Szatmárnémeti

Tízezer légúti megbetegedés a megyében

2015.01.09 - 08:00

Az őszi szezon kezdete óta már több mint tízezer felső légúti megbetegedéses esetet regisztráltak Szatmár megyében, de a virózisok száma nem nőtt feltűnően egyik hétről a másikra.

A szeptember végi felső légúti megbetegedési szezon kezdete óta 10 267 estet regisztráltak Szatmár megyében a közegészségügyiek: 9924 hűléses és 2423 tüdőgyulladásos megbetegedést. Influenzás esetet egyelőre nem vettek nyilvántartásba térségünkben — tájékoztatott a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság. Az elmúlt héten, december 29.–január 4. között 343 virózisos esetből 21-en egy év alatti gyerekek voltak, 47-en 2–4 évesek, 111-en 5–14 évesek, 115-en 15-49 évesek, az ennél idősebbek körében 49 esetet jelentettek a hatóságnak. Ami pedig a tüdőgyulladásokat illeti, a 118 eset közül 24 alkalommal egyévesnél fiatalabb gyerekek betegedtek meg, a 2–4 évesek körében 21 esetet jegyeztek, az 5–14 évesek között 15-öt, a 15–49 éves korosztály tagjai közül 14-en betegedtek meg, az 50–64 év közöttiek 16-an, míg a 64 évnél idősebbek körében 28 személy kapott tüdőgyulladást.

Gyümölcs, zöldség kell!

Azoknak, akik virózisos megbetegedésben szenvednek, a családorvosok azt javasolják, ha tehetik, kerüljék a sokaságot, gyakran szellőztessenek — ez otthonra és az intézményekre is érvényes, főleg a gyerekközösségek esetében —, takarják el az orrukat és szájukat, amikor köhögnek, tüsszentenek vagy ásítanak. Aki megfázott, az inkább néhány napig maradjon otthon, mivel így elkerülheti, hogy a környezetét is megfertőzze. Gyerekközösségek esetében még inkább fontos lenne, hogy a beteg gyermeket otthon tartsák a szülők: részben azért, hogy megfelelő körülmények között, gyorsabban gyógyulhasson, és persze azért is, hogy az iskolapadba visszatérve ne fertőzze meg társait. Azt sem szabad elfelejteni, hogy megfázás esetén semmi esetre se szedjünk antibiotikumokat orvosi javaslat nélkül! A szakemberek szerint a betegségek megelőzésére biztos módszer nincs, fontos azonban, hogy a hideg időszakban is fogyasszunk bőségesen vitaminokat, illetve lehetőség szerint naponta mozogjunk, sétáljunk a friss levegőn. Mivel például a tüdőgyulladás is általában valamilyen légúti vírusfertőzést követően bakteriális felülfertőződés következménye, ezért a kialakulásának a kockázata csökken, ha a vírusfertőzéseket megfelelően kezeljük.

Bumbuluţ Krisztina