Külföld

Több EP-képviselő is tiltakozott Günther Oettinger új uniós biztosi megbízatása ellen

2017.01.06 - 13:01

Közös levélben tiltakozott kilenc európai parlamenti (EP-) képviselő az ellen, hogy Günther Oettinger uniós biztos vegye át a posztjáról nemrég lemondott Krisztalina Georgieva portfólióját, aki az Európai Bizottság költségvetésért és emberi erőforrásokért felelős alelnöke volt.

 

A képviselők, köztük a zöldpárti Jávor Benedek által jegyzett levélben azt szorgalmazták, hogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke vizsgálja felül korábbi döntését, amellyel az eddig a digitális gazdaságért felelős Günther Oettinger német biztost jelölte a bolgár Krisztalina Georgieva portfóliójának átvételére.

Az aláírók úgy vélik, Oettinger közelmúltbeli cselekedetei "nem helyénvalóak" és "ellentmondanak az etikai szabályoknak". Emlékeztettek arra, hogy a német politikus rasszista, szexista és homofób kijelentéseket tett, illetve, hogy az orosz lobbistaként számon tartott Klaus Mangold magánrepülőgépével utazott májusban Budapestre.

"A kinevezés rossz üzenetet küldene az európai állampolgároknak, akik arra számítanak, hogy a magas rangú tisztségek betöltői jó példával járnak elöl, és tiszteletben tartják a demokrácia, az átláthatóság és a sokszínűség alapelveit" - írták.

Jávor Benedek mindazonáltal kételyének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a tiltakozás hatására Juncker majd meggondolja magát. "Ez a levél az utolsó jelzés a bizottságnak, hogy elfogadhatatlan a hozzáállása és a tétlensége Oettinger vitatott magatartásával szemben" - közölte az EUObserver brüsszeli hírportállal.

Günther Oettinger azt írta csütörtök este, rendkívül sajnálja az októberi hamburgi beszédében tett megjegyzéseket, például azt, hogy vágottszeműnek nevezte a kínaiakat. Kiemelte, senkit nem akart megbántani, és szilárdan hiszi, hogy a sokszínűség az európai projekt egyik erőssége és központi értéke. Hozzátette, határozottan fel kell venni a harcot a rasszizmus és a gyűlöletbeszéd ellen.

Csütörtökön civil szervezetek tiltakoztak Oettinger kinevezése ellen, mondván, hogy a mostani időkben elengedhetetlen az Európai Bizottság részéről "az erős és hiteles kiállás az egyenlőség mellett, illetve a diszkrimináció ellen".

A német biztosnak hétfőn lesz a meghallgatása az Európai Parlament illetékes szakbizottságai előtt.

Krisztalina Georgieva októberben jelentette be a lemondását, hogy vezető tisztséget vállaljon a Világbanknál. A helyére a bolgár kormány új tagot jelölhet a huszonnyolc tagú bizottságba, arról viszont már Juncker maga dönt, hogy kire milyen feladatot bíz a testületben.