Egészség

Tízezerrel több HPV elleni oltás

2021.05.04 - 16:58

Idén 40 ezer, a méhnyakrákot is okozó humán papillomavírus elleni vakcinát finanszíroz az Egészségügyi Minisztérium. Ioana Mihăilă szaktárcavezető abban bízik, hogy belátható időn belül sikerül felszámolni idehaza a méhnyakrákot, melynek leghatékonyabb megelőzési módszere az oltás és a rendszeres szűrővizsgálat. A miniszter azt is elmondta, hogy van egy 13 éves lánya, aki idén megkapja a védőoltást. „Már türelmetlenül várja, hogy megkaphassa, az iskolájában pedig arra buzdítom az anyukákat, hogy oltassák be a gyermekeiket, a lányokat és a fiúkat egyaránt” — nyilatkozta az elmúlt, hosszú hétvégén a szaktárcavezető.
2020-ban Románia-szerte 28 169 fiatal, 11–14 év közötti lány kapta meg a HPV-oltást, ez volt az első olyan esztendő közel egy évtized után, amikor nagyobb mozgósítás történt ebben az oltáskampányban. Nagy szükség is van erre a lépésre, hiszen évente mintegy 3300 romániai nőnél diagnosztizálnak Romániában méhnyakrákot, a betegek több mint fele pedig elveszíti a harcot a kórral szemben. Naponta öt 20–50 év közötti romániai nő hal bele a méhnyakrákba, ezzel pedig a cseppet sem előkelő lista első helyezettjei vagyunk az Európai Unióban. A számok mögött pedig anyák, lányok, nővérek, nagymamák, barátnők és feleségek állnak — olyan nők, akiknek a halála megelőzhető lett volna.
A Romániában idén is folytatódó HPV elleni oltási kampány, amely a 11–14 év közötti lányokat célozza meg, csak az első lépés. A 15 évesnél idősebb tinédzserek problémája továbbra sem megoldott, csakúgy, mint a fiúké, akik a HPV hordozói lehetnek. Azon szülőknek, akik szeretnék beoltatni a 15 év feletti lányukat, illetve a fiukat HPV ellen, egyetlen lehetőségük van: megvásárolják az oltást a patikákból. Egy adag vakcina nagyjából 600 lejbe kerül, viszont míg a 11–14 év közöttieknek elegendő két dózis belőle 6 hónap különbséggel, addig a 14 éven felüliek esetében már 3 dózisra van szükség. Idehaza egyelőre nem tervezik bevezetni a nagyobb korcsoportok és a fiúk oltását.
Másutt egyébként már évek óta oltják a fiúkat is, sőt, bevezették az ingyenes immunizálás lehetőségét azon 15–25 év közötti lányok és fiatal nők esetében, akik 9–14 éves korukban kimaradtak az oltáskampányból. Sőt, olyan ország is van, ahol 45 év alatt bárki ingyenesen beoltathatja magát a humán papillomavírus ellen.
Azoknak a szülőknek és serdülő lányaiknak, akik szeretnének élni az opcionális, ingyenes oltás lehetőségével, kérésükkel a családorvoshoz kell fordulniuk. A háziorvos nyilvántartásba veszi és továbbítja a kérést a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatósághoz. A közegészségügyiek negyedévente összesítik a befutott kéréseket, és rendelik meg a szaktárcától a szükséges vakcinadózisokat, amelyekkel a kérvényezőket immunizálni fogják.

Hogyan véd a HPV elleni oltás?

A méhnyakrákot okozó 14 különböző HPV-típus közül a vakcinák a leggyakoribb típusok ellen nyújtanak védelmet. A humán papillomavírus (HPV) okozta megbetegedések megelőzésére három készítmény áll rendelkezésre idehaza: a Cervarix, a Silgard és a Gardasil 9 nevű vakcina lelhető fel a patikákban is.
A Cervarix a humán papillomavírus 2 típusának (16-os és 18-as) tisztított fehérjéit tartalmazza. Az oltás a magas kockázatú HPV okozta méhnyakrák, méhnyakrákot megelőző állapot és sokáig fennálló fertőzés megelőzésére szolgál 9 éves kortól.
A Silgard a humán papillomavírus 4 típusának (6-os, 11-es, 16-os, 18-as) tisztított fehérjéit tartalmazó vakcina. Az oltás a HPV bizonyos onkogén típusai által okozott rákmegelőző állapot, méhnyakrák, végbélrák, valamint genitális szemölcsök megelőzésére szolgál. A készítmény beadható 9 éves kortól.
A Gardasil 9 fiúknál és lányoknál 9 éves kortól alkalmazható vakcina, a humán papillomavírus 9 típusa (6-os, 11-es, 16-os, 18-as, 31-es, 33-as, 45-ös, 52-es, 58-as) által okozott alábbi betegségek ellen véd: a méhnyakat, a szeméremtestet vagy hüvelyt, valamint a végbélnyílást érintő rákmegelőző elváltozások és rosszindulatú daganatok, továbbá specifikus HPV-típusok által okozott genitális szemölcsök.
Az oltóanyagok a HPV adott típusainak tisztított fehérjéit tartalmazzák — vagyis nem tartalmaznak élő vírust vagy DNS-t —, az ezekből kialakított vírusszerű partikulák „megtanítják” az immunrendszert a HPV elleni védekezésre. Mindhárom vakcinát az Európai Unióban törzskönyvezték. A vakcinák a szexuálisan még nem aktív korosztályban a leghatékonyabbak, azonban későbbi életkorban is alkalmazhatók, hátránnyal vagy kockázattal nem járnak.
A HPV-fertőzés megelőzése akkor a leghatásosabb, ha a lányok 9–15 éves korban részesülnek védőoltásban. Ebben a korosztályban a védettség eléréséhez féléves időközzel beadott két oltásra van szükség. Az első oltás idején már 15. életévüket betöltöttek körében a három oltásból álló sorozat szükséges a védettség kialakításához.
A védőoltás csak megelőzésre szolgál, így a már kialakult betegséget nem gyógyítja. Hosszú távon a HPV elleni védőoltás és a rendszeres méhnyakrákszűrés biztosítja a leghatékonyabb védelmet a betegség ellen.

Évi egy szűrővizsgálat

Az immunizálásra csak a serdülőknek van lehetőségük, ingyenes szűrővizsgálatra viszont háziorvosi küldőpapírral a felnőtt nőknek is lehetőségük van Romániában. A Babeş–Papanicolau-tesztként ismert, fájdalommentes és gyors szűrővizsgálattal könnyen kiszűrhető a HPV jelenléte, a kóros elváltozások, a méhnyakrák nagyon korai stádiuma is. Az ingyenes vizsgálaton viszont nem vehetnek részt azok, akiknél az esetében valamilyen sebészeti beavatkozás során eltávolították a méhnyakat, illetve azok sem, akik teljes méheltávolításon estek át. Ugyanakkor azon 64. életévüket betöltött hölgyeket sem veszik be a programba, akiknél a legutóbbi három citológiai vizsgálat eredménye normális volt.
Azoknak a Szatmár megyei nőknek, akik részt akarnak venni az államilag támogatott, de akár életmentő szűrőprogramban, elsőként a családorvosukat kell felkeresniük. Amennyiben a háziorvos úgy véli, hasznos lehet a vizsgálat, egy típusnyomtatványt állít ki a páciens számára, és a legközelebbi mintavételi központba irányítja. Időpont-egyeztetést követően ebben elvégzik a vizsgálatot, amelynek mintáit laboratóriumba küldik. Az eredményeket pedig a családorvosoknak továbbítják, ők azok, akik kiértékelik ezeket pácienseikkel.
A vizsgálat csak akkor ingyenes, ha a háziorvos indokoltnak tartja, az általa kiállított küldőpapírral pedig azt a bizonyos mintavételi központot keresik fel a hölgyek, ahová irányították őket. A típusnyomtatvány nélkül a beteg nem tud jelentkezni a szűrésre.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Belföld

Érdemes oltatni influenza és szamárköhögés ellen!

Az influenza és a szamárköhögés elleni oltások fontosságára hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Szatmárnémeti

Újragyulladhat az éjjel kiégett elektromos autó

Szatmárnémetiben, a Traian sugárúton, a Kossuth-kertnél lévő töltőállomásra kötött villanyautó égett hétfő éjjel mint a fáklya!