Szatmárnémeti

Több tanóra, marad a túlterheltség

2016.04.08 - 16:00

Bemutatta és honlapján is közzétette a tanügyi szaktárca az V–VIII. osztályosok kerettantervét. A tanulók továbbra sem lélegezhetnek fel: több lesz a tanóra, marad a túlterheltség.

 

 

Az oktatási tárca 2017-től vezeti be az új kerettantervet, a cikluskezdő V. osztálytól.

Mint kiderült, kötelezővé teszik az általános iskola minden tagozatán a heti egy informatikaórát, továbbá szociális ismereteket bővítő tantárgyakat is bevezetnek: ötödik osztályban a gyerekjogi nevelést, hatodikban az interkulturális nevelést, hetedikben a demokratikus nevelést, nyolcadikban pedig a gazdasági nevelést. Ötödik osztályban ugyanakkor eggyel több történelemóra lesz hetente, így kettőre emelkedik a számuk, románóra viszont eggyel kevesebb lesz. A latinóra, az eredeti kezdeményezésekkel ellentétben, nem tűnt el a kerettantervből, viszont nem nyolcadikban, hanem hetedik osztályban fognak latinul tanulni a diákok. Megmaradt viszont többéves vitát követően a vallás, heti egy órában minden évfolyamon.

A kötelező tantárgyakon kívül ugyanakkor egy sor opcionálisan választható óra is az új tanterv részét képezi — ezzel együtt viszont az iskolában töltött órák száma is nő. Az opcionálisan választható órákat is figyelembe véve ötödik osztályban heti 25–28 közötti tanórájuk lehet a fiataloknak, hatodikban 28–30, hetedikben 31–33, nyolcadikban pedig 31–34 közöttire növekedhet a heti óraszám. Bár a kerettanterv kisebbségi oktatásra vonatkozó változatát még nem készítették el, az már bizonyos, hogy számukra még több tanórát fog jelenteni a jövőre bevezetendő kerettanterv, hiszen a már felsoroltakhoz hozzáadódik az anyanyelv és irodalom óra, valamint a kisebbség- és hagyománytörténet tantárgyak.

A diákok tehát továbbra is túlterheltek maradnak, a magyar fiatalok pedig még inkább. Szász Piroska, a 10-es Számú Általános Iskola igazgatója az elmúlt hetekben, a kerettanterv közvitája kapcsán is elmondta, míg a kerettantervet nem teszik szellősebbé, addig nem fog csökkenni a túlterheltség. Ez viszont nem történt meg, így például egy hetedikes-nyolcadikos magyar tannyelvű diák közel negyven órát tölt majd az iskolában, a programjuk hosszúsága továbbra is vetekedni fog a felnőtt dolgozókéval. A tanulóknak ráadásul a kicsengetést követően nem ér véget a dolguk, mint az alkalmazottaknak, hanem otthon is folytatniuk kell a tanulást, a felkészülést az órákra, a végzősök esetében a tanulást a felmérésekre és az érettségire.

 

 

Bumbuluţ Krisztina