Szatmárnémeti

Több ezer hívás, főként covidosoktól

A STS adatai szerint szeptemberben több mint 6200 alkalommal kérték a mentősök segítségét
2021.10.11 - 19:00
Megnőtt a Szatmár Megyei Mentőszolgálathoz befutó riasztások száma: korábban havonta átlagosan 3600 hívásra kellett reagálniuk, addig jelenleg havi 5000–5100 esetben kérik a segítségüket.

Sokkal többen kérik idén a Szatmár Megyei Mentőszolgálat segítségét, mint korábban: míg az előző években átlagosan 3600 segélykérés futott be havonta, addig az idei esztendőben havonta átlagosan 5 ezer alkalommal riasztották az egységeit. A Speciális Távközlési Szolgálat (STS) statisztikája szerint a 2021-es év legkiemelkedőbbje a szeptember volt, az elmúlt hónapban ugyanis pontosan 6240 hívás futott be a 112-es segélyhívó-szolgálat diszpécsereihez, amelyeket a megyei mentőszolgálathoz kapcsoltak tovább. Ez egyébként a sürgősségi számra érkezett Szatmár megyei segélykérések 57,55 százalékát tette ki.
„Érezhetően megnőtt a beérkező segélykérések száma, ezért szeptember 15. óta minden alkalmazott dolgozik, a szabadságolásokat is felfüggesztettük” — tudtuk meg dr. Nótárius Gabriellától, a Szatmár Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatójától. A hívások között egyre ritkábbak a hamisak vagy félrevezetők, amelyek sajnos megszokottak voltak a korábbi esztendőkben, idén már szinte kizárólag súlyos állapotban lévő vagy életveszélyben lévő betegekhez riasztották a mentősöket, baleseti sérültekhez, valamint zömében a COVID-19-ben szenvedő betegekhez kellett kiszállniuk. „Úgy vettük észre, hogy a lakosság már nem telefonál a mentőszolgálathoz akármilyen egészségügyi problémával, amiben közrejátszhat az is, hogy a járvány miatt félnek felkeresni a kórházat. A legtöbb esetben koronavírusos betegekhez kell kiszállni, illetve valóban súlyos állapotban levő szatmáriakhoz” — magyarázta a doktornő.
Azt is megtudtuk, hogy bár nagyon jó a Szatmár Megyei Mentőszolgálat alkalmazottainak oltottsága, a dolgozók 91–92 százaléka be van oltva a koronavírus elleni védőoltások első két dózisával, mégis előfordul, hogy megbetegszenek kollégák. Olyan mentősökről van szó, akik tavaly, az év végén már voltak betegek, ezért még nem kérték a vakcinát. Az oltott munkatársak között is akadt azonban megbetegedés, viszont ezek enyhe lefolyásúak voltak — mondta.

Ha baj van, hívjunk mentőt!

Dr. Nótárius Gabriella azt is elmondta, hogy minden felső légúti megbetegedéssel küszködő betegnek azt ajánlja, vegye fel a kapcsolatot a családorvosával. Ha a háziorvos is koronavírus-fertőzésre gyanakszik, akkor mindenképpen érdemes elvégeztetni egy gyorstesztet. Amennyiben valóban COVID-19 megbetegedésről van szó, enyhe tünetek esetén a családorvos által tanácsolt kezelést kell követni. Főként azok figyeljenek oda nagyon az állapotukra, akik vérnyomásproblémákkal küszködnek, cukorbetegek, elhízottak, tüdő- vagy vesebetegek. Ha pedig úgy érzik, hogy rosszabbodik az állapotuk, légzési nehézségek lépnek fel, tárcsázzák a 112-es segélyhívót, és kérjék a mentőszolgálat segítségét!
Azok is kérhetik a mentősök segítségét, akik COVID-gyanúsak, tüneteik vannak, de nincs lehetőségük teszttel igazolni, ez esetben a mentőszolgálat dolgozói kiszállnak mintavételre.

Bumbuluţ Krisztina