Ezúttal is nagy sikert aratott a Vidám Versek Versmondó Versenyének országos döntője, melynek a hagyományokhoz híven a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum adott otthont az elmúlt hétvégén. 15 megye 134 diákja nevettette meg a népes közönséget.
Nemcsak az április 1-jei tréfák miatt volt vidám az elmúlt hétvége Szatmárnémetiben, hanem azért is, mert ismét jeles eseménynek adott otthont a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum: szombaton rendezték meg a Vidám Versek Versmondó Versenyének országos döntőjét.
A nívós szavalóverseny ezelőtt 17 évvel a középiskola házi versenyeként indult, azóta egészen kinőtte magát olyan, a tanügyminisztérium által is támogatott versennyé, amelyen az idei esztendőben 15 romániai megye összesen 134 diákja vett részt, előkészítősöktől nyolcadik osztályosokig.
A távolabbi megyék diákjai és pedagógusai már péntek este megérkeztek a városba, majd részt vehettek a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum dísztermében tartott hivatalos megnyitóünnepségen, ahol Ádámkó István Csaba iskolaigazgató, Călin Durla főtanfelügyelő, Gnandt Zoltán főtanfelügyelő-helyettes, Pataki Csaba megyei tanácselnök és Mátyás Emőke, az elemi és óvodai magyar nyelvű oktatás minisztériumi tanfelügyelője köszöntötték az egybegyűlteket.
A megnyitóünnepséget követően a Szent Alajos Konviktusban folytatódtak a diákok számára összeállított programok, a kicsik a „Kör, kör, ki játszik?” dalos esten vettek részt, a nagyobbak pedig Jánk Károly költővel találkozhattak.
A szavalóverseny szombaton délelőtt zajlott le. Az előkészítősök és elemi osztályosok a líceum dísztermében, míg az általános iskolások a római katolikus püspökség dísztermében állhattak a zsűritagok elé.
Mindkét helyszínen zökkenőmentesen zajlott a verseny, a diákok örömmel hallgatták végig egymás szavalatait, a zsűrinek pedig kifejezetten nehéz dolga volt, hiszen remek produkciókat hallgathatott meg mindkét helyszínen.
Az ünnepi díjkiosztóra szombaton 18 órától a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmóniában került sor, a verseny történetében első alkalommal. Bár a helyszín igen tágas volt, mégis sikerült zsúfolásig megtölteni, hiszen szinte minden diákhoz tartozott 1–1 pedagógus vagy szülő is, akik közösen izgulhatták végig az eredményhirdetést.
A versenyt Zsigmond Emese, a Napsugár gyermeklap főszerkesztője, a kisiskolások zsűrijének elnöke, valamint Gál Gyöngyi magyar nyelv és irodalom szakos tanfelügyelő, az általános iskolások zsűrijének elnöke értékelte. Zsigmond Emese kiemelte, hogy a magyar nyelv komoly erőtartalékokkal rendelkezik, aminek része az okosság, a találékonyság, a vidámság. A vidámság azonban nem lehet egyenlő a könnyedséggel, csakis az igényességgel. Felhívta a figyelmet arra, hogy egy előadás csak akkor lehet hiteles, ha az előadó — ebben az esetben a szavaló gyerek —azonosulni tud a művel. Gál Gyöngyi szerint a vers és a humor ünnepe volt az elmúlt két nap. Külön kiemelte, hogy volt, aki jelmezbe is bújt az autentikus előadás érdekében, így egy „papagáj” szavalatát is meghallgathatták.
Helyezések
Ami az eredményeket illeti, a házigazdák büszkélkedhetnek, ugyanis sikerült a harmadik-negyedik osztályosok kategóriájában egy első helyet bezsebelni, mivel Pallai Villő, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum harmadik osztályos tanulója, Urbán Klára tanítónő diákja első lett ebben a korosztályban, a második helyen végző baróti Koleza Nikolettet és a harmadik helyen végző marosvásárhelyi Molnár Erzsébetet megelőzve. Az előkészítősök, elsősök és másodikosok kategóriájában a Brassó megyei Barcaújfaluból érkező Tamás Nimród lett az első, a Kovászna megyei Kézdivásárhelyről érkező Fülöp Eszter a második, a margittai Szabó Dorottya pedig a harmadik helyen végzett. Az ötödikesek és hatodikosok korosztályában a szilágysomlyói Horváth Kristóf Mátyás végzett az első helyen, a Szatmárnémeti Református Gimnázium diákja, Lovász Tamás lett a második, a nagyváradi Guba Áron pedig a harmadik. A legnagyobbak között a kézdivásárhelyi Rancz-Gyárfás Hanna kapta a legmagasabb értékelést, a nagyváradi Kapalai Gergő és a székelykocsárdi Szakács Imelda lett a második, illetve a harmadik.
Bajnai Botond