Szatmárnémeti

Több szemetelő, mint fizető

2013.11.24 - 08:34

Nem tudja kibogozni a gordiuszi csomót a szatmárnémeti köztisztasági vállalat, a fizető városlakók költségén kell elszállítania a szemetét annak is, aki pedig ezért valójában nem fizet.

 

Pereskedéssel próbálja behajtani az elszállított, de ki nem fizetett szemét díját ügyfelein a szatmárnémeti Florisal, tavaly ötszáz magánszemély ellen volt folyamatban bírósági eljárás, idén mintegy tizedannyi a nemfizetők aránya, tájékoztatta lapunkat Anca Morar, a Florisal jogi tanácsadója. Ezek közül száznyolcvanöt esetben végrehajtási felszólítást is kiadott a bíróság, egyelőre ennyi esetben találta megalapozottnak a köztisztasági vállalat nemfizetőkkel szemben benyújtott keresetét. „Társaságunk nem él vissza monopolhelyzetével, csak akkor fordul bírósághoz, ha a szerződött fél hat hónapig nem fizeti a szemétszállítási szerződésben vállalt kötelezettségeit” — emlékeztetett Morar.

 

Harminchatezer

A Florisalnak és a város vezetőségének azonban nem ez a legnagyobb gondja, hanem az, hogy míg elméletileg 102 400 személy termeli kisebb vagy nagyobb mértékben a szemetet Szatmárnémetiben, addig gyakorlatilag csak 66 131 személy fizet a hulladékelszállításért. A Florisalnak a jogásza és a vezérigazgatója egyaránt visszasírják azt az időt, amikor érvényben volt az a szatmárnémeti tanácsi határozat, amelyik a helyi adóhivatal adatbázisát igénybe véve segített az adott háztartásban élő személyek valós száma alapján számlázni. A szemetelő, de nem fizető mintegy harminchatezer főről nagyon jól tudják a köztisztasági vállalatnál, hogy hol bújnak meg: szerződéskötéskor nem jelentik be őket. Vasile Puşcaş Florisal-vezérigazgató nem tartja magát hibásnak abban, hogy a hiányzó személyeket nem tudják nyilvántartásba venni, elmondása szerint amíg nincs hozzáférésük a lakosság-nyilvántartó adatbázisához, vagy amíg nem tudják leellenőrizni, hogy az illető háztartásban valóban hány személy él, addig ezen nem is fognak tudni segíteni. „Nem a magánházakkal van a probléma, hanem a tömbházakban lakókkal — mutatott rá Puşcaş —, a lakónegyedekben lakók számát nem tudjuk pontosan nyilvántartani, eszközünk sincs hozzá, hogy a valóság és az adatbázisunkban szereplő számok közötti ellentmondást feloldjuk.

 

Volt megoldás

Drasztikusan megnőtt a szemétszállítási szerződések felbontását kérő beadványok száma azt követően, hogy az új városvezetés visszavonta a helyi adóhivatallal való együttműködést a köztisztasági illetékek behajtásának terén, pedig Puşcaş szerint minden jogalapja megvolt azt alkalmazni. A 101/2006-os, köztisztasági illetékeket szabályozó törvényben egyértelműen le van írva, hogy miképp hajthat be a pénzt szemételszállításért az önkormányzat, a módszerek között ez a fajta megoldás is szerepel — magyarázta az igazgató.

 

Princz Csaba