Sok az autó, kevés a parkolóhely, alacsony a városon belüli utazósebesség, nincsenek bicikliutak, és nincs hol elkerülni a dugókat — ezek a legfőbb okai a rossz szatmárnémeti közlekedésnek.
Öt cél vezérelte a szatmárnémeti városvezetést, amikor megrendelte a megyeszékhely mobilitási tervének elkészítését. Észszerűsíteni az utas- és teherforgalmat függetlenül attól, hogy helyi érdekűről vagy tranzitról van-e szó, csökkenteni a közlekedés okozta környezetszennyezést, változatossá, minden társadalmi réteg számára elérhetővé tenni a megfelelő közlekedési lehetőségeket, biztonságossá tenni a városi közlekedést, valamint könnyeddé tenni a városon belüli helyváltoztatást minden közlekedési eszközt használó fél számára. A FIP Consulting öt hónap alatt mérte fel, hogy mik a rossz minőségű közlekedés okai Szatmárnémetiben, kérdőíves felmérés által maguknak a közlekedőknek is kikérte a véleményét arról, hogyan látják ők ennek javíthatóságát, és ezt azzal ötvözte, hogy a főleg az úthálózat jelentette korlátok között és a rendelkezésre álló eszközökkel hogyan lehetne ezen javítani.
A nemrég elkészült összegzés a közlekedési nehézségeket okozó tényezők közé sorolja a következőket: nem hatékony tömegközlekedési rendszer, az autók nagy száma és az ehhez mért úthálózat és elkerülő utak hiánya, az alig létező bicikliút-hálózat és az emiatt veszélyessé vált kerékpáros közlekedés, óriási parkolóhelyhiány, illetve egyáltalán nincs ösztönözve az autómentes közlekedés. A felmérés során mérték a városon való áthaladás átlagsebességét a nap több időszakában, sajnos a három mérés eredménye között sok eltérés nincs, a 6–8 kilométeres távolságot 17–22 kilométeres óránkénti sebességgel tudták megtenni. A tizenegy másik romániai várossal összevetett átlag szerint a szatmárnémetiek húsz százaléka jár gyalog, az országos átlag harminc százalék. Tömegközlekedni 14,8 százaléka szokott a város lakóinak, az országos átlag ezen a téren 19 százalék, az autóval közlekedők aránya pedig 53 százalék az országos 41 százalékhoz képest. Egyedül a biciklis közlekedés szempontjából áll jobban a szatmári megyeszékhely, mint a többi romániai város, a közlekedők 12 százalékát találták biciklin a felmérést készítők, az országban ez az arány 9 százalék.
A sűrű autóforgalmat és a városon áthaladó teherforgalmat jelölték meg a legtöbben akkor, amikor az volt a kérdés, hogy mi zavarja őket leginkább a városban közlekedve, de a megjelöltek között volt, hogy a járdák állapota, a parkolóhelyhiány és a nem biztonságos kereszteződések és gyalogátkelők is nehezítik a közlekedést.
Princz Csaba