli az elkobozott ingatlanok kártérítése (8 milliárd euró), a pedagógusok (770 millió euró) és más közalkalmazottak (1,4 milliárd euró) elmaradt bérének folyósítása, a helyi önkormányzatok (2,2 milliárd euró) és egészségügy (1 milliárd euró) adósságának rendezése és a gépjármű-bejegyzési illeték visszafizetése (1 milliárd euró), ami 14 milliárd euróra rúg.
Az állami kiadások csökkentése érdekében lefaragnak a honatyák juttatásaiból, leépítéseket terveznek a kormányzati alkalmazottak körében, és drasztikus reformot az állami vállalatoknál és intézményeknél, fogalmazott Ponta, hozzátéve, hogy véget vetnek annak a gyakorlatnak is, hogy az EU-s projekteket állami költségvetésből finanszírozzák, és a közpénzek politikai alapon történő leosztását is megszüntetik.