Vidék

Több magyar aligazgató lesz

2014.08.27 - 09:33

Az egyeztetések Szatmár megyében egész hónapban zajlottak, most pedig eldőlt, hogy milyen tanintézményekben lesznek vezetőcserék. A kinevezések a mai napon történnek meg.

 

A szatmárnémeti Ion Creangă Általános Iskola az egyik, ahová sikerült magyar oktatót kinevezni: egy éven át Nagy Tünde lesz az oktatási intézmény aligazgatója. Nagy szükség is volt rá, hiszen ez az iskola az egyedüli a 17-es lakónegyedben és a környéken, ahol van még magyar oktatás. Tizennégy magyar tannyelvű osztályban nem kevesebb, mint 235 gyermek tanul itt. Újdonság, hogy végre a Gyermekek Palotájának is lesz magyar aligazgatója Hrenyu Péter személyében. Itt már jó ideje csak román nyelven zajlanak foglalkozások, ezért is fontos, hogy legyen magyar vezető, legyen lehetőségük a gyerekeknek az anyanyelvükön is részt venni a képzéseken.

Több vidéki iskolában is sikerült kiharcolni a törvény által egyébként biztosított jogot, mégpedig azt, hogy ahol van magyar oktatás, ott legyen magyar a vezetők körében. Mint arról már beszámoltunk, a prioritások között szerepelt, hogy az aranyosmeggyesi iskola magyar aligazgatót kapjon a következő tanévre. Sikerült is megállapodni ez ügyben, így szeptembertől Kánya Júliát nevezik ki aligazgatónak. Batarcson szintén lesz magyar helyettes igazgató: Orosz Bogdan; az Udvari Általános Iskolába Mekker Erikát nevezik ki, míg Lázáriban most már nem csak igazgató, hanem magyar aligazgató is lesz, Simon Ferenc töltheti be ezt a tisztséget egy évig.

 

Több szaktanfelügyelő

 

Kereskényi Gábor parlamenti képviselő szerint nem csak az iskolákban, hanem a tanfelügyelőség berkein belül is nagyon fontos, hogy legyenek magyar szakemberek. „Eddig négyen voltak, a helyettes főtanfelügyelő asszonnyal, Szász Piroskával együtt, de a következő évben már hatan töltenek be szaktanfelügyelői tisztséget. Vannak, akik már bizonyítottak vezetőként, de bizalmat szavaztunk olyan fiataloknak is, akik képviselhetik a magyar oktatás ügyét” — magyarázta Kereskényi.

A következő tanévben Szász Piroska helyettes főtanfelügyelő, Gál Gyöngyi kisebbségi oktatásért felelős szaktanfelügyelő és Szejke Otília kisebbségi óvodai és elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő mellé csatlakozik Miclăuş Judit, aki a menedzsmentért felelős szaktanfelügyelői pozíciót tölti be, Átyim Pál a kémia- és magánoktatásért felelős szaktanfelügyelői tisztséget kapja, míg Gnándt Zoltán a mentorátusért és a roma kisebbségért felel majd szaktanfelügyelőként. A történelemtanár egyébként Csapó-Ilyés Attilát váltja, aki eddig a mentorátusért felelős szaktanfelügyelőként tevékenykedett, a 2014/2015-ös tanévtől viszont a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum aligazgatója lesz.

 

Üröm az örömben

 

„A javaslatainkat szakmai szempontok figyelembe vételével tettük meg, valamint arra figyeltünk, hogy a magyar gyerekek és szüleik, a szatmári közösség érdekeit tartsuk szem előtt. Üröm az örömben viszont, hogy a szakiskolákban nem sikerült a törvény szellemét maradéktalanul érvényesíteni” — tette hozzá a képviselő. Egyre kevesebb a diák ugyanis a szakiskolákban, a fiatalok számára egyre kevésbé vonzó a szakmatanulás. Ezért is volt szükség a Traian Vuia és az Unio líceumok összevonására, de elképzelhető, hogy az elkövetkező években ugyanez a sors vár majd a Constantin Brâncuşi Faipari Líceumra és az I. C. Brătianu Műszaki Líceumra is.

 

Bumbuluţ Krisztina