Egy hónap alatt országosan több mint tízezerrel, megyénkben 740-nel nőtt a biztosított ingatlanok száma, derül ki a Katasztrófaellenes Biztosítási Csoport statisztikai adataiból.
Az elmúlt időszakban az ország nyugati részét ért vihart követően megemelkedett az érvényben levő kötelező lakásbiztosítások száma. A Katasztrófaellenes Biztosítási Csoport (PAID) adataiból kiderül, hogy augusztushoz képest országos viszonylatban szeptemberben 10 519-cel több szerződést kötöttek, így szeptember 30-án 1 660 916 ingatlan volt biztosítva. Szatmár megyében enyhén nőtt a biztosított lakások száma, amíg augusztus 31-én 21 501 kötelező lakásbiztosítást tartottak számon, addig szeptember 30-án 22 241 ingatlan volt biztosítva. Érdekességként hathat, hogy a 740-nel több szerződésből 620-at vidéki épületekre kötöttek, városon alig 120-szal több szerződést kötöttek. A PAID statisztikai adataiból kiderül, hogy az erdélyi ingatlanok 20%-a, a bukarestiek 19%-a, míg a máramarosi és bukovinai lakások alig 3 százalékára kötöttek tulajdonosaik kötelező lakásbiztosítást. A városi ingatlanokra érvényes biztosítások 92,7 százalékát az A típusú, azaz betonból vagy téglából készült ingatlanokra kötötték, míg a vidéki ingatlanok esetében az ingatlanok 75,3 százalékát. Az ebbe a kategóriába tartozó ingatlanok esetében a biztosítás ára 20 euró, míg a B kategóriájú, deszkából vagy agyagból épített házak esetében 10 euró. A PAID természeti katasztrófa esetén 10 ezer eurós kártérítést fizet a B kategóriájú, míg 20 ezer eurót az A kategóriájú ingatlanok után, az ingatlan értékétől függetlenül. Annak ellenére, hogy törvény szerint az ingatlanokra kell kötelező lakásbiztosítást kötni, nagyon alacsony az érdeklődés a lakosok irányából. Egy PSD-s parlamenti képviselő törvénymódosító rendeletet dolgoz ki, mely által a kötelező lakásbiztosítást a helyi adóhivatalokban kellene kifizetni az éves ingatlanadóval egyszerre. A kötelező lakásbiztosítás mellett a biztosítási piacon számtalan fakultatív biztosítási csomag létezik, melyek értéke 150 lejtől kezdődik, s az ingatlan értékétől változik.
A lakások kötelező biztosításával párhuzamosan a legtöbb hazai biztosítótársaság fakultatív biztosítási csomagokat is kínál ügyfeleinek, melyek legtöbb esetben az ingatlan valós értékét, illetve az épületben levő anyagi javak egy részét is biztosítják. A 2008-ban elfogadott 260-as számú törvény 2015-ös módosítása értelmében fakultatív biztosítás csak abban az esetben köthető, ha a kötelező biztosítást már kifizette a tulajdonos. A fakultatív biztosításokkal kapcsolatban Geiger Karolát, az egyik biztosítótársaság ügyfélkapcsolati menedzserét kérdeztük, aki elmondta, a természeti csapások — árvíz, földrengés, földcsuszamlás — után csak akkor fizet a Katasztrófaellenes Biztosítási Csoport (PAID), amennyiben több ingatlan megsérül a környéken, egy ingatlanban keletkezett kár esetén nem jár kártérítés. Egy alapbiztosítási csomag már tartalmazza a tűz, villámcsapás, robbanás, vihar, tornádó, szélvihar, jégeső, tetőszerkezet beázása, betörés, rongálás, vandál cselekedetek által okozott károkat, de a hó súlya miatt történt káreset után is jár biztosítás. Érdekességként lehet megemlíteni, hogy a fakultatív biztosítás abban az esetben is fedezi a kárt, ha egy autó baleset következtében nekicsapódik az ingatlannak, házfalnak. Természetesen létezik egy átfogóbb fakultatív biztosítási csomag is, ez esetben csőrepedés, a központi fűtési rendszer meghibásodása, az áramingadozás miatt meghibásodó elektronikai cikkek esetében is megtéríti a kárt a biztosító, mutatott rá Geiger Karola, hozzátéve, hogy amennyiben az egész ingatlan biztosítva van, a háztartásban előforduló meghibásodások — csöpögő vízcsap, elromlott mini hőközpont stb. — kijavítására szakembert küld a biztosítótársaság. Létezik egy zöldszám, melyen jelezni kell a meghibásodást és a bukaresti ügyfélfogadó az érintett településen tevékenykedő szakembert küld ki, akár hétvégén, akár ünnepnapon, aki garanciát is vállal munkájáért. Egy 30 ezer euróra becsült tömbházlakás esetén a fakultatív biztosítás értéke 150 lejtől kezdődik, míg egy 50 ezer euróra becsült magánház esetében, ahol a lakásban levő javakat még ötezer euróra biztosították, a fakultatív biztosítás értéke 350–400 lejnél kezdődik. A fakultatív biztosítási szerződés mellett azonban számolni kell a kötelező biztosítási szerződés értékével is, hívja fel az érintettek figyelmét a biztosítási szakember.
Sógor Beáta