Hetedik alkalommal szervezett fazekastalálkozót a Borókagyökér Egyesület, amelynek fókuszában idén a csalikancsó és – korsó állt — no meg a különböző cserépedényekben sült kovászos kenyér és rotyogó ételek, a kerámia–hangszórók és asztali pálinkafőző, a néptánc, a vőfélykedés, a tartalmas előadások, az agyagozás, a vidám beszélgetések és az együttlét öröme.
A királykorsó csalafintaságai
Zsurzs Laci bácsi viszont egy még mázatlan, különleges színű, nagybányai tűzálló agyagból készített csalikorsóval, úgynevezett erdélyi barokk királykorsóval érkezett. Mint magyarázza, ez a fajta inkább a nagyobb városokra — például Kolozsvár —, jómódú polgárságra volt jellemző s egyik csalafintasága, hogy megfordítva, alulról kell beletölteni a bort. A másik, hogy polipcsápokra emlékeztető fülein egyenként négy – öt lyuk is van ugyan, ám az összesből csak három „működik”, és minimum skót dudás ügyességével kell rendelkeznie annak, aki itókát is szeretne elővarázsolni belőle.
Pálinkafőző, hangszórók, asztali húsfüstölő — mindent lehet az agyagból
Nem kevésbé magas szintű szakmai tudás és anyagismeret volt szükséges azoknak a különlegességeknek az elkészítéséhez, amelyek Farkas Gábor békéscsabai fazekas és népi iparművész kiállításának darabjai. A Lépésházba belépő előbb rágyönyörködött a kerámiából készült, különböző formájú hangszórókra, ám amikor megszólaltak és a maximumra tekert, torzulásmentes hangerőtől beleremegtek az ablakok, akkor nézett csak nagyot.
A jó kenyérnek csak négy összetevője van!
Mindeközben a Lépésház konyhájában is nagy a sürgés–forgás: a Rekettye Kulturális Egyesület „péknéje”, Schnebli Barbara készíti a vadkovászos kenyereket — természetesen cseréptálakban. Ám az az alkalmatosság, amelyet Farkas Gábor készített, s amelynek „fedele” dagasztótál is egyben, még számára is újdonság.
Börvelyi rúdkőttes, cserépedényekben készült ételek, szebbnél – szebb portékák
A fazekastalálkozó második napja sem volt kevésbé mozgalmas — Erdély legnagyobb magángyűjtője, a Lugosról érkezett Waldemar Alexander Megerle mutatta be a bánáti csalikancsókat, de nem csak azokat.
Szabó Kinga Mária