Szatmárnémeti

Több lakossági panasz érkezett

2022.01.13 - 10:37
Mintegy százzal több lakossági fogyasztóvédelmi bejelentést regisztráltak 2021-ben az azt megelőző évhez képest — derül ki a Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség éves jelentéséből.

Az előző évekhez képest több lakossági panaszt kellett megoldaniuk a Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség munkatársainak a 2021-es évben. Az esetek 97 százalékában a fogyasztó érdekében sikerült orvosolni a jelzett problémát — derül ki Valentin Breban főfelügyelő mérlegéből.

Mint kiderült, tavaly összesen 550 ízben nyújtottak be hivatalos panaszt a fogyasztóvédelmi felügyelőséghez a lakosok, ami mintegy százzal több, mint az előző esztendőkben. „A korábbi években átlagosan 400–450 lakossági panasz érkezett, most százzal több. Idén valószínűleg ennél is több lesz” — véli Breban, aki szerint folyamatosan nő a lakosok elégedetlensége, és egyre többen vannak azok, akik hivatalosan is lépnek, ha szabálytalanságokat tapasztalnak a kereskedők, szolgáltatók részéről.

A legtöbb panasz 2021-ben is az elektronikai cikkeket és háztartási gépeket forgalmazó cégek ellen érkezett: a 225 reklamáció többségét azért tették, mert a jótállási határidőn belül meghibásodott készülékeket nem voltak hajlandók megjavítani, kicserélni a kereskedők, illetve nem kívánták visszatéríteni a hibás készülékek árát.

„Az esetek 97 százalékában a fogyasztó javára sikerült megoldani a problémát: általában a garancia alatt lévő, elromlott hűtőszekrényt, mosógépet és egyéb berendezést kellett kicserélni vagy megjavíttatni, vagy pedig az üzletek visszaszolgáltatták a termékek ellenértékét” — magyarázta a fogyasztóvédelmi főfelügyelő.

Sok panasz érkezett tavaly a telefonszolgáltatókra is: 95 panaszos nehezen tudta lemondani a szerződését, vagy ezért plusz összeget akartak felszámolni a szolgáltatók, illetve olyan eset is volt, hogy kifizettették volna a szerződés lejártáig fennmaradó hónapokra az előfizetés összegét. „Természetesen olyan szolgáltatásért nem számolhatnak fel díjat, amit nem is nyújtottak a fogyasztóknak. A szolgáltatók büntetést kaptak, a fogyasztók pedig ingyenesen lemondhattak az adott szolgáltatásról” — tette hozzá.

Üzletek, szupermarketek és hipermarketek szolgáltatásaival kapcsolatban is érkeztek reklamációk, gyakori eset volt, hogy a polcon alacsonyabb összegért hirdettek bizonyos árucikkeket, de a kasszánál már drágábban, teljes áron fizettették ki a vásárlókkal. Ez esetben is büntetés járt, a különbséget ugyanakkor vissza kellett fizessék a fogyasztónak.

Gáz- és vízszolgáltatókra is panaszkodtak a lakosok: olyan szatmári is akadt, akinek már októberben emelt díjas számlát küldtek, volt, akinek 900 lejjel magasabb árat számláztak, mint amennyit valóban fizetnie kell — a fogyasztóvédelmi felügyelők ez esetben is léptek, és sikerült megoldani a problémát.

Valentin Breban azt javasolja a lakosságnak, hogy amennyiben szabálytalanságot tapasztalnak, először az adott kereskedőnek, szolgáltatónak jelezzék azt. Ha nem sikerül megoldani a problémát, a másik fél erre nem hajlandó, akkor a megfelelő iratokkal, számlákkal, jótállási bizonylatokkal kell felkeresni a fogyasztóvédelmi felügyelőket, akik 2022-ben is rendelkezésre állnak.

Amennyiben az idei esztendő során bármilyen problémát észlelnek a szatmáriak, amelynek megoldása a hivatal hatáskörébe tartozik, akkor fel lehet keresni a fogyasztóvédelem Szatmár megyei kirendeltségét Szatmárnémetiben, a Gheorghe Lazăr utca 3. szám alatt, de tárcsázni lehet a 0261.736.240-es telefonszámot, illetve e-mailben is meg lehet keresni a felügyelőket a [email protected] címen.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

WhatsApp-on is lehet jelenteni a fogyasztói jogokat sértő szabálytalanságokat

Hétfőtől WhatsApp-számon is lehet jelezni a fogyasztói jogokat sértő szabálytalanságokat az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóságnak (ANPC).
Belföld

Fogyasztóvédelem: 37 ellenőrzést végeztek az elmúlt héten az energiaszolgáltatóknál

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke, Mihai Culeafă szerdán sajtótájékoztatón közölte, hogy az elmúlt héten 37 áram- és gázszolgáltatót ellenőriztek, és két olyan céget találtak, amelyek az ármaximálásra vonatkozó törvényes előírás vagy kompenzáció alkalmazása nélkül számlázták ki az ügyfeleiknek a novemberi fogyasztást.