Az Érendrédi Helyi Vészhelyzeti Bizottság összesítése szerint a június 21–i, vasárnapi jégeső mintegy 531 hektár szántóföldet érintett. A legnagyobb károkat elszenvedett területeken búzát (195,73 ha), kukoricát (143,99 ha) és repcét (86,92 ha) termesztenek. Ezeken kívül károsodott még napraforgó (64,44 ha), silókukorica (18,61 ha), lucerna (13,86 ha), tritikálé (4,39 ha), zab (1,66 ha), zöldbab (0,99 ha), valamint kaszálók is. Személyi sérülés, lakóingatlan-kár vagy közüzemi szolgáltatás-kiesés szerencsére nem történt.
Az operatív jelentés kézhezvételét követően Altfatter Tamás prefektus elrendelte a mezőgazdasági károk megállapítására és felmérésére létrehozott megyei vegyes bizottság haladéktalan helyszíni kiszállását, hogy a károk mértékét a helyszínen ellenőrizzék. A prefektusi rendelettel létrehozott bizottságban a prefektusi hivatal, a megyei mezőgazdasági kifizetési és intervenciós ügynökség (APIA), valamint a megyei mezőgazdasági igazgatóság képviselői vesznek részt, kiegészülve az érintett önkormányzat képviselőjével.
A bizottság feladata a természeti katasztrófának minősülő kedvezőtlen időjárási jelenségek által okozott károk felmérése azokban az esetekben, amikor a károsodás meghaladja a növénytermesztésre szánt területek 30%-át. A helyszíni megállapításokat jegyzőkönyvekben rögzítik, amelyek alapul szolgálnak a károsult mezőgazdasági termelők támogatására irányuló további intézkedésekhez.
„Elrendeltem a bizottság sürgős helyszíni kiszállását annak érdekében, hogy a károkat pontosan és időben felmérjék. Fontos, hogy a mezőgazdasági termelők által elszenvedett veszteségeket kellő alapossággal értékeljék, hogy az érintettek részesülhessenek a törvény által biztosított támogatásban. A Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal továbbra is figyelemmel kíséri a helyzetet, és folyamatos kapcsolatot tart a helyi hatóságokkal, valamint a szakintézményekkel az időjárási jelenségek következményeinek hatékony kezelése érdekében.” — mondta Altfatter Tamás prefektus.
Szabó Kinga Mária