Szatmárnémeti

Több mint ezer pedagógus vonult utcára

Két órára az út is le volt zárva a tüntetés miatt. (A szerző felvételei)
2023.05.30 - 14:13
Tovább fokozzák a nyomást a pedagógusok, az utcára is kiterjedt sztrájkjukkal most már azoknak is nehézséget okoznak a hétköznapokban, akiknek nincs gyerekük. Szatmárnémetiben a prefektúra előtt tüntettek, két órára le volt zárva az A. I. Cuza (Eötvös) utca egy szakasza.

Tizenegytől tizenhárom óráig tartó utcai tüntetést jelentett be a F. S. E. Spiru Haret szakszervezeti tömörülés szatmári szervezete Szatmárnémetiben, csendőrségi becslések szerint mintegy 1000 – 1200 személy volt a megmozduláson. A tanárok felkészülten érkeztek az A. I. Cuza Vodă utcai prefektúra elé, molinókkal, plakátokkal, síppal, dobbal, nádi hegedűvel. Sokan jöttek ki gyerekükkel együtt, a tanároknak sem igazán van kire hagyniuk a kicsiket.

Csak jelképes haszon

A szakszervezet már kevésbé volt felkészült, egy visszhangzó, a hangot alig szóró hangszóróval és egy halk megafonnal érkeztek, alig értette a tömeg, hogy mit mond Sergiu Tâlvâc szakszervezeti vezető. Mondott sok mindent, de később ő és a prefektus is, a prefektúrai találkozón elismerték, hogy direkt módon nem sok haszna van a tüntetésnek, mert helyi szinten csak beszélni lehet a tanügyi problémákról, megoldva ezek Bukarestben lesznek.

Nem a pedagógus a hibás

Miközben Ligia Deca tanügyminiszter egy hírblokkban korábban arról beszélt, hogy a tanügyiek sztrájkja miatt meg lesz hosszabbítva a tanév, sok család nyaralási terveit borítva fel ezzel, az utcán a „pedagógus” himnuszt énekelték, a Mihai Constantinescu által még 1979-ben szerzett dalt, az „O lume minunată”-t. Ez a román nyelvű dal a gyerekek idilli világáról szól, egy olyan színes, vidám és gondtalan világról, amely a gyerekekért van! Miközben sok végzős nem tudja, hogy a pedagógusok munkabeszüntetése miatt idén mikor fogja elénekelni – ha lesz alkalma elénekelni –, a ballagók dalát, felhangzott az érettségizők örök himnusza a Gaudeamus Igitur is.
Tâlvâc szerint a sztrájkért, az útlezárást okozó tüntetésért és az egyéb gondokért nem a pedagógusok és nem is a szakszervezet a hibás, hanem a kormány, mert nem ad méltó fizetést a pedagógusoknak és mert nem hajlandó érdemi módon szóba állni a szakszervezetekkel. 

Memorandum

Radu Roca prefektus tizenkettőkor fogadta a tüntetők delegációját a prefektúra üléstermében, ahol elmondta, hogy bár sok hasznát nem látja, annyiszor fog szóba állni a szakszervezetekkel ahányszor azok kérik. A szakszervezeti delegáció átadott a prefektusnak egy memorandumot, amiben leírják, hogy mit kérnek, Roca megígérte, hogy továbbítja azt a miniszterelnöknek, a munkaügyi miniszternek és a tanügyminiszternek. Ott helyben Tâlvâc felhívta a figyelmet, hogy nagyon jól tudják, hogy a tanárnak a katedrán a helye, de ezt a kormánynak is akarnia kell: „Nem jókedvünkből vagyunk itt, de nagyon régóta nem volt rendes béremelés, az infláció hatalmas és a tagság nem volt ennyire egységes és elszánt 2005 óta.” — mondta.

Folytatják

A delegáció ezt követően visszament az épület előtt tüntetőkhöz, elmondták, hogy mire jutottak és megegyeztek abban, hogy az összefogást tovább erősítik, a sztrájkot pedig folytatják, majd a tömeg egy utolsót sípolva, fúj-olva és dobolva egy órakor szétszéledt.

Princz Csaba