Egészség

Többet ehetünk, ha kihagyjuk a reggelit

2016.02.18 - 18:30

Mindannyian tudjuk, milyen fontos a reggeli az egészségünkhöz: számtalan kutatás bizonyította már a pozitív hatásait. Nem mindegy azonban, hogy mit eszünk. Néhány étel ugyanis többet árthat, mint amennyit használ - írja a hazipatika.com

Ha kihagyjuk a reggelit, annak hatására agyunk erősebben fog reagálni az ízesebb ételekre, valamint ebédre is többet fogunk enni. És mégis - mind laboratóriumi, mind pedig valós helyzetekben bebizonyosodott, kisebb a teljes napi energiabevitel, ha elhagyjuk az első étkezést, akkor is, ha éhesebbek leszünk ebédidőben és többet is eszünk. Az evéshez számos emésztéssel, illetve az ételt energiává alakítással kapcsolatos biológiai folyamat kötődik, amelyeket gyűjtőnéven DIT-nek, azaz étrend indukálta termogenezisnek nevezünk. Röviden: igen, a reggelizés beindítja az anyagcserénket. A DIT egy normális étrend esetén csak energiabevitelünk egytizedéért felelős, ezt nagyobb proteinbevitel esetén tudjuk csak feljebb tornázni - a legjobb esetben is csak 15 százalékig. Mindemellett egy kutatásából kiderült, hogy azok, akik reggeliznek, több energiát fektetnek a fizikai munkába (főként a reggeli időszakban), mint azok, akik böjtölnek. Úgyhogy az is előfordulhat, hogy a reggeli kihagyása miatt kevéssé érezzük magunkat energikusnak, tehát lecsökkentjük fizikai terhelésünk szintjét - úgy, hogy még nem is vagyunk ennek tudatában!

Mit együnk?

Reggelire sokféle ételt ehetünk: tejben ázó müzlitől kezdve az igencsak tápláló tojásrántottáig. A kutatások a mai napig zajlanak még azzal kapcsolatban, hogy a különféle reggelik hatására testünk hogyan viselkedik - nem tudjuk még azt sem, hogy bizonyos reggelitípusok hatására milyen tápanyagokat kívánunk meg a nap későbbi felében. Azt azonban tudjuk, hogy ha reggelizünk, az bizony javítja kitartást edzéseinken. Emellett ha reggelizünk, testünk jobban képes a vércukorkoncentrációt is szabályozni. Azt pedig érdemes megjegyeznünk, hogy a kettes típusú cukorbetegeknél megfigyelhető a posztprandiális hiperglikémia, azaz az étkezést követő magas vércukor - ha kihagyják a reggelit.