Külföld

Több ezren tüntettek Párizsban a szélsőbaloldal felhívására a szocialista kormány ellen

2014.04.13 - 12:12

A szélsőbaloldali pártok felhívására több ezren vonultak utcára szombaton Párizsban tiltakozásul a Francois Hollande szocialista államfő által kinevezett új kormány szerintük túlságosan vállalkozásbarát politikája ellen.

 

A szervezők szerint 100 ezren, a rendőrség szerint 25 ezren vettek részt a megmozduláson.

A "megszorítások ellen az egyenlőségért és a vagyonmegosztásért" rendezett felvonulás élén "Hollande, elég volt" feliratot emeltek magasba a tüntetők, akiket a görög radikális baloldal vezetője, Alexisz Ciprasz - aki a szélsőbaloldali jelölt az Európai Bizottság elnöki székére -, valamint Jean-Luc Mélenchon, a Baloldali Párt és Pierre Laurent, a Francia Kommunista Párt elnöke vezetett.

A vörös zászlókkal vonuló tömeg azt skandálta, hogy "a baloldalnak a pénzügyi szektort kell megadóztatnia" vagy "a baloldalnak a fizetésből élők oldalára kell állnia" vagy "a baloldalnak Európában az emberi értékeket kell mindenekelőtt képviselnie".

A megmozdulást a parlamentben is helyet foglaló, szélsőbaloldali formációkat tömörítő Baloldali Front szervezte két héttel a helyhatósági választások után, amelynek baloldali verségét követően Hollande átalakította kormányát, s annak élére a Szocialista Párt jobboldalához tartozó Manuel Valls korábbi belügyminisztert nevezte ki.

A szélsőbaloldal az államfő liberális gazdaságpolitikai fordulatának tekintett úgynevezett felelősségi paktum április végi beindítása ellen tiltakozik, amelynek keretében az új kormányzat fő feladata a vállalati adóterhek és az állami kiadások csökkentése a beruházások ösztönzése és a foglalkoztatás javítása érdekében.

A tüntetők elégedetlenségének legfőbb célpontja az új miniszterelnök, aki egy személyben testesíti meg Hollande tervezett irányváltását. Valls kormányának egyébként a Szocialista Párt baloldali szárnya sem szavazott bizalmat a nemzetgyűlésben, a 11 képviselő tartózkodott a voksoláskor.