Belföld

Több mint 1050 bűnvádi eljárás indult illegális fakitermelés miatt

2020.08.13 - 19:46

A szakminisztérium csütörtöki közleménye értelmében 2020. januárja és júniusa között 106.000 ellenőrzést végeztek az erdőgazdálkodás területén.

Costel Alexe tárcavezető reméli, hogy az ügyészek minél hamarabb vádat emelnek ezekben az ügyekben, mert az országnak szüksége van elrettentő példákra ezen a téren. Nyomatékosította ugyanakkor, hogy az erdészeti törvény elfogadását követően a bűnvádi eljárások száma legalább a duplájára fog nőni.

Az ellenőrzések nyomán a legtöbb bűncselekményt a következő megyékben regisztrálták: Brassó (131 bűnvádi eljárás), Kolozs (95), Bákó (72), Kovászna (71), Temes (68), Argeş (61) és Maros (58).

A miniszter szerint az ellenőrzések nem csak az erdőkben zajlottak, hanem a közutakon is, melyeken összesen 48.000 faanyagot szállító járművet ellenőriztek. Az év eleje óta naponta tucatnál több illegális faanyag szállítmányt füleltek le.

Több módszerrel harcolnak a jelenség ellen, mivel 'ezt a rákfenét nem lehet egyetlen orvossággal meggyógyítani'. A faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer (SUMAL) gyakolatba ültetése az egyik, a másik pedig a szigorú büntetések kiróvása, szögezte le a miniszter.

A minisztérium központosított adatai szerint a következő megyékben regisztrálták a legnagyobb mennyiségű illegálisan kitermelt fát: Máramaros (104.091 köbméter), Temes (5470 köbméter), Beszterce (3400), Bihar (3169), Szeben (3024), Maros (3080) és Suceava (2456).

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Ez egy jele a schengeni csatlakozásnak?

Románia és Bulgária is bizonyított, de a labda még mindig Ausztria térfelén pattog, hiszen nem szüntette meg a teljes jogú tagsággal kapcsolatos vétóját. Ráadásul az osztrákok vasárnap választanak.
Külföld

Brüsszelben van Marcel Ciolacu

Pénzért és tisztségért kilincsel a belgiumi fővárosban a miniszterelnök.
Belföld

Fatolvajok ellen vetik be a mesterséges intelligenciát

A mesterséges intelligenciát hívja segítségül a környezetvédelmi minisztérium a SUMAL 2.0 faanyag-nyomkövető rendszerbe feltöltött szállítási engedélyek és a szállítmányról készült fotók ellenőrzéséhez.