Szatmárnémeti

Több ezer diák volt kíváncsi a mikrovilág csodáira

Fotók: A szervezők fotói
2025.02.27 - 13:37
Több ezer diák vett részt A mikrovilág csodái című vándorkiállításon, amelyet Szatmárnémetiben és Nagykárolyban is megtekinthettek a tanulók.

Február 20-án zárult a Collegium Varadinum által elindított A mikrovilág csodái című vándorkiállítás, amely hat városon átívelve több ezer diáknak és érdeklődőnek nyújtott betekintést a makrofotózás és a természet apró csodáinak világába. A három partiumi megyét érintő rendezvénysorozat célja az volt, hogy közelebb hozza a fiatalokat (és egyéb érdeklődőket) a tudomány és művészet világához, valamint inspirációt nyújtson számukra a természeti szépségek felfedezéséhez.

A kiállításon Ujvári Zsolt természetfotós, biológus és etomológus egyedülálló makrofotói kapták a főszerepet, amelyek a mikroszkopikus világ rejtett szépségeit mutatták be. A látogatók különleges perspektívából ismerhették meg az élővilágunk apró csodáit, bepillantást nyerve a szemmel alig látható, „a gyufa fejénél vagy a tű fokánál is kisebb” rovarok, élőlények világába.

A vándorkiállítás minden állomásán szakértői megjegyzések és inspiráló beszédek kísérték a tárlatot. A november 4-ei nagyváradi megnyitón Váncsa Klára, a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum kurátora kihangsúlyozta a művészet és tudomány összefonódásának jelentőségét, míg Tőtős Áron, a Collegium Varadinum elnöke kiemelte a kiállítás edukációs szerepét is: „a természet más nézőpontból való megismerése új távlatokat nyit a diákok számára, akik ily módon talán jobban megértik az ökoszisztéma és a természet nagy rendjének működését, miközben az apróság, a szemnek sokszor láthatatlan élőlények megismerése analógiaként szolgál arra, hogy jobban tudják értékelni a mindennapokat, a hétköznapok apró örömeit; emellett rámutat arra is, hogy a jelentéktelennek tűnő apróságok is igenis fontos szerepet töltenek be az életben. Átvitt értelemben, a kiállítás az egymás iránti szolidaritást is erősíti” – hangsúlyozta beszédében a Collegium Varadinum elnöke. 

Említésre méltó, hogy ez a rendezvény egyfajta kapocsként szolgált a hagyományos múzeumi tér és a digitális világ között. Manapság egyre inkább az online térben éljük meg vizuális élményeinket – legyen szó fotókról, videókról vagy éppen hírfogyasztásról. Ujvári Zsolt és fotói azonban most megfordították ezt a folyamatot: a természetfotózás egyedi világát visszahozta a fizikai térbe, az iskolák falai közé, így új perspektívát kínálva mindazoknak, akik a természet szépségeit nem kizárólag a képernyőn keresztül szeretnék felfedezni.  

241118095732-enhanced-nr.jpg

A rendezvény megállói a következő tanintézetek voltak:
•    Nagyvárad: Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum (2024. november 4–16.)
•    Bors: Tamási Áron Mezőgazdasági és Ipari Szakképző Iskola (2024. november 18–29.)
•    Nagykároly: Kalazanci Szent József Líceum (2024. december 2 – 2025. január 6.)
•    Szatmárnémeti: Kölcsey Ferenc Főgimnázium (2025. január 13–24.)
•    Szilágysomlyó: Báthory István Általános Iskola (2025. január 29 – február 7.)
•    Nagyszalonta: Arany János Elméleti Líceum (2025. február 10–21.)

A mikrovilág csodái címet viselő vándorkiállítást a Collegium Varadinum teljes egészében önköltségen fedezte. A szervezésért Coșercar Edit, az egyesület munkatársa felelt. Az egyesület köszönetét fejezi ki ezúton minden együttműködő intézménynek, támogató partnernek és látogatónak, akik hozzájárultak a kiállítás sikeréhez, valamint reméli, átadta üzenetét, miszerint a természet és a művészet találkozása nemcsak esztétikai élményt nyújthat, hanem mélyebb gondolkodásra is ösztönöz a világunk apró, szemnek többnyire láthatatlan részletei iránt! 

img-0161.jpg

Andó Réka
 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Nagyváradon tanuló egyetemistákat vár a Collegium Varadinum

Nemcsak minőségi szakmai és közösségépítő programokat, de kollégiumi lakhatást is kínálnak.