Szatmárnémeti

Több mint ötezer tüdőgyulladás Szatmáron

2015.03.05 - 11:27

Ezen a télen már közel 5500 tüdőgyulladásos esetet regisztrált a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság. Az elmúlt egy hét alatt 54 egy év alatti gyermek betegedett meg. Sok felnőtt „lábon próbálja kihordani” a betegséget, bele sem gondolva annak veszélyeibe.

Az enyhülő, tavaszi idővel sokan azt gondolnák, hogy a hűlések, tüdőgyulladások időszaka is lejár. Éppen ellenkezőleg, a kellemesebb időjárás ugyanis kedvez a kórokozók szaporodásának.

A háziorvosok által közölt és a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság összesített adatai szerint az ősz óta 5428 ízben diagnosztizáltak tüdőgyulladást a lakosoknál, csak az elmúlt héten 416 esetet regisztráltak. Fiatalok és nagyobbak körében egyaránt sok esetet vettek nyilvántartásba február 23. és március elseje között: 54 egy év alatti gyermek betegedett meg, 77 2–4 év közötti kicsi, az 5–14 évesek körében 70 esetet regisztráltak, a 15–49 éves korosztály tagjai közül 149-en betegedtek meg, az 50–64 évesek közül 41-en, míg a 65 éven felüliek körében 25-en kaptak tüdőgyulladást az elmúlt héten.

A tüdőgyulladás a tüdőszövet gyulladása, melyet kiegészíthet a hörgők, a léghólyag vagy akár a légcső gyulladása is. Érinthet tüdőegységeket, megbetegíthet tüdőlebenyeket, de kiterjedhet akár mindkét tüdőre is. Nem új keletű betegség, így kezelése nem igényel hosszabb időt, mint két-három hét, ennek ellenére sok esetben kezeletlen marad, és akár halállal is végződhet. A tüdőgyulladás a fejlődő országokban a 10. helyen áll a halálos betegségek listáján. Súlyos következményekkel jár, ha nem fordulunk vele orvoshoz.

Az orvosilag is gyakran lábon kihordott tüdőgyulladásnak nevezett esetben a tünetek nem feltűnőek, a betegség gyenge lefolyású. Egyre gyakrabban találkozni azonban olyan betegekkel is, akik állapota kifejezetten fekvést igényel, de akkor fordulnak orvoshoz, amikor kezelésük már csak kórházban oldható meg. Amennyiben tüdőgyulladásra utaló jeleket észlelünk — levertséggel, köhögéssel és lázzal induló, a megfázásra vagy influenzára is hasonlító tünetek, mellkasi fájdalom, izomfájdalom, légszomj —, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni!

 

Tévhitek a tüdőgyulladásról

 

Tévhit, hogy a tüdőgyulladás ma már veszélytelen, az antibiotikumokkal könnyedén gyógyítható betegség. Az sem teljesen valós, hogy a tüdőgyulladást minden esetben kórházban kell kezelni, de igaz az, hogy a veszélyeztetett, illetve a súlyos állapotban lévő betegek gyakran szorulnak kórházi kezelésre. Szintén tartja magát a köztudatban az a téves feltételezés, hogy a tüdőgyulladás gyanúja esetén elegendő a lázcsillapítás, a „majd otthon kifekszem”, és nem kell vele orvoshoz fordulni.

Sok dohányos azt hiszi, hogy a cigarettázás segít a tüdőgyulladásos betegnek felköhögni a köpetét, pedig a dohányzás önmagában is egy hörgőgyulladást vált ki és tart fenn. Egyetlen szál cigaretta elszívása órákra megbénítja a hörgőrendszer legfontosabb öntisztító rendszerének, a csillószőröknek a működését, ezért jelentősen lassítja a beteg gyógyulását.

 

Bumbuluţ Krisztina