Új szabályozást fogadtak el az energiaárakat illetően Romániában, Nagy – Bege Zoltánt kérdeztük meg a friss, 119/2002-es számú sürgősségi kormányrendelet hozta változásokkal kapcsolatban. A román energiapiac-felügyeleti hatóság (ANRE) alelnöke elmondott minden részletet ami a várható romániai áramárakat illeti. Talán a legfontosabb, hogy 300-ról 255 kilowatt órára csökkent a védett áras havonta elfogyasztható mennyiség, ez a csökkenés épp 15 százalékos, mint az Európai Bizottság által az EU-s országok számára javasolt takarékosság mértéke. Aki pedig ezt a havi 255 kWh-s fogyasztást túllépi nem a teljes fogyasztásra, csak a különbözetre, tehát a 256. kWh-tól kezdve fizeti a piaci árát az áramnak. Nem takarékoskodnak a kórházak, az iskolák és a szociális intézmények, akár magánkézben vannak, akár közkézen, ezek nem kell csökkentsék 15 százalékkal eddig megszokott fogyasztásukat.
Piaci ár nem létezik
Két árvédett kategóriájuk van a háztartási fogyasztóknak. A havi 100 kWh-ig fogyasztók kWh-nként 68 banit fizetnek az áramért, a havi 100 – 255 kWh-nyi áramot elfogyasztók egységenként 80 banit. A 256. kWh-tól piaci árat számláznak a szolgáltatók. A „sapka” 2023 augusztusáig lesz rajta az áramárakon. Nagy – Bege szerint olyan, hogy piaci ár ma már nincs az áramtőzsdén, a vonatkozó kormányrendelet kimondja: a szolgáltató köteles a szerződött átlagáron biztosítani a villamos energiát, amit kWh-nként legtöbb 7,3 banival (0,073 lej) terhelhet meg járulékos költségeinek megtérítése gyanánt. És bár ez a szabály állandó árat feltételez, az emelkedés folyamatos, mert ez a hozzáadott érték mindig növeli magának az átlagnak is az értékét.
Óriási drágulás
Megkérdeztük az ANRE alelnököt, mennyi most az áram beszerzési ára az energiatőzsdéken és mennyi kellene legyen a normális ára ennek az energiatípusnak. Nagy – Bege elmondta, 2020-at alapul venni hiba lenne, mert akkor a Covid-megszorítások miatt tízéves mélységben voltak az energiaárak. Tavaly viszonylag normálisak voltak a piaci viszonyok, akkor 200 – 300 lej közötti volt a korrektnek mondott ár, miközben a mai „korrekt” ár ennek tízszerese: MWh-ként 2000 – 3000 lej között van, egész Európában. Az alelnök hozzátette: az irdatlan mértékű drágulás oka a földgáz árának emelkedése, nagyon sok áram kerül a hálózatokba földgázerőművekből.
Princz Csaba