Szatmárnémeti

Több volt, mint egy fazekastalálkozó — KÉPGALÉRIA

2025.06.25 - 10:09

Hetedik alkalommal szervezett fazekastalálkozót a Borókagyökér Egyesület, amelynek fókuszában idén a csalikancsó és – korsó állt — no meg a különböző cserépedényekben sült kovászos kenyér és rotyogó ételek, a kerámia–hangszórók és asztali pálinkafőző, a néptánc, a vőfélykedés, a tartalmas előadások, az agyagozás, a vidám beszélgetések és az együttlét öröme.

hirek/2025/junius/boroka-fazek/28.jpg

Ugyan Vámfalu hosszú évszázadok óta jelentős és messze földön híres keramikus-központ, s a felső-tiszai stíluscsoport egyik központja volt, vidékünkön nemigen készültek csalikancsók vagy – korsók. Ez inkább a szász–sváb nyelvterületekre volt jellemző, és a magyarországi alföldre (akik az előbbiektől vették át), valamint a bortermelő vidékekre — emelte ki dr. Mara Lobonţ Puşcaş, a Szatmár Megyei Múzeum néprajzi osztályának vezetője a fesztivál szakmai részének megnyitóján, örömmel nézegetve–forgatva a találkozóra érkezett erdélyi és magyarországi fazekasmesterek által kimondottan erre az alkalomra készített „sokcsöcsű” cserépedényeket. 
hirek/2025/junius/boroka-fazek/8.jpg

A királykorsó csalafintaságai

Zsurzs Laci bácsi viszont egy még mázatlan, különleges színű, nagybányai tűzálló agyagból készített csalikorsóval, úgynevezett erdélyi barokk királykorsóval érkezett. Mint magyarázza, ez a fajta inkább a nagyobb városokra — például Kolozsvár —, jómódú polgárságra volt jellemző s egyik csalafintasága, hogy megfordítva, alulról kell beletölteni a bort. A másik, hogy polipcsápokra emlékeztető fülein egyenként négy – öt lyuk is van ugyan, ám az összesből csak három „működik”, és minimum skót dudás ügyességével kell rendelkeznie annak, aki itókát is szeretne elővarázsolni belőle.

hirek/2025/junius/boroka-fazek/9.jpg

Természetesen egy ilyen királykorsó elkészítéséhez igen komoly agyagformázási, fazekassági tudás szükséges, amit meg is kellett fizetni, s ezért inkább csak a városi polgárság vagy a nagyon jómódú gazdák engedhették meg maguknak ezt a dísztárgyat.

Pálinkafőző, hangszórók, asztali húsfüstölő — mindent lehet az agyagból

Nem kevésbé magas szintű szakmai tudás és anyagismeret volt szükséges azoknak a különlegességeknek az elkészítéséhez, amelyek Farkas Gábor békéscsabai fazekas és népi iparművész kiállításának darabjai. A Lépésházba belépő előbb rágyönyörködött a kerámiából készült, különböző formájú hangszórókra, ám amikor megszólaltak és a maximumra tekert, torzulásmentes hangerőtől beleremegtek az ablakok, akkor nézett csak nagyot.


Régi, talán húsz éves elképzelés öltött testet ezekben a hangszórókban  és persze rengeteg aprólékos tervezés, kísérletezés — magyarázza. Nem kisebb kihívást jelentett a pálinkafőző, amely szintén nem csak egy dísztárgy, hanem a gyakorlatban is működő eszköz, s igaz, az istenek könnyéből másfél – két liter csordul csak ki belőle, az viszont nagyon jó minőségben.

A jó kenyérnek csak négy összetevője van!

Mindeközben a Lépésház konyhájában is nagy a sürgés–forgás: a Rekettye Kulturális Egyesület „péknéje”,  Schnebli Barbara készíti a vadkovászos kenyereket — természetesen cseréptálakban. Ám az az alkalmatosság, amelyet Farkas Gábor készített, s amelynek „fedele” dagasztótál is egyben, még számára is újdonság.

hirek/2025/junius/boroka-fazek/6.jpg

„A jó kenyérnek négy összetevője van: víz, liszt, kovács és só. Ha ennél több összetevő van benne, az már gyanús!” — summázza a szakember, arra biztatva mindenkit: megvásárlás előtt nézzék meg, olvassák el milyen összetevők alkotják a kiszemelt pékárút. S hogy mitől vadkovász a vadkovász?  Attól, hogy „egy szikra” élesztő sincs benne. 
hirek/2025/junius/boroka-fazek/12.jpg

A programsor zárója Gyönyörű Zsigmond táncos vőfély, aki lebilincselő előadásában nem csak szakmája hagyományairól, az általa végigkommandérozott több mint 1200 lakodalomban történt furcsa vagy különleges esetekről mesélt, de a találkozón résztvevők tiszteletére ott helyben egy szép hosszú, vidám rigmust is fabrikált.

Börvelyi rúdkőttes, cserépedényekben készült ételek, szebbnél – szebb portékák

A fazekastalálkozó második napja sem volt kevésbé mozgalmas — Erdély legnagyobb magángyűjtője, a Lugosról érkezett Waldemar Alexander Megerle mutatta be a bánáti csalikancsókat, de nem csak azokat. 

hirek/2025/junius/boroka-fazek/21.jpg

Ugyanakkor a Lépésház konyhájában ismét nagy volt a nyüzsgés: sorozatban készültek az almával, mákkal töltött „rúdkőttesek” (bájglik), az udvaron, szabad tűzön pedig a gulyás, a slambuc és a hagymás szelet — hiszen egyre többen „fedezik fel”, hogy az agyagedényekben nem csak az egy–két, jól megszokott, úgynevezett kerti partis étel készíthető el, hanem minden. Ezzel a párhuzamosan pedig mondhatni ugrásszerűen megnőtt az igény a kisebb méretű, két – négyszemélyes cserépfazekakra, tálakra, amelyek a tömbházlakások konyháiban is könnyen tárolhatók. 
hirek/2025/junius/boroka-fazek/13.jpg

A találkozó kirakodóvásárára érkezett látogatók nem csak a fazekasportékákon ámultak el, hanem a mézeskalácsból készített finomságokon – szépségeken is — ki mondta, hogy mézeskalácsból nem lehet virágot készíteni? —, mint ahogy a Röpike Néptánccsoport apróságainak Jókai, vajdaszentiványi, szilágysági táncain is.
hirek/2025/junius/boroka-fazek/26.jpg

Az udvaron felállított korongok sem pihentek sokat, egymást váltották a székeken az agyagformázásra kíváncsi gyermekek és felnőttek, de a fazekasműhelyben is zajlott a munka, hiszen a találkozó célja, hogy a fazekasok is tanítsák egymást, megosszák gyakorlati és elméleti tudásukat, tapasztalataikat.

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

hirek/2025/junius/boroka-fazek/30.jpg