Szatmárnémeti

Tízéves a Brighella Bábszínház

2013.10.16 - 10:35

Megalakulásának 10. évfordulóját ünnepli az Északi Színház Brighella bábtagozata. Az október 25—27-i ünnepi hétvégén gyerekek és felnőttek számára készült bábelőadások lesznek láthatók.

 

Duplán ünnepi az Északi Színház Harag György Társulatának idei évadja — nyilatkozta lapunknak Bessenyei István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója. — Nemrég ünnepeltük a magyar társulat megalakulásának hatvanadik évfordulóját, október 25. és 27. között pedig a bábtagozat megalakulásának tizedik évfordulóját ünepeljük- Ez is egy nagyon fontos mérföldkő a társulat életében és a szatmári színjátszásban. A két tagozatnak közös struktúrája van, hiszen nagyon sok nagyszínpadi előadásban vesznek részt bábosok, és nagyon sok bábelőadásban szerepelnek színészek. A bábosok fontos szerepet játszanak a közönségformálásban is, általuk a gyerekek már kicsi korban megszeretik a színházat.

 

A Brighella Bábszínház

A szatmárnémeti bábszínház alapját a Brihella Bábszínház mint amatőr, alapítványi bábszínház adta — tájékoztatott Bandura Emese, a bábtagozat vezetője —, melyet a Marco Alapítvány akkori elnöke, az egész bábszínház ötletadója, Rebel Erzsébet hozott létre, és tartott életben. Tíz éve a Brighella csapatának egy része professzionális közegbe került, a város vezetősége elfogadta a bábszínház létezését, és felkarolta, támogatta ezt a kulturális kezdeményezést, négy bábszínészi álláshoz biztosítva az anyagi hátteret az Északi Színház keretén belül. Innen már az ideszerződött csapaton múlt, hogy mennyire tud élni a lehetőséggel. Később ideszerződött a Magyarország-szerte elismert bábvezető Bodor Judit, akinek a keze munkája nyújt alapot a mesék látványvilágához. Az elmúlt tíz év során olyan bábszínházi szakemberekkel dolgozott a csapat, mint a Blattner-díjas Kovács Ildikó, Bartal-Kis Rita, Rumi László, Nagy-Kopeczky Kálmán, Gavril Matei és Márk-Nagy Ágota. Tíz év alatt a huszonhét bemutatóval sikerült változatos mesevilágot és különböző műfaji formákat bemutatni a gyerekeknek, megismertetni őket a bábozás sokszínű világával, meghódítva így egy azóta is visszatérő közönséget.

 

Ünnepi hétvége

— Az évfordulóra igyekeztünk meghívni olyan társulatokat, amelyek nekünk példaképeinkké váltak az elmúlt tíz év alatt — hangsúlyozta Bandura Emese. — Ilyen a pécsi Márkus Bábszínház. Ők hozzák el a Mátyás király szárnyai című előadást, amelyik egyformán szól gyerekekhez és felnőttekhez. Ugyancsak ők Szatmárnémetiben újdonságként adják elő a Csongor és Tünde című bábjátékot, ami egy ifjúsági és felnőttelőadás. Ezt azért szeretnénk megmutatni a közönségnek, hogy ismerjék meg, milyen egy felnőttek számára készült bábelőadás, melyhez hasonlót majd mi is megrendezünk. Vasárnap 11 órakor, Pályi János bábszínházának előadásában kerül bemutatásra a Vitéz László és a csodamalom című bábjáték. A Ludibundus középkori játszószínház előadása 12 órától délután 5 óráig tart, amelyen a gyerekek bármikor válthatják egymást. Az ünnepi hétvége október 25-én, pénteken veszi kezdetét az Ács Alajos Játékszínben: a szatmárnémeti bábtársulat H. C. Andersen Pöttöm Panna című meséjét adja, 17 órától.